Календар подій

 
 
 
 
2
3
5
7
9
10
12
16
17
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Меньшов Олександр Володимирович

Menshov Olexandr

(13.03.1977 - 17.11.2023)

прозаїк

27 листопада 2023 року Вінниця провела у Небесний стрій захисника України, херсонця Олександра Меньшова. На війні чоловік боронив Україну на Східному фронті, у цивільному житті був талановитим письменником. Багато херсонців знали його особисто - як неординарного митця і чудову людину. Інші дізнавалися про Олександра із соцмереж, де він публікував свої дописи: спочатку про життя в окупації, згодом - про службу в ЗСУ. Тож звістка про загибель воїна стала великим потрясінням передусім для його земляків.

Олександр Меньшов народився 13 березня 1977 року в Херсоні. Навчався у херсонських школах № 25 та 53. Вищу освіту отримав у Херсонському державному технічному університеті на факультеті машинобудування та економіки підприємства. Працював теж у Херсоні - в електротехнічній компанії “Южспецгидрокомплект”. 

Писати Олександр почав ще у школі, більш “серйозні” проби пера робив у виші, але читати свої ранні твори дозволяв лише найближчим людям. 

2017-го року взяв участь у конкурсі “Літературна надія Дніпра” з уривками з повісті “Верифікація вічності”. Твір більшою частиною можна віднести до жанру альтернативної історії, адже основний фон повісті, на тлі якого розвиваються події, - це вільна та незалежна Україна, яка з’явилася на політичній мапі світу після закінчення Другої світової війни, Радянський Союз, який відступив на північ та схід, а Німеччина здалася союзникам. Книжка стала однією з фіналісток та дипломанток у номінації “Проза”. Сам конкурс започатковано Дніпровською центральною міською бібліотекою та ІА “Міський сайт” gorod.dp.ua за підтримки Дніпровської міської ради.

У 2019 році письменник дебютував на щорічному Книжковому Арсеналі з романом “Третя терція” (шпигунський детектив, події якого відбуваються в альтернативній реальності часів УНР 1919-го року). Роман увійшов до короткого списку літературного конкурсу “КМ-Букс”

Рік потому вийшла книжка “Репринти незакінчених чернеток” - шпигунський детектив періоду початку Другої світової війни про протистояння сил Третього рейху та підпільної мережі ОУН, керованою Євгеном Коновальцем. Основні події твору відбуваються восени 1941 року в Херсоні, що вже окупований гітлерівськими військами, і де починає розгортати свою діяльність одна з похідних груп ОУН.
У 2021 році року за оповідання “Принцип тригера” Олександр Меньшов отримав Всеукраїнську літературну премію ім. Ігоря Федорова. Ця премія за найкращий фантастичний твір малої форми у жанрі фантастики була заснована 2018 року Вінницькою обласною організацією НСПУ та мамою відомого українського фантаста Ігоря Федорова – Нелею Федоровою.

Того ж 2021-го року у “Дебют-газеті”, а рік потому - окремим виданням - вийшла філософська повість Олександра Меньшова у стилі фентезі “Formicarium”. Формікаріуми - це штучні мурашники, перші з яких були створені для вивчення життя унікальних угруповань мурах. Навіщо? Бо людина завжди дивувалася, як влаштоване суспільство цих створінь і намагалася зрозуміти, як облаштувати власний “ідеал громадянського устрою в суспільстві людському”.

Серед творів автора в жанрі фентезі слід відзначити цикл романів “Алоди”, присвячених ігровому всесвіту комп’ютерної гри “Алоди”, містичний твір “І поднялася рать…”, які можна знайти в електронних бібліотеках “Букнет”, “LitLib” (усі частини циклу “Алоди”), “e-knigi.com” та ін.

Жанрові й тематичні обшири творчості Олександра Меньшова значно розширює його воєнна проза. Зокрема, 2020-го року в онлайн-форматі вийшло оповідання про російсько-українську війну на Сході України “Якого кольору очі Горгони?”, яке теж можна почитати на сайті “Букнет”. 

Особливим у житті Олександра був херсонський осередок скаутської організації “Пласт”, членкинею якої стала і його донька. Чимало часу чоловік присвячував саме тому, аби розповідати пластунам про історію Херсона - міста, яке він безмежно любив. Його часто запрошували до шкіл та бібліотек Херсона, де він неодмінно розповідав не лише про свою творчість і нові книги, а й про справжню, не зросійщену історію Херсона.

Перше півріччя повномасштабної російсько-української війни Олександр Меньшов провів в окупованому Херсоні. Росіяни віднесли “Пласт” до небезпечних для себе організацій, тож заняття пластових гуртків припинились, хоча ще на початку окупації вони проводились онлайн, а Олександр Меньшов на одному з них розповідав про УНР. Незважаючи на те, що “нова влада” влаштувала справжнє полювання на активістів-пластунів, родина письменника, попри небезпеку, допомагала іншим пластовим родинам, які залишились у місті: продуктами та всім необхідним. 

