Український кавун — солодке диво
Фестиваль «Український кавун – солодке диво» – гастрономічний фестиваль, який проводять у серпні в місті Гола Пристань Херсонської області з 2003 року. Організатором фестивалю є відділ культури і туризму Голопристанської райдержадміністрації та Голопристанська мерія і проходить він за підтримки Інституту південного овочівництва та баштанництва Української академії аграрних наук.
Емблема фестивалю поєднує у собі сонце і кавун з вусами і козацьким оселедцем на його тлі. Сонце символізує божество, знання, осяяння, славу і велич, його промені – щастя, кавун – щедрість землі, добробут, вінець праці. Вуса і козацький оселедець вказують на причетність до славного козацького роду, Таврійського краю.
Багато захоплюючих заходів відбувається під час свята: на сцені виступають місцеві артисти, гості з Херсона. Крім концертної програми фестиваль включає також і дегустацію кавунів та динь, вирощених на землях мальовничої Херсонської області. Цікавою родзинкою фестивалю є аукціон найбільших та найтяжчих кавунів.
Серед рекордів: кавун 2011 року – 53 кілограми та кавун 2012 року – 95 кілограмів.
Але незареєстрованим був рекорд 2011 року, коли в Херсонській області виростили велетня-кавуна у 125 (сто двадцять п'ять) кілограмів. Але під час перевезення кавун-рекордсмен упав і розбився ще до фестивалю. Відомо, що рекорди дає сорт «Кароліна-Крос». Саме з цього сорту і виходять найбільші за вагою кавуни, серед них і той, що був занесений до книги рекордів Гіннеса – вагою в сто дев’ятнадцять кілограмів.
Аби привернути увагу до власної продукції баштанних, продавці солодкої продукції започаткували різьблення по кавунах. Розроблялись найрізноманітніші малюнки, що були перенесені на еластичні боки кавунів. Кавун-карвінг дозволяє використовувати зображення разом із написами та комбінувати вироби з іншими овочами та квітами.
На фестивалі існує як виставка кавун-карвінга, так і майстер клас з різьблення на кавунах.
Фестиваль вже має власну невелику історію і навіть монумент Кавуну, який створили на набережній міста Гола Пристань. Це бетонний кавун із відрізаною скибкою заввишки 1,75 метра і завширшки 1,20 метра. Монумент відкрили ще під час Шостого фестивалю «Український кавун — солодке диво».