календар подій

Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Микола Львович Скадовський народився 29 листопада 1846 року в містечку Білозерка Херсонського повіту (тепер райцентр Херсонської області)  у сім’ї багатого поміщика Льва Бальтазаровича Скадовського і його дружини Марії Петрівни.

Сім’я     Скадовських відрізнялась від інших поміщиків освіченістю, любов’ю до музики, театру, літератури та інших мистецтв. Мешкали Скадовські у своєму маєтку в Білозерці, в Херсоні вони мали власний будинок, де часто збиралися місцеві любителі мистецтва і літератури.

Мабуть,  ця атмосфера і визначила інтереси майбутнього художника. А тому, коли старший син, М.Л.Скадовський, виявив бажання стати професійним художником, батьки не заперечували. Правда, знайшов Микола себе не відразу. Спочатку навчався в Ришельєвській гімназії в Одесі. Потім поєднував заняття живописом з навчанням на медичному, а згодом на юридичному факультетах Московського університету.  Водночас з навчанням в університеті він відвідує Московське училище живопису, скульптури та архітектури. Відвідування Скадовським училища збіглося з часом викладання тут видатних російських художників реалістичного напряму В.Пукірєва й О.Саврасова, педагогічні принципи яких тісно пов'язувалися із завданням боротьби за демократичне національне мистецтво.

Успішно закінчивши  в 1870 році училище, університет, а також отримавши медаль за етюд, дипломований юрист вирішує  присвятити себе улюбленій справі – малюванню. Матеріальне становище дозволило йому поїхати в німецьке місто Дюссельдорф і відвідувати там класи місцевої Академії мистецтв.

 Перебування в академії сприяло розвитку техніки живопису й малюнка молодого художника. Закінчивши навчання у Дюссельдорфській академії, Скадовський їде в Італію, де відвідує Рим, Падую, Флоренцію. Повертаючись на батьківщину, він зупиняється в Парижі й Відні.

З 1876 року художник живе в Білозерці. Умови для творчої діяльності у батьківському маєтку були сприятливими. Велика світла майстерня, постійна матеріальна підтримка рідних, достатньо було й натури. Але перебування далеко від художнього життя великого міста не могло задовольнити Скадовського, і він наприкінці 70-х років оселився в Одесі. В другій половині XIX ст. тут плідно працювало Товариство любителів витончених мистецтв, часто експонувались виставки передвижників і місцевих художників - вихованців школи малювання.

80-і роки для М.Л.Скадовського були періодом великого творчого піднесення і активної громадської діяльності. Він зблизився з одеськими художниками, його будинок став своєрідним культурним центром, що приваблював відомих артистів, музикантів, літераторів.

Незважаючи на помітні успіхи у створенні портретів і пейзажів, Скадовський М.Л. основне своє завдання бачить у подальшому удосконаленні майстерності жанриста.

Художник бере участь у виставках в Петербурзі, Москві, Мюнхені, організовує свою власну виставку в Одесі. В 1887 році 70 картин та 50 акварелей майстра були показані в Херсоні.

На виставці були представлені камерні живописні жанрові твори майстра «Обід швачки», «Перед концертом», виконані  з ретельним опрацюванням деталей, ліричним відчуттям природи пройняті пейзажі «Озеро в Білозерці», «Вечір».

Графіку Скадовського становлять жанрові малюнки і портрети олівцем, пастеллю, акварельні пейзажі. Вони виконані художником дід час подорожей по Італії, Німеччині, а також у період перебування у власній майстерні на узбережжі Чорного моря: «Берег Чорного моря», «Вершник», «Солдат».  

У 1890-му році Скадовський стає одним з ініціаторів створення Товариства південноросійських художників, яке мало чітку реалістичну платформу. Організація виставок у містах України, а також ідейне спрямування картин нового творчого об'єднання були близькі до передвижництва. 

Життя Скадовського обірвалося несподівано: 13 червня 1892 року у рідному селі Білозерці він помер від невідомої для того часу тяжкої хвороби у 46-річному віці, не встигнувши здійснити своїх творчих задумів. „Він перебував у повному розквіті літ, - писав автор некролога, - до останніх хвилин покійного не покидала надія жити і працювати..." .

15 червня відбулося поховання майстра на місцевому цвинтарі. Провести в останню путь художника з’їхалися багато друзів, знайомих, а також представників від Товариства південноросійських художників та інших мистецьких гуртків із міст Одеси, Херсона тощо.

М.Л.Скадовський зробив значний внесок у розвиток українського мистецтва другої половини XIX ст. У своїх творах він висвітлив нові сторони народного життя, розширивши цим коло тем і сюжетів побутового жанру. Його твори знаходяться нині в Третьяковській галереї, Херсонському художньому музеї ім. О.О.Шовкуненка, в Іркутську, Одесі та інших містах України і країн СНД.     

                                                                         
                                                                  
Ваганова Н. Микола Скадовський, наш земляк // Наддніпрян. правда. – 1997. – 21 січ.
Скадовський Микола Львович // Знаменні і пам’ятні дати Херсонщини на 2006 рік : Бібліограф.  покажч. / Херсон. обл. універс. наук. б-ка. – Херсон, 2005. – С. 50.
Скора  О.   Виставки творів М.Скадовського  // Наддніпрян. правда. - 2006. - 1 груд.
Стасюк О. Наш талановитий земляк // Джерела. – 2001. – 19 жовт.
Творческие родники Херсона // Белоусова Е., Кокостикова Г. Херсон : Путеводитель. – Симферополь, 1988. – С. 87.
Творчістю уславив рідний край // Наддніпрян. правда. – 2005. – 25 лист.
herba.msu.ru/biostantion/skadovsky/photo.html
 

X