Календар подій

 
 
 
 
 
 
1
3
4
7
8
10
11
14
15
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 

Що таке Бюнад?

Норвезькі національні костюми з'явилися близько 100 років тому, коли країну охопив дух національного романтизму. Їх дизайн розроблений на основі місцевих народних костюмів, які були на межі зникнення. До національного надбання норвежці зараховують і свій народний костюм БЮНАД. Його одягають в Національний День Норвегії -17 травня, на весілля, конфірмації, хрестини, фольклорні святкувань, тобто він став майже універсальний. Інші дослідники вважають, що бюнад - це святковий одяг в національному стилі, що існував споконвіку, який одягається в виключно урочистих випадках. Описи національного костюма збереглися в скандинавських сагах і на античних зображеннях жителів Північної Європи. З них випливає, що для давньонорвезького костюма характерні вузькі довгі штани, короткі куртки, плащі з капюшоном.

  

Жіночий норвезький національний костюм складають:

- прикрашена вишивками блуза, жилет, жакет, спідниця, нижні спідниці.

 - панчохи (спеціальні, теж іноді вишиті !!!),

- сумочка з срібним замочком,

- шаль, рукавиці для зими.

- прикраси ручної роботи зі срібла або рідше золота: особливі застібки, ґудзики, брошки, які іменуються сёлье (sølje), сережки, запонки (жіночі), сережки, кільця, пояси.

 - особливі туфлі. 

«Знахідка" останніх пару років - спеціальні парасольки до бюнаду з вовни, прикрашені ручною вишивкою і спеціальної срібною табличкою з іменем на ручці!Народний костюм доповнюється декоративними деталями: чудовими вишивками на жилетах, фартухах, жакетах, яскравими поясами і кольоровими оторочками по краю подолу спідниці. Це призвело до того, що практично для кожного району країни стали характерні різноманітні варіанти жіночих костюмів.

    

ЧОЛОВІЧИЙ КОСТЮМ складається з штанів нижче коліна, лляної сорочки, щільною жилетки з декількома рядами ґудзиків і верхньої куртки, вовняні шкарпетки-гольфи до коліна. Чоловічий костюм не так сильно прикрашений вишивкою, як жіночий, зате він складається із тканини  дуже яскравих кольорів, червоної з жовтим або чорної з червоним. Багато чоловіків носять крислатий капелюх або капелюх-котелок. Практично в кожному селищі, місті є свій тип бюнада. У кожного є своє «минуле» і свої «традиції». Дуже часто бюнад з однієї місцевості може бути виконаний в різних кольорах. Іноді в одному селищі буває кілька видів національного костюма. Особливою красою відрізняються бюнади нареченої, тому що до них «прикладається» весільна корона. В наші дні все частіше і частіше звичаї стародавніх весілля з коронами стали повертатися, що не дивно: про таке плаття і такі прикраси може мріяти будь-яка дівчина! При обряді хрещення і конфірмації (прилучення до церкви) також купуються національні костюми для дітей. Більшість національних костюмів збереглися в більш-менш первозданному вигляді, і лише невелика частина була реконструйована на початку XX століття на основі історичних джерел.