Календар подій

 
 
 
1
2
3
4
5
6
9
10
11
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Вишиванка - духовна броня українців

13.05.2025

До Дня вишиванки фахівці відділу мистецтв Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова провели етноколаж «Вишиванка – духовна броня українців» для старшокласників ЗЗСО №4 та учнів 5-7-х класів ЗЗСО №53 . Захід відбувся онлайн, на платформі ZOOM, допомагаючи учням глибше зануритися у світ українських народних традицій,  зрозуміти силу і глибоке символічне значення тих духовних цінностей, які єднають покоління та є нашими кодами нації.

Учасники здійснили захопливу подорож сторінками історії української вишивки — одного з найдавніших видів народного мистецтва, яке слугувало не лише оздобленням, а й оберегом, носієм сакральних значень.   З подивом, слухачі дізнались про те, що , навіть, «кам’яні баби» мали вишивку на манжетах та  подолах. Вразив їх і той факт, що заслані в ГУЛАГ українці  в надзвичайно суворих умовах продовжували вишивати на клаптиках матраців , використовуючи риб’ячі кістки замість голки.

Не оминули увагою бібліотечні працівники і постать Івана Франка, який першим ввів вишиванку у міську моду як символ національної гідності та культури. Учні дізналися  також про основні техніки шиття, зокрема хрестик, гладь, стебелькову, смугасту і підшивану. Побачили вони, як ці техніки відображаються у зразках вишиванок з різних регіонів. Не менш цікавою стала розповідь про символіку орнаментів — ромби, зірки, квадрати, кола, хвилясті лінії, які мають глибоке значення й досі несуть оберегову функцію.

Палітра вишиванки теж має зміст - учні пригадали значення основних кольорів. А потім познайомилися з притаманними кожному регіону кольорами й мотивами, які формували унікальні вишивальні школи — стримана полтавська, барвиста гуцульська, рослинна херсонська…Фінальна частина заходу була присвячена значенню вишиванки у сучасному житті. Адже сьогодні вона — не лише традиційний одяг, а й символ нескореності, культурної ідентичності, духовної сили українців. У ній сшито пам’ять поколінь, а кожен стібок — як слово молитви, що охороняє й об'єднує, формує наратив стійкості, духовності та національної гордості.

До перегляду етноколажу онлайн приєднались і старшокласники ліцею №6, гімназій №14 і №16, ХЗНВК №11, студенти Херсонського кооперативного економіко-правового фахового коледжу, Херсонського гідрометеорологічного фахового коледжу, Херсонського базового медичного фахового коледжу та інших учбових закладів міста.
 
Етноколаж «Вишиванка – духовна броня українців» став не просто заходом, а емоційною зустріччю з традицією, яка надихає, вчить цінувати рідне та пишатися спадщиною предків.
Запрошуємо до перегляду