Особливості національної риболовлі в Фінляндії
Всім відомо, що Фінляндія славиться великою кількістю пам'яток. Це красива країна. Крім усього іншого, тут просто фантастична рибалка, яку неможливо забути. На території країни є багато самих різних водойм, що відрізняються водою кришталевої чистоти і знайшли своє місце розташування серед величних лісів.
Жителі щасливої озерної країни, звичайно не відчувають нестачі продовольства, і вже ніхто не ловить рибу, щоб прогодувати сім'ю. Однак, дух рибного мисливця генетично передається фінам з покоління в покоління. Є приказка: що за фін, хто не вміє тримати вудлище в руках. Фінів можна зрозуміти — у них в країні мало не на кожного жителя по озеру або по річці. Захоплення чоловіків із задоволенням поділяють і вірні фінські подруги.
В наші дні для фінів рибалка — це перш за все спорт. Фіни по природі своїй люблять будь-які змагання, а рибальські змагання мають у них ще й глибокі традиції.
У Фінляндії проводяться змагання з підлідного лову, лову поплавцевою вудкою, тролінг (доріжці), ловлі спінінгом і ловлі раків. Змагання з підлідної спортивної риболовлі приваблюють найбільше учасників, найбільші з них збирають тисячі рибалок.
Влітку особливою популярністю користуються змагання з тролінг і їх сотні, а найвідоміше і найбільше з них - 24-х годинний рибальський марафон на веслах «Лососевий король озера Пурувесі» в Кесялахті. Титул «Лосовий король річки Тено» отримає той, хто зловить найбільшого лосося що вирує в течії річки в районі Верхньої Лапландії.
Чемпіонат Європи з ловлі лосося троллінгом (доріжкою) у Фінській затоці збирає численних учасників та глядачів в Гельсінкі.
На озері Оулуярви щорічно проводиться Чемпіонат Європи з ловлі щуки троллінгом, а на озері Лянгельмявесі Чемпіонат світу з ловлі троллінгом судака під назвою «Рённін Вето».
І ці «світові чемпіонати» та інші подібні заходи говорять про велику захопленість і ентузіазм фінських любителів спортивної риболовлі, а іноді навіть про досить сильний фанатизм стосовно свого хобі. У багатьох змаганнях можуть взяти участь всі охочі.
У цій країні щорічно проводиться 50 рибних ярмарків, де вам запропонують рибні делікатеси, свіжу рибу, різні рибні консерви й багато іншого. Найбільші заходи — це Ярмарки салаки в Гельсