календар подій

Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Мануеліно - саме так в XV столітті назвали новий стиль португальської архітектури - в честь правлячого короля Мануела I Щасливого. То був час, коли могутність Португалії міцніла з кожним новим кораблем, який вийшов із порту, з кожною новою завойованою колонією. У мануеліно змішалися ренесанс, готика і мавританські мотиви, індійські та екзотичні віяння. Справжній сплав культур, накопичених кращими мореплавцями планети. Особливість мануеліно - різноманітність форм і символів, тонке опрацювання складних об'ємних елементів, що контрастують з гладкістю стін. Морські канати - його найпомітніший і характерний елемент. Не менш значимі і національні символи Португалії, вплетені в архітектурну в'язь: щит з гербом країни, армілярна сфера, хрест ордена Христа. Активно використовуються в мануеліно і природні елементи: виноградна лоза, листя плюща і лавра, корали, водорості. Не залишилися осторонь і більш складні символи з релігій і народних вірувань: уроборос і русалки, агнець божий і горгульями - всім знаходиться місце в цьому витонченому і багатоскладному стилі. Завдяки цьому на будови в стилі мануеліно можна дивитися годинами і постійно знаходити в них щось нове: гру символів, переливи світла або гармонію колірних рішень, іносказання архітекторів або історію завойованих країн. Будинки в цьому стилі можна знайти по всій Португалії, і ми перерахуємо вам головні.

Монастир Жеронімуш в Белені. Дуже красиве і значуще для Португалії місце. У XV столітті його будували на гроші, отримані від продажу індійських прянощів. Під склепінням цього монастиря молився Васко да Гама перед відплиттям до мису Доброї Надії. Тут усипальниці великих португальських літераторів Луїша Камоенса і Фернандо Пессоа. А в 2007 році лідери Євросоюзу саме тут підписали Лісабонський договір.

Вежа Белен. Прекрасне ажурне творіння португальського Відродження. Колись тут був форпост, маяк, митниця і навіть в'язниця, але зараз вежа височить над водами Тежу як дивовижний білий птах, який на секунду присів погойдатися на хвилях, розпушивши своє пір'ячко.

Монастир ордена Христа в Томарі. Якщо поїдете в центральну Португалію, обов'язково відвідайте Конвенту-де-Крішто. Тут знайдеться видовище на будь-який вимогливий смак: сам по собі замок тамплієрів, кругла церква, побудована в наслідування головним християнським святиням, сліди атак маврів ... Але головне для нас, мисливців за шедеврами мануеліно, - церковний неф з рослинними і символьними елементами орнаменту і абсолютно фантастичне вікно, в якому знайшлося місце мало не всім символам мануеліно. Особа стилю, його прапор і гордість.

Палац Сінтри. Кілька століть поспіль тут жили португальські королі, а тепер сюди ходять допитливі туристи з різних країн світу. Мотивів мануеліно тут не так багато, але тим цінніше їх вивіреність і лаконічність.

Палац Пена. Він також розташований в Сінтрі, на самій вершині гори. Дорога наверх дуже красива. А поки вас чекає Паласіо-да-Піна - напевно, саме прекрасна архітектурна споруда Португалії. У ній змішалася маса стилів, і стиль мануеліно також присутній - нарівні з готикою, німецьким, мавританським стилем і ренесансом. По парку можна ходити годинами: сідати на лавки, гладити рукою стовбури дерев, милуватися стінами палацу ... Навіть не віриться, що він був побудований в XIX столітті: здається, для створення такої краси потрібні не десятиліття, а століття важкої праці.

Так само як кахлі і золоте різьблення, унікальний стиль мануеліно - одне з чудес Португалії, внесок цієї країни в світове мистецтво.

     

X