Найпопулярніші туристичні місця Херсонщини — це морські курорти на узбережжі та заповідник "Асканія-Нова". Але тут, у південних степах, є чимало об'єктів, які можуть здивувати, як от Долина Курганів.
Поблизу села Іванівка, на унікальному ландшафті з червонокнижними рослинами, птахами та тваринами розташовано 308 курганів різних епох.
Взагалі, кургани для України – поширене явище. У чому ж їх унікальність?
Долина Курганів – це єдине місце в Україні, де можна ставши на один курган побачити десятки інших навкруги. Більше того – тут можна побачити степ таким, як його бачили наші пращури. Тут, як і тисячі років тому в скіфські, гунські, половецькі часи, кургани знаходяться в оточені степів.
Серед них є справжні десятиметрові велетні. Також тут збереглися нерозораними малі кургани, що теж є рідкістю.
У цій місцевості є кургани епохи бронзи, скіфів, середньовіччя. На думку науковців, їх варто зберегти нерозкопаними, хоча і вже розкопані кургани є цінністю.
Долина курганів — це колишнє річище Дніпра. Вона дуже пласка та низька, періодично заливається морською водою, яку наганяє вітер. Це явище називається "салтмарш".
Салтмаршами називають ділянки суходолу, які щодня під час приливів затоплюються солоними морськими водами. Такі екосистеми притаманні для приливних морів. Єдина відмінність – тут салтмарш затоплюється не так часто і нерегулярно. Та від цього це дивовижне місце стає ще унікальнішим.
Унікальний на цій території не тільки ландшафт. Рослинність на курганах і у низині відрізняється, в долині вона солончакова, на вищих ділянках — степова. Науковці зазначають, що тут ростуть десятки видів рідкісних рослин, які охороняються законом. Наприклад, тут зберіглася унікальна курганна популяція тюльпану Шренка – колишнього пращура домашніх тюльпанів, вивезених у Європу з Українського Причорномор’я багато століть тому. На курганах виявлено 333 види судинних рослин, що створюють різноманіття пустельних, справжніх та піщаних степів, солончаків та засолених луків, тимчасових водойм та морського узбережжя. 22 види родин, 3 види грибів і лишайників, що трапляються тут – охороняються Червоною книгою або міжнародними угодами.
Та й кілька різновидів екосистем, що зустрічаються тут, є рідкісними оселищами і охороняються міжнародною Бернською конвенцією.
Особливими є і тутешні тварини.
Понад 40 видів птахів, які включені до "Червоної книги", крім того — червонокнижні змії, ссавці, дуже багатий та раритетний тваринний світ.
Щодо історичної цінності, то вона не обмежується лише курганами. На території долини, або на прилеглих територіях розташовується десятки археологічних пам’яток епохи мезоліту, неоліту, енеоліту, бронзи та доби раннього заліза.
Відмітилися тут кіммерійці, скіфи, давньогрецькі колоністи, сармати, готи, ногайці.
Особливо відомим є Ягорлицьке античне ремісниче поселення – крайнє південе поселення на хорі Ольвії, на якому здійснювалося лиття бронзи, скловаріння, виробництво залізних та свинцевих виробів тощо.
В козацькі часи саме цим пра-руслом Дніпра козаки перетягували свої чайки, що б обійти турецькі фортеці і вийти у відкрите море.
Дана територія надзвичайно насичена археологічними пам’ятками. Не помилимось, якщо скажемо, що значно більше археологічних відкриттів ця територія приховує для майбутніх дослідників.
Організованих турів у Долину курганів поки що не проводять. Цьому заважають погані дороги, відсутність інфраструктури та розваг, які можна запропонувати відпочивальникам. Але ці місця все одно зачаровують та надихають.