Календар подій

 
 
 
 
 
 
1
3
4
7
8
10
11
14
15
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 

Свято білої квітки в Херсоні

23.04.2020

24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я в день, коли німецький мікробіолог Роберт Кох заявив про зроблене ним відкриття збудника туберкульозу. За даними ВООЗ одна третина населення землі інфікована туберкульозом, щорічно захворює 8 млн. чоловік, помирає від туберкульозу 3 млн. чоловік. Сьогодні в світі налічується більше 15 млн. хворих на туберкульоз, з них 11 млн. – люди працездатного віку.

24 березня 1882 німецький учений Роберт Кох, вперше виступивши на вчених зборах, довів існування мікробактерії – збудника туберкульозу.

Щороку в цей день волонтери продають на вулицях білі квіти – ромашки, щоб зібрати гроші на лікування хворих на туберкульоз. Колись навіть члени царської родини брали участь у цій акції.

Біла ромашка стала символом боротьби з цим захворюванням. Ідея проведення Дня білої ромашки народилася в Швейцарії. У 1908 році на вулицях Женеви вперше з’явились молоді хлопці та дівчата, які продавали ці квіти. Продаж білої квітки як емблеми боротьби з туберкульозом допомагала привернути увагу населення і зібрати кошти для протитуберкульозних організацій. Зі Швеції цей звичай перейшов у Норвегію, Данію, Німеччину та інші країни Європи. Вперше благодійну акцію «Біла ромашка» на території дореволюційної Росії було проведено у 1911 році.

Баронеса Греневіц Ганна Михайлівна  Барон Гревеніц Миколай Олександрович

В кінці 1911 року в Херсоні було відкрито відділення Всеросійської ліги для боротьби з туберкульозом, який очолив губернатор, барон Гревеніц. Перше свято білої квітки в Херсоні було проведене 29 червня 1912 року. Попередньо місто було розбите на 12 ділянок. Відповідальними розпорядниками кожної ділянки було обрано дуже шанованих в місті людей, таких як баронеса Анна Михайлівна Гревеніц, відомий міський лікар Михайло Іванович Гошкевич. Приблизно за тиждень до наміченого терміну добровольці-волонтери вийшли на вулиці міста з роз’ясненнями цілей і завдань свята, як уберегти себе від зараження хворобою. Місцеві газети, що видавались в Херсоні: «Херсонська Думка» і «ЮГ», розпочали всіляко популяризувати матеріали, які сприяли майбутньому успіху свята. Голова херсонського відділення ліги барон Гревеніц надав у розпорядження волонтерів свій автомобіль, який використовували для доставки квітів на ділянки. Рано вранці автомобіль, прикрашений білими квітами, проїхав по Суворівській вулиці – свято розпочалося. Рівно о 8 ранку «продавці з білими пов’язками на лівій руці, забезпечені запечатаними кружками і білими квітками, почали обходити призначені пункти, і торгівля «білою квіткою» закипіла», – повідомляли на наступний день херсонські газети. Люди, які віддавали свої гроші на боротьбу з туберкульозом були дуже активні, а тому торгівля «білою квіткою» 29 червня 1912 роки йшла дуже жваво. Вже о 12:00 були продані всі штучні квіти, і в спішному порядку символ свята замінили живими польовими квітами. Багато херсонців жертвували по кілька разів різним збирачам і на грудях розміщували цілі букетики білих польових квітів. Трохи пізніше стала відома сума зібраних під час свята коштів – понад 13 тисяч карбованців. Мабуть, ще ніколи жоден з громадських зборів коштів в Херсоні не був таким вдалим. Майже не відрізнялися за сценарієм і збори, проведені в інших містах імперії. Можна лише додати, що завдяки діям активістів і з’явилися кошти, завдяки яким в 1912 році в країні було відкрито кілька туберкульозних санаторіїв у цілому на 1000 ліжок. Згодом проведення свята білої квітки стало доброю традицією, завдяки якій туберкульозні хворі знайшли свій шанс на життя. Дякуємо Віктора Хміля за матеріали, які надихнули на написання цього посту.