Календар подій

 
 
 
 
 
 
1
3
4
7
8
10
11
14
15
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 

Смолій Вікторія Іванівна

Смолій Вікторія Іванівна

(3.07.1931 – 15.12.2011)
поетеса, педагог

Вікторія Смолій народилася 3 липня 1931 року в селі Новонаталівка Чаплинського району Херсонської області в сім’ї вчителів. Коли дівчинці виповнилося 10 років, почалася Друга світова війна, яка на деякий час припинила навчання у школі. З дитинства дівчина мріяла стати вчителем. Тож, спочатку вступила до Бериславського педагогічного училища, а згодом, у 1959-му році, заочно закінчила Кримський педагогічний інститут. Працювала викладачем української та російської мови та літератури у школах Криму та Херсонщини.
У 1971 році переїхала до Нової Каховки, де і залишилась назавжди. Тут створила сім’ю, розпочала творчий шлях у літературу. Та головною справою життя Вікторії Іванівни була педагогіка. Сімнадцять років віддала вона роботі в в Новокаховській школі – інтернаті № 1 (з 1971-го по 1988-й).
Новокаховчани запам’ятали Вікторію Смолій не тільки як блискучого педагога та організатора, яка володіла майже усіма тонкощами учительської майстерності. Головне, що закарбувалося в пам’яті вихованців та колег  – це образ яскравої, емоційної, турботливої та небайдужої ні до чого особистості. Чаювання у теплій, затишній, довірливій атмосфері, які організовувала Вікторія Іванівна, повертали інтернатським дітям тепло загубленого домашнього затишку, вселяли віру в добро. У багатьох з них не було іншого дому, тому вчителька була і другом, і матір’ю для сиріт. Навіть закінчивши школу, вихованці Вікторії Смолій приїздили до неї, як в рідний дім.
У вчительському портфоліо Вікторії Іванівни – безліч грамот та подяк, а також почесні відзнаки  – «Отличник народного образования СССР» та «Відмінник народної освіти України». А ще вона була чудовою співачкою, з особливим натхненням виконувала романси, керувала хором учителів, учнів і хором сільської молоді, навіть робила композиторські спроби, поклавши на музику деякі власні поезії. Коли вела свої уроки, інші вчителі часто слухали біля дверей класу її спів.
В своєму невгамовному серці вона вміщала не тільки долі своїх вихованців, але й долі колег. Завжди вміла вислухати, дати щиру пораду, охоче допомагала вчителям-початківцям пізнати секрети фахової майстерності. Одним словом – душа педагогічного колективу.
Вікторія Іванівна постійно намагалась запроваджувати все нові й нові методи навчання й виховання, повсякчас знаходилася в пошуку. Займалась громадською та краєзнавчою роботою, зібрала багатий матеріал про Дніпрянське підпілля в роки війни, а кожна поїздка на місця бойової слави обов’язково закінчувалась зустріччю героїв з вихованцями інтернату. Її педагогічний досвід вивчений і розповсюджений Херсонським обласним інститутом удосконалення вчителів (нині – Херсонська академія неперервної освіти). Закоханою в пісню, в українську мову запам’яталася Вікторія Іванівна своїм колегам та учням новокаховської загальноосвітньої школі № 1, де ще і в пенсійному віці викладала українську мову.
Новим гранями талант Вікторії Смолій розквітнув у поезії. Вірші почала писати ще в 6-му класі. У 2001 році, до 50-річчя Нової Каховки, вийшла її перша поетична збірка «Добрий день, Нова Каховко!». Саме так називається і перший цикл віршів у цій книжці, в яких поетеса з великою любов’ю змальовує історію і красу свого міста. У 2007 році побачила світ друга збірка її віршів «Тебе, мой город, посвящаю!».
Вікторія Іванівна писала російською та українською мовами. У творчому досьє поетеси – патріотична, воєнна, філософська, інтимна лірика, вірші-присвяти, поезії про природу. Не залишила вона поза увагою і малечу, для якої створила цикл віршиків «Для найменших». Поезії Вікторії Смолій друкувались в місцевій та обласній газетах, колективних збірниках новокаховських поетів «Передчуття» (1994), «Родники надежд» (2006), «Подруги осени» (2007), «Страна Любви» (2008), «В созвездьях строк» (2009).
Кілька ліричних творів Вікторії Іванівни стали піснями: херсонський композитор Володимир Працюк поклав на музику вірш «Новая Каховка», А. Є. Тимофеєв – вірш «Спалахнула горобина», а музику до поезій «Пісня про Нову Каховку» та «Пісня про Лесю Українку» написала сама Вікторія Смолій.
Поетеса завжди знаходилась у вирі літературно-мистецького життя Нової Каховки. Відвідувала літоб’єднання при редакції газети «Нова Каховка», яким на той час керував відомий поет і журналіст Анатолій Бахута. Згодом Вікторія Іванівна напише спогади про цю непересічну особистість. Була вона і однією з організаторів місцевого літературного клубу «ЛИК» (рос: ЛИК – литература, искусство, культура) при новокаховській міській бібліотеці, а також частою гостею літоб’єднання «Новый ЛИК». До неї на консультацію і літературне навчання ходило багато літераторів-початківців.
Навіть в похилому віці Вікторія Смолій не переставала дивувати своєю енергійністю оточуючих. Вона ніколи не сиділа на місці, залишалась чуйною та небайдужою до оточуючих. Пішла з життя поетеса та непересічний педагог 15 грудня 2011 року.
       
Твори

Добрий день, Нова Каховко! : [поезія] / Вікторія Смолій ; [передм. М. Братана]. – Нова Каховка : [б. в.], 2001. – 60 с. : фот. – В змісті також: Коротка біографічна довідка.

Жизнь : [стихотворения] / Виктория Смолий // В созвездьях строк : коллективный сборник / Литературный клуб «Новый ЛИК» ; [сост. Фадеев В. Г., Семенченко А. В., Трофимчук С. Е.]. – Новая Каховка, 2009. – С. 2832. – В содерж. также : Краткая биографическая справка об авторе.

Март ; Лето ; Улетает лето ; Зимний вечер : [стихотворения о временах года] / Виктория Смолий // Подруги осени : тематический сборник / Литературный клуб «Новый ЛИК» ; [сост. Фадеев В. Г., Семенченко А. В.]. – Новая Каховка, 2007. – С. 7-8 ; 25 ; 42-44 ; 58. – Краткая биографическая справка об авторе: с. 4.

Милосердие ; А жить чертовски интересно... ; Уронила береза сережку ; Стихи / Виктория Смолій // Літературний світ Нової Каховки / [уклад. Сидоренко Р. Ю.]. – Нова Каховка, 2009. – С. 27-30.

«Між іншим, я не вмру» : [спогади про поета та журналіста Анатолія Бахуту] / Вікторія Смолій // «Пам’ятайте мене, як себе» : спогади про Анатолія Бахуту / [передм. О. П. Гунька]. – Нова Каховка, 2015. – С. 63-70.

Не бойся прослыть добряком : [стихотворения] / Виктория Смолий //  Радянська Таврія. – 2009. – 27 листоп. (№ 48). – С. 8.

Про неї

Вікторія Іванівна Смолій // Літературний світ Нової Каховки / [уклад. Сидоренко Р. Ю.]. – Нова Каховка, 2009. – С. 25-30.
Електронну версію публікації див. : URL : http://biblioteka.hol.es/uk/literaturnyi-svit/ 128-viktoriya-ivanivna-smoliy , вільний. – Назва з екрана. – Дата звернення: 26.05.2021.

Перлинка Таврійського краю : [В. І. Смолій, поетеса з Нової Каховки] / Микола Тимошенко // Радянська Таврія. – 2009. – 27 листоп. (№ 48). – С. 8.