календар подій

Календар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Відомий композитор, скрипаль і живописець Єфим Голишев (справжнє ім’я Хайм Анджел) народився у 1895 р. у Херсоні. Навчався в Одеському художньому училищі по класу скрипки,  отримав репутацію музичного дива. Дебютував як соліст у турне Одеського симфонічного оркестру по Росії, Польщі, Румунії.

Рятуючись від антисемітських погромів, разом з родиною у 1909 виїхав у Берлін.

Навчався в Штернській консерваторії по класу скрипки, захопився новаторськими ідеями Ф.Бузоні, який проповідував нову естетику музичного мистецтва.  Впродовж 1912-1913 рр. здійснив велике концертне турне як скрипаль і диригент (Єгипет, Індія, США, Бразилія).

Голишева вважають одним із засновників додекафонічного напряму сучасної музики. У 1914 році він створив струнне тріо під назвою «Zwцlfton-Dauer-Musik», складене в дванадцятитонових довготривалих комплексах. Цей твір увійшов у світову антологію музичного авангарду, його виконують і сьогодні найвідоміші музиканти. Експерименти Голишева у галузі композиційної техніки та принципів нотації сучасники вважали одним з найцікавіших явищ у формальному розвитку  музики.

Подією культурного життя Європи у 1920 році стало перше публічне виконання дванадцятитонового музичного твору – уривків з «Льодової пісні» (Das eisige Lied) для оркестру Єфима Голишева.

Паралельно з музикою обдарований юнак навчався живопису, перебуваючи під впливом Василя Кандинського - російського художника, графіка та теоретика мистецтва, засновника абстракціонізму, який також жив та творив у Німеччині та Франції.

У 1918-1919 роках Голишев  був одним з організаторів «Листопадової групи» художників-дадаїстів у Берліні. Виставки дадаїстів у ті часи супроводжувались виставами – за їхнім власним визначенням «параболами сумбурної і абсурдної реальності». Яскравим прикладом нового напряму естетики стало виконання у 1919 році  “Анти-симфонії”  Голишева з використанням таких незвичних інструментів, як кухонний посуд.

Після І світової війни створював дрібну пластику, іграшки, ескізи для художньо-ужиткових речей, архітектурні проекти, абстрактні живописні композиції.

З приходом до влади у Німеччині Гітлера для Єфима Голишева, єврея за походженням, почалися блукання світом, в результаті яких були загублені більшість його музичних творів. Деякий час  жив в Іспанії і Португалії, з початком громадянської війни в Іспанії перебрався  у Францію. Тут він невдовзі був схоплений і ув’язнений урядом Віші як прибічник іспанських республіканців. У 1956 році Голишев оселився в Сан-Пауло (Бразилія), де працював інженером-хіміком.

На схилі віку, у  1966 році, повернувся в Париж, займався малюванням. Помер у 1970 році.Єфим Голишев належить до плеяди талановитих митців-авангардистів 20-х років ХХ століття, творчість яких започаткувала революцію в музиці.


Голишев Юхим // Енциклопедія Сучасної України. – Т.6 : Го-Гю. – Київ, 2006. – С.40.
www.ccmm.ru/index.php?page...golyshev
fanej.net/?cat=fwmddzqaioot&paged=5

 

X