Календар подій

 
 
 
 
2
3
5
7
9
10
12
16
17
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Відеорозповідь про Дмитра Марковича

06.11.2024

У межах проєкту Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова «Погляд з історії» та вебпроєкту «Краєзнавчі відеознайомства» фахівці інформаційно-бібліографічного відділу продовжують створювати власний відеоконтент із циклу «Історія Херсона в назвах вулиць».

На основі даного відеоциклу книгозбірня вже досить тривалий час знайомить користувачів бібліотеки та соцмереж з найкращим представникам культурної та інтелектуальної еліти, чиїми іменами названі вулиці Херсона. Це люди, які розбудовували Херсонщину від часів її заснування - митці, науковці, музейники, громадські діячі, лікарі, освітяни...

7 листопада 2024 року виповнюється 176 років від дня народження українського письменника, громадського і державного діяча, українофіла, одного із зачинателів просвітницького руху на Херсонщині Дмитра Васильовича Марковича.

  

З цієї нагоди Лавреньовка запросила херсонських учнів та студентів, а також користувачів соцмереж до відеознайомства з історією життя представника давнього козацько-дворянського роду Марковичів (Маркевичів), який у далекому 1885 році приїхав до провінційного Херсона, призначений на державну службу, а став однією із найяскравіших постатей національного відродження на Півдні України.

Першими до відеознайомства на платформі Google Class долучилися учні, студенти та педагоги херсонських навчальних закладів: гімназії № 16, ліцею № 6, ХЗВНК №11, вищого професійного комерційного училища, гідрометеорологічного фахового коледжу та кооперативного економіко-правового фахового коледжу. А також старшокласники та вчителі Херсонського ЗЗСО № 4, для яких відеознайомство відбулося на платформі ZOOM.

Молодь дізналася про діяльність українофілів на теренах Херсонської губернії наприкінці ХІХ століття. Про те, як представники патріотичної інтелігенції із славнозвісного українського гуртка Олександра Русова, зокрема й герой нашої відеорозповіді, під утисками та переслідуваннями з боку російського імперського режиму відстоювали українську національну ідею.

Навіть не всі херсонські поціновувачі художнього слова знають, наскільки складною була історія виходу в світ у 1886 році першого випуску херсонського літературного альманаху «Степ». На той час це була значна і показова подія, адже вона відбулася попри заборону в Російській імперії друку українських видань. Саме Дмитрові Марковичу пліч-о-пліч із херсонським просвітниками вдалося видати український збірник, який царська цензура, керуючись сумнозвісним Емським указом, забороняла двічі.

Любов Дмитра Марковича до України, рідної мови, культури, традицій проявлялася не лише у громадській роботі. Окремий розділ відеофільму розповідає про літературну творчість та державницьку діяльність Дмитра Васильовича в часи національно-визвольної Української революції 1917-1921-х років.

Проукраїнські погляди  неодноразово оберталися для нього утисками з боку імперської влади, а згодом - радянської. Відтак, і літературна творчість, і громадсько-політична діяльність Дмитра Марковича в часи радянської диктатури свідомо замовчувалися до відновлення Україною незалежності.
Про все це і не тільки йдеться у відеорозповіді «Дмитро Маркович»

Приємного перегляду!

X