Борщ – це страва, яка має свою національну історію та традиції. Він є справжнім українським брендом, котрий за роки свого існування став відомим на увесь світ та увійшов до списку 20 найсмачніших супів у світі за версією американського видання CNN. А за даними інтерактивної карти «World Food Atlas», наш борщ увійшов в ТОП-3 найпопулярніших страв у світі, обігнавши такі відомі страви як суші, спагетті і чізбургер. Український борщ внесли до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, що потребує негайної охорони.
У 2021 році депутати Херсонської обласної ради встановили офіційне відзначення Дня борщу на Херсонщині – щороку у першу неділю вересня (лише у 2021 році – було 12 вересня).
Вже шість років поспіль (на 2021 рік) на Херсонщині проводиться обласний мистецько-кулінарний фестиваль «Таврія-Борщ», ініціатором й організатором якого є Херсонський обласний центр народної творчості.
Фестиваль не має постійного місця проведення. Конкурс української традиційної страви часто проводять в рамках відкритого фестивалю народної творчості «Душа Півдня», який кожного разу обирає нову локацію, щоб показати гостям та учасникам неповторну красу Херсонщини в різні пори року. Так, 2018 року це відбувалося у кінно-спортивному клубі «Гран Прі», що у Правих Сагах; 2020 – на базі зеленого туризму «Чумацька криниця»; 2021 – у селі Великі Копані.
У 2019 році мистецько-кулінарний фестиваль «Таврія-Борщ» запросили у гості на «Гобелен-фест» до селища Асканія Нова.
Гості фестивалю мають виняткову можливість скуштувати величезну кількість різноманітних борщів за народними місцевими, а також неординарними авторськими рецептами з додаванням самих незвичних для цієї страви продуктів – борщі з апельсинами, з дичиною, перепілками, вишнями, чорносливом, медом та горіхами, з бичками, карасями, грибами, качками, півнями, реберцями...
Одним із критеріїв оцінки майстерності учасників було вміння творчо захистити, цікаво прорекламувати та яскраво презентувати свій борщ на великій святковій фестивальній сцені. А це – яскраві постановки з театралізацією, запальні танцювальні замальовки, гуморески і головна умова творчої презентації – пісні про борщ.
Команди-учасниці змагаються у різних номінаціях:
– «Промоушен-Борщ» – найкраща творча презентація;
– «Феєрія смаку» – неперевершений смак;
– «Ноу-Хау-Борщ» – з додаванням незвичних продуктів;
– «Вміла готувати, вміла й подавати» – найоригінальніша подача борщу;
– «З бабусиної печі» – за збереження народних кулінарних традицій;
– «Мрія українця» – найбагатший стіл;
– «Талант не проїси» – краща пісня про борщ;
– «Борщ - елітна страва» – вишукана подача борщу;
– «Щасливі разом» – за активну творчу позицію;
– «Чим багаті, тим і раді» – найгостинніші господарі;
– «Приховані резерви» – нові учасники фестивалю;
– «Наполегливість – запорука успіху» – за постійну участь у фестивалі.
Херсонський фестиваль «Таврія – Борщ» 2022 року провели онлайн, до нього долучилися не лише херсонці, які перебувають у різних регіонах країни і за кордоном, але й представники інших громад. А ще частина учасників варила борщі наживо на фестивалі у місті Кривий Ріг.
10 вересня у Кривому Розі в рамках нашого найулюбленішого фестивалю відбувся спільний мистецько-кулінарний проєкт «Таврія-Борщ» Кривий Ріг – Херсон. Захід пройшов за ініціативи Херсонського обласного Центру народної творчості при величезній підтримці Криворізької міської ради та виконкому Саксаганської районної у місті ради.
На фестивалі Херсонщину представили Скадовська, Великоолександрівська, Високопільська та Херсонська громади. Участь у творчих та кулінарних змаганнях взяли наші великі друзі та колеги з Криворізької, Маріупольської, Тернівської та Саксаганської громад, а також міські команди поліції та спецпризначення.
На святково прикрашеній території на відкритому вогню було приготовано 10 казанів борщів за різноманітними рецептами. За традицією Херсонського фестивалю, приготування улюбленої страви українців супроводжували виступи аматорських колективів, презентаційні намети команд-учасниць, ярмарок народних майстрів та колоритні фотозони.
Учасників і гостей заходу, особливо наших земляків – вимушених переселенців, яких війна вигнала зі своїх домівок і яких прихистила привітна криворізька земля, вітали господарі та організатори свята, а також директор Херсонського ОЦНТ Володимир Капелюшник, який на сьогоднішній день очолює волонтерський центр допомоги херсонцям.
Всі учасники яскравого смачного дійства отримали дипломи у різних номінаціях: найзапашніший борщ, найоригінальніший, найпатріотичніший, найапетитніший, найгустіший, найситніший та ін. Гран-При у кулінарному змаганні вибороли громади Херсона та Кривого Рогу. Приз глядацьких симпатій, без сумнівів, отримала команда ЗСУ!
Захід пройшов колоритно і дуже патріотично. Криворіжці із задоволенням запозичать творчий досвід проведення подібних фестивалів у херсонців. Особливе задоволення і втіху отримали наші земляки-переселенці, на долю яких випало так багато лиха.
Тримаймося, друзі, один за одного, за рідну землю, за наше коріння і традиції. І тоді все буде – Україна!
Онлайн рецепти приготування борщу показали учасники з українських міст та інших країн світу. Провели фестиваль і в Кривому Розі. Його не анонсували заради безпеки його учасників говорить директор Херсонського обласного центру народної творчості Володимир Капелюшник. В акції "Шлях до перемоги або Переможемо з борщем" взяли участь 10 команд.
З Херсонщини були такі команди як Високопільська, Великоолександрівська, Скадовська і Херсонська громади.