Іванов Ілля Іванович (1870-1932), видатний вчений-біолог, який зробив великий внесок у зоотехнічну науку. Народився Ілля Іванович 1 серпня 1870 року в Щиграх Курської області. Вищу освіту здобув у Харківському університеті, стажувався в лабораторіях Петербурга, Женеви, Парижа. Працював у різних наукових закладах Росії. За завданням Управління державного конівництва він розробив методи штучного запліднення та отримав блискучі результати. В 1909 році І.І.Іванов організував у Петербурзі спеціальну, добре обладнану лабораторію з необхідною експериментальною базою. |
Свої наукові дослідження з гібридизації диких та домашніх тварин в заповіднику «Асканія-Нова» І.І.Іванов розпочав у 1904 р. У 1910 році з його ініціативи тут організується перша зоотехнічна станція як підвідділ фізіологічного відділу ветеринарної лабораторії при ветеринарному управлінні Міністерства внутрішніх справ.
Іванов запровадив у практику тваринництва міжвидову гібридизацію методом штучного запліднення з метою виведення нових високопродуктивних порід і отримання гібридних тварин. Він перший у світі вивів і вивчав гібрид зебри й віслюка, зубра і домашньої корови, антилопи і корови, морської свинки і кролика та багатьох інших. В той час генетика як наука тільки почала розвиватись і вважалось, що подібні досліди можуть послугувати створенню нових видів тварин. Тому роботи Іванова вважались дуже важливими і зробили Асканію-Нову сенсаційно відомою у всьому світі.
Однією з найбільш спірних є ідея Іванова схрестити людину і мавпу. За підтримки французьких науковців на кошти, надані радянським урядом, разом з сином у 1926-1927 роках він здійснив експедицію в Африку. Однак досліди із штучного запліднення шимпанзе не мали успіху. Привезених із Африки мавп розмістили в Сухумському заказнику (Абхазія), де дослідження, в тому числі на людях-добровольцях, проводились до 1930 року.
Незабаром вчений був заарештований за політичними звинуваченнями і отримав 5 років заслання в Казахстані. Там він працював у ветеринарно-зоотехнічному інституті до своєї смерті у 1932 році.
Іванов І.І. став засновником великої біологічно-зоотехнічної школи. Завдяки йому штучне запліднення міцно увійшло в практику роботи вітчизняного тваринництва як важливий зоотехнічний метод.
Література про нього:
Илья Иванович Иванов (1870 -1932) // Универсальный энциклопедический календарь на 2000 год. – М., 1999. – С. 260.