календар подій

Календар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Виноградов Володимир Миколайович (1924-1987),  вчений  в галузі лісівництва й агролісомеліорації. Народився у селі Сосновка Самарської області (Російська Федерація) 6 січня 1924 року.  У 1942 році закінчив Керкинську  середню школу в Туркменії.

На долю покоління В.М.Виноградова випали складні випробування Великої Вітчизняної війни. 18-річним юнаком зі шкільної лави він пішов на фронт, брав участь у визволенні Польщі, захопленні плацдармів на річках Вісла, Одер, Шпреє, Ельба. Тяжко поранений у 1945 році, вижив, після тривалого лікування продовжив навчання і в 1950 році з відзнакою закінчив агролісомеліоративний факультет Саратовського сільськогосподарського інституту, а в 1953 році – аспірантуру і успішно захистив кандидатську дисертацію.

 

Впродовж майже 20 років (1952-1971) В.М. Виноградов працював у Нижньодніпровській науково-дослідній станції заліснення пісків та виноградарства в Цюрупинську Херсонської області: старшим науковим співробітником, заступником директора з науки,   директором станції.

Багато сил і енергії  він віддав комплексним науковим дослідженням з лісомеліорації пісків і степового лісознавства. Виноградов зробив значний внесок у розвиток агролісомеліоративної науки, особливо стосовно проблеми закріплення, заліснення і комплексного освоєння пісків Нижньодніпров’я. Він вивчав гідрологічний режим  пісків, агротехніку створення  і вирощування багаторічних насаджень, розробив класифікацію  лісокультурних площ пісків і нову агротехніку створення лісових культур. З групою дослідників він опрацював метод безвідвального розпушування піщаних грунтів для висаджування сосни,  який захищав її від засипання піском і сприяв приживленню і росту саджанців.  За його участі розроблена і агротехніка вирощування сіянців сосни у умовах пониззя Дніпра. Результати цих досліджень отримали широку відомість і визнання лісівників не тільки України і Радянського Союзу, а й багатьох зарубіжних країн.

У 1968 році  Виноградов захистив докторську дисертацію, в 1971 році був призначений директором Всесоюзного науково-дослідницького інституту агролісомеліорації. Пізніше був обраний академіком ВАСГНІЛ, працював на високих керівних посадах.

Наукову та організаційну роботу Виноградов успішно поєднував з громадською і просвітницькою діяльністю. Він виступав з лекціями і доповідями на радіо і телебаченні, брав участь в міжнародних  форумах науковців. Сучасники згадують,  що Володимиру Михайловичу були притаманні високі ділові і людські якості – вимогливість, чуйність, скромність і принциповість.

Ветеран Великої Вітчизняної війни , академік ВАСГНІЛ, В.М.Виноградов був нагороджений бойовими і трудовими орденами: Вітчизняної війни ІІ ступеня, Червоної Зірки, двома орденами Трудового Червоного Прапора, орденом «Знак Пошани», багатьма медалями, удостоєний  почесного звання «Заслужений лісовод України», Державної премії СРСР.

Література про нього:

Виноградов Володимир Миколайович // Енциклопедія Сучасної України.  Т.  4 : В-Вог. –  К.,  2005.   С.  423.

 

X