До Дня вишиванки у відділі мистецтв Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б.А. Лавреньова організовано тематичну книжкову виставку під символічною назвою "Вишиванка – тренд крізь віки".
Це не просто звичайна виставка книг, а справжня мандрівка у світ української вишиванки як унікального культурного феномена, який протягом століть зберігає свою актуальність і глибоку символіку. Від найдавніших часів наші пращури оздоблювали свій одяг вишитими орнаментами не лише заради краси, а й щоб захиститися від зла, передати родинні та обрядові символи та обереги.
Через експоновані видання читачі мають змогу дізнатися про витоки, традиції, регіональні особливості та сучасне переосмислення вишиванки як частини національного коду. Адже сьогодні вишиванка — це не просто модний атрибут, вона стала символом національної гідності, духовного зв’язку з рідною землею та культурною спадщиною.
До уваги відвідувачів представлено добірку ґрунтовних і надихаючих книг, ілюстровані видання, що розкривають багатогранність української вишиванки.
Серед них - унікальне двотомне видання відомої української художниці Зінаїди Васіної «Український літопис вбрання», що є науково-художнім дослідженням історії одягу племен і народів, які проживали на теренах сучасної України від часів палеоліту і до Київської Русі, та розвитку національного одягу, в тому числі і вишиванки, в Україні з XIII і до початку XX століття.
Привертає увагу книга-альбом відомої дослідниці історії національного одягу Тетяни Кара-Васильєвої «Історія української вишивки», яка повно і всебічно висвітлює основні етапи розвитку української вишивки від часів її зародження до сьогодення, розкриває роль в оформленні одягу, житла, під час різноманітних свят і народних обрядів. У виданні широко представлено унікальні зразки вишивок, виконаних за малюнками Тараса Шевченка, Василя Кричевського, Ганни Собачко-Шостак, представників авангарду початку XX століття, а також сучасних народних і професійних майстрів.
Зацікавить читачів і альбом-монографія Тамари Ніколаєвої «Український костюм. Надія на ренесанс», присвячена одному з найяскравіших проявів нашої культури – українському костюму, що дозволяє побачити вишиванку в контексті традиційного національного строю. Вбираючи в себе всю палітру вбрання, ця книга передає суть українського характеру, є енциклопедією не лише костюму, а й цілої системи естетичних та етичних цінностей українців.
Притягує погляд своїм чудовим оформленням і артбук Ярини Винницької «Ковчег «Україна» - своєрідна книжкова візитівка України, альбом-енциклопедія культурної спадщини нашого народу, де вишиванка є однією з ключових складових.
А ще на свого читача чекають книги Є.М. Литвинець "Українське народне мистецтво. Вишивання і нанизування", Л. Бебешко "Вишивальні традиції України", М. Чумарної «Вишивання долі» та ін.
Оформлення виставки доповнене ілюстративними матеріалами та елементами традиційної вишивки, а справжньою її окрасою стали рушники з яскравими червоно-чорними та кольоровими орнаментами.
Запрошуємо всіх охочих завітати до відділу мистецтв книгозбірні, щоб відчути магію вишитих орнаментів та переконатися: вишиванка – це не лише традиція, а й стиль, що крізь віки залишається актуальним і надихаючим