Згодом сім’я Меньшових прийняла важке рішення евакуюватися. Подолавши небезпечний і важкий шлях, письменник з рідними та котиком Фоксом переїхав до Вінниччини. По приїзді створив Щоденник херсонця:  світлини і тексти про життя в Херсоні викладав у Facebook. Підтримував земляків дописами за участі свого улюбленця рудого кота: удвох вони намагалися подолати страх і зневіру в серцях користувачів соцмереж, які лишилися в окупованому місті.

Пізніше написав збірку оповідань “Я, Фокс та окупація. Щоденник херсонця” - розповіді, які підтримували морально багатьох містян у той жахливий період. Це - піврічний життєпис життя родини Олександра і міста загалом з дня, коли російські загарбники зайшли у Херсон. На сторінках “Щоденника” переплітаються особисті думки автора, розповіді його рідних, знайомих, плани і сумніви, смуток і радощі, ставлення різних людей до окупантів, екскурси в минуле міста, проза і поезія… Письменник звернувся до видавництва – і воно погодилось видати ці замальовки.

Щойно опинився на вільній території України, Олександр вирішив піти служити до лав ЗСУ. Військового досвіду в нього не було, але хотів захищати рідну землю. Спочатку пройшов військову підготовку в Україні, потім – у Німеччині. Мав наміри відправитись воювати на Південь, проте, опинився на Східному фронті. Молодший сержант 22-ї окремої механізованої бригади Олександр Меньшов боронив Україну на Донецькому напрямку. “Наразі я неподалік Бахмута, - розповідав Олександр під час одного з інтерв’ю, - Ходимо на так звані чергування. Це саме про нас кажуть у новинах: “ЗСУ закріпились на позиціях”. ДШВ відбиває, а ми закріплюємось…”

У війську Олександр Володимирович книжок не писав – казав, що більше збирає матеріали для майбутнього: “Тут є про що подумати. Писати книжки треба після війни, коли я все переосмислю і буду розуміти, що саме треба робити. Зараз я займаюсь тим, що звільняю землю від окупантів”. 

Вдома у письменника залишилися чернетки інших книг. “Не знаю, чи видам, бо не знаю, чи закінчу їх, - розповідав автор, - Можливо, я по-іншому подивлюсь на все, що відбувалось”. 

Не судилося... 17 листопада 2023 року Олександр Меньшов загинув поблизу села Кліщіївка Бахмутського району. Майже одночасно вийшла друком вже згадувана книжка-щоденник “Я, Фокс і окупація”. Сам автор порадіти виходу у світ своєї книжки так і не встиг… Останній пост у Facebook Олександр оприлюднив 13 листопада: без тексту, одне-єдине особисте фото. Фото нашого захисника. Кадр з передової...

Поховали українського воїна, талановитого письменника, щирого патріота, що палав любов’ю до України та своєї сім’ї, Олександра Володимировича Меньшова на Алеї Слави Сабарівського кладовища у Вінниці.

Почитати електронні книги Олександра Меньшова можна тут: https://booknet.ua/menshov-oleksandr-u71299?fbclid=IwAR0FbnSJBCz_CXoBpdzKd30_hPFuYS6qcaN7uontfXn3kl9bi0vrBwkpKOE


Про творчість О. Меньшова пишуть:

“ПРИНЦИП ТРИГЕРА” (сайт “Гоголівська академія”)

Ви зуміли одвічну проблему, що гуляє по багатьох науково-фантастичних творах багатьох авторів про боротьбу людства з ними ж створеними машинами, подати в такій площині, що аж дух перехоплює. Практично нові рамки, особливо в тій частині, де у вас мова про пташник і господарів та підлеглих у нім - у мене аж дух перехопило. Одним словом - не те що потішений, а перебуваю під величезним враженням. І в захопленні.

ПОВІСТЬ “FORMICARIUM” (Facebook)

Хоча я не палка прихильниця фентезі, ваш твір привернув увагу з декількох причин. По-перше, героїня - жінка, до того ж яка стикається з різними гендерними проблемами навіть у невідомому світі. По-друге, питання, які ставлять собі герої (Де ми? Для чого ми тут?), автоматично переносяться на екзистенційний рівень. І ця, філософська, складова, для мене пересилила розважально-фентезійну (не дуже люблю про членистоногих та всяке таке). По-третє, задоволення отримала від інтелектуальних літературних та наукових алюзій - деякі змушували гуглити та дізнаватися на ходу щось нове. Схоже на квест…

ОПОВІДАННЯ “ЯКОГО КОЛЬОРУ ОЧІ ГОРГОНИ?” (Facebook)

Оповідання Олександра Меньшова “Якого кольору очі Горгони?” невелике за обсягом, але дуже глибоке за змістом. Здавалося б, чи можна в одній розмові пізнати людину? Залежить від того, хто розмовляє і з ким зустрічається. Цей твір - для роздумів про наше сьогодення, де життя є цінним, а може нічого не важити. Цей твір - про війну і про те, що стається з людиною, коли на неї поглянуть очі міфічної Горгони.

ІСТОРИК АРТЕМ ПЕТРИК:

Його романи “Репринти незакінчених чернеток”, “Третя терція”, “Верифікація вічності”, вірю, оживуть знову, як пам'ять, як визнання. Він пережив війну у різних вимірах. Пройшов окупацію і не зрадив. Загинув як український Солдат. Проте, завжди залишався письменником з особливим відчуттям навколишнього, гострим поглядом крізь... Пам'ятаю наші розмови, дискусії у легендарній “Гончарівці” (бібліотека в Херсоні)... І її вбили... рознесли московити артилерією. Навіть в останніх, рідких повідомленнях Олександр говорив про книжки. Його ідея видати власну книгу про окупацію не здійснилася за життя. Тепер Митець вільний, він, не сумніваюся, повернеться до наших степів, затонів, лиману, великої ріки, Півдня, який так любив.

ТВОРИ

Верифікація вічності / Олександр Меньшов. - Київ : Ліра-К, 2022. - 266 с.

Залізом та кров’ю. Книга перша (цикл “Алоди”) [Електронний ресурс] : [фентезі, фанфік] / Олександр Меньшов // Букнет. - Текст. дані. - Режим доступу : https://booknet.ua/book/zalzom-ta-krovyu-kniga-persha-cikl-alodi-b80957 , вільний. - Назва з екрана. - Дата звернення: 28.11.2023.
    Див. також на сайтах:  “LitLib” (весь цикл “Алоди”), “e-knigi.com” та ін.

І поднялася рать… [Електронний ресурс] : [містика, жахи] /  Олександр Меньшов // Букнет. - Текст. дані. - Режим доступу : https://booknet.ua/book/podnyalasya-rat-b80956 , вільний. -  Назва з екрана. - Дата звернення: 28.11.2023.

Принцип тригера [Електронний ресурс] : [наукова фантастика, антиутопія] / Олександр Меньшов // Букнет. - Текст. дані. - Режим доступу : https://booknet.ua/book/princip-trigera-b419548 , вільний. -  Назва з екрана. - Дата звернення: 28.11.2023.

Репринти незакінчених чернеток : повість / Олександр Меньшов ; ред. J. Ingbert. - Київ : ДІПА, 2020. - 470 с.

Третя терція : роман / Олександр Меньшов ; [голов. ред. В. Александров]. - Київ : КМ-БУКС, 2019. - 542, [1] с. - (Український детектив).

Formicarium : філософська повість у стилі фентезі / Олександр Меньшов. - Київ : Ліра-К, 2022. - 208 с.

Formicarium : філософська повість у стилі фентезі / Олександр Меньшов // Дебют-газета. - 2021. - № 1 (січ.-лют.). - С. 20-72. - В змісті також: Коротко про автора.

Якого кольору очі Горгони? [Електронний ресурс] : [воєнна проза] / Олександр Меньшов // Букнет. - Текст. дані. - Режим доступу : https://booknet.ua/book/yakogo-koloru-och-gorgoni-b80954 , вільний. -  Назва з екрана. - Дата звернення: 28.11.2023.

ПРО НЬОГО

Був другом херсонського «Пласту» і безмежно любив Херсон: на фронті загинув херсонський письменник Олександр Меньшов  [Електронний ресурс] / Євгенія Вірліч, Тарас Бузак // Район.Берислав. - Текст. і граф. дані. - Опублік. 23.11.23. - Режим доступу : https://beryslav.rayon.in.ua/topics/653700-buv-drugom-khersonskogo-plastu-i-bezmezhno-lyubiv-kherson-na-fronti-zaginuv-khersonskiy-pismennik-oleksandr-menshov , вільний. -  Назва з екрана. - Дата звернення: 28.11.2023.

Олександр був нашими очима в окупації. На фронті загинув відомий херсонський письменник [Електронний ресурс] : [Олександр Меньшов]  / Євгенія Вірліч // Кавун.Сity. - Текст. і граф. дані. - Опублік. 24.11.23. - Режим доступу : https://kavun.city/articles/326821/oleksandr-buv-nashimi-ochima-v-okupacii-na-fronti-zaginuv-vidomij-hersonskij-pismennik , вільний. -  Назва з екрана. - Дата звернення: 28.11.2023.

Пів року провів в окупації. Зміг виїхати та подався до ЗСУ: письменник з Херсона про своє рішення [Електронний ресурс] [Олександр Меньшов] / Євгенія Вірліч // Кавун.Сity. - Текст. і граф. дані. - Опублік. 14.08.23. - Режим доступу : https://kavun.city/articles/305756/piv-roku-proviv-v-okupacii-zmig-viihati-ta-podavsya-do-zsu-pismennik-z-hersona-pro-svoe-rishennya , вільний. -  Назва з екрана. - Дата звернення: 28.11.2023.

X