«Жива вода» зеленого острова
У Європі ірландський віскі вважається одним із найстаріших міцних алкогольних напоїв. Слово "віскі" походить від ірландського (або "гельського") слова uisce beatha, що означає "вода життя". Головні компоненти віскі – ячмінний солод та джерельна вода. Так як солод висушується у закритих печах, віскі виділяється легким квітковим ароматом без запаху диму.Точне походження ірландського віскі вкрите таємницею часу. Але вважається, що технологію дистиляції в 5 столітті дізналися ірландські ченці, коли вони подорожували континентальною Європою під проводом святого Патріка. Повернувшись додому, вони привезли з собою рецепт віскі і почали виготовляти ліки від таких захворювань, як коліка і віспа.
Не дарма у ірландців є приказка: «Якщо віскі не може щось вилікувати, то, швидше за все, це невиліковно». Ви, мабуть, здивуєтеся, але і до цього дня ірландці вірять у цілющість цього напою, і обов'язково налляють вам склянку гарячого віскі, помітивши у вас найменші ознаки застуди. Рецепт виготовлення залишався в секреті до 1541 року, поки король Генріх VIII не наказав розпустити всі монастирі та прогнати ченців. Ченців було вигнано або вбито, а історія напою отримала своє нове продовження. Незабаром, коли рецепт перестав бути секретом, почалася нова – комерційна епоха перегонки віскі, що у результаті зробило його доступним для широкої маси населення. У 1608 році, винокурнею Old Bushmills та її власником Уолтером Тейлором, була отримана перша ліцензія на виробництво напою. До 1835 року його якість значно зросла, а разом із ним зріс і попит. Цей час можна назвати періодом процвітання ірландського віскі. Ну а потім почався непростий час. Виникла така проблема як алкоголізм, і більшість населення Ірландії відмовилася від спиртного. Само собою виробникам напою було завдано величезних збитків. Потім, у 1920-х роках у США, пролунала економічна криза, після, був запроваджений сухий закон, і це повністю перекрило ірландському віскі доступ на американський ринок. І це не кажучи про серйозну конкуренцію, яку складали англійці, наповнюючи ринок алкоголю своїм шотландським скотчем. Все це вкрай негативно вплинуло на продажі і ірландці були змушені скоротити виробництво свого напою. У ХХ століття більшість винокурень просто перестали існувати. А в 1966 році три виробника, що залишилися в Ірландській Республіці - John Jameson & Son, John Power & Son і Cork Distilleries Company, вирішують об'єднатися в компанію Irish Distillers і пізніше розпочинають виробництво продукції на новому підприємстві в Мідлтоні. Це стає єдиним вірним рішенням у непростій ситуації. Так виникають перші передумови відродження ірландського віскі. А з приходом французької компанії Pernod Ricard у 1988 році та початком роботи над просуванням бренду Jameson успіх не змушує себе довго чекати. В Ірландії виробляється всього чотири види віскі: односолодовий, однозерновий, купажований та «чистий» віскі. Усі вони мають середню витримку від 8 до 15 років.
На сьогоднішній день в Ірландії найбільшими винокурнями є:
- Old Bushmills Distillery знаходиться в селі Bushmills в графстві Антрім, Північна Ірландія. Цей лікеро-горілчаний завод має довгу і багату історію, що сягає корінням в 1608 рік, коли сер Томас Філліпс отримав з рук Джемса I королівську ліцензію на виробництво віскі. Завод пережив пожежу, контрабанду та великі втрати на американському ринку, але незважаючи на це, продовжує процвітати і донині. Сьогодні Bushmills виробляє 4,5 млн. літрів віскі на рік та зберігає 170 000 наповнених бочок. Належить міжнародній компанії Diageo. Випускає: Old Bushmills, Black Bush, 1608, Bushmills. До речі, у 2010 році, на International Spirits Challenge, що проходила в Сан-Франциско, Bushmills був удостоєний звання «Найкращий ірландський віскі у світі».
- New Midleton Distillery - знаходиться в графстві Корк і є основним лікеро-горілчаним заводом групи ірландських виробників з виробничою потужністю 19 млн. літрів на рік. Заснований в 1966 році, належить компанії Pernod Ricard з 1988 року. Цілий рік відкритий для відвідувань та екскурсій. Випускає такі відомі у всьому світі віскі як: Jameson, Tullamore Dew, Powers, Paddy, Midleton, Redbreast та Green Spot.
- Cooley Distillery – був створений наприкінці 20 століття і бере свою назву від гори Cooley, що знаходиться приблизно за 80 миль на північ від Дубліна. У Cooley завзято відроджують традиційні методи дистиляції, що не залишається непоміченим – завод отримав понад 300 медалей та звання "Всесвітній виробник року 2008". З 2011 належить компанії Beam. Випускає: Connemara, Knappogue, Michael Collins, Tyrconnell, St. Patrick, Finnegan.
Інші заводи, перетворилися на музеї і місцеві визначні пам'ятки, наприклад, такі як знаменитий Jameson Distillery в Дубліні і Tullamore Dew в Талламорі, або були побудовані відносно недавно і тільки починають випускати свій продукт.
Відомі марки віскі:
- Jameson. Останнім часом цей напій можна назвати найпопулярнішим брендом віскі з Ірландії. У виробництві використовуються спеціальні дубові бочки, які дарують йому унікальний золотий відтінок і приємний смак.
- Tullamore Dew – легенда ірландського вісківарення. Цей алкоголь отримав чимало міжнародних нагород, неодноразово ставав володарем титулу «Найкращий ірландський віскі». Продукція бренду відрізняється унікальним м'яким смаком, а в ароматі домінують відтінки горіха, дерева, лимона.
- Bushmills. Один із найстаріших виробників. Перша пляшка з такою назвою була випущена далекого 1608 року. Характерна риса цього віскі – ніжний медовий аромат. Витримується він у бочках після мадери, бурбона, а також хересу.
В Ірландії живу воду прийнято пити в нерозбавленому вигляді, але якщо для когось такий напій занадто міцний, у склянку можна покласти кілька кубиків льоду. Часто віскі додають у каву, щоб отримати знамениту Irish coffee, а на закуску до такої м'якої варіації подають сири. Чистий ірландський віскі найкраще поєднується з морепродуктами, смаженою дичиною чи запеченим м'ясом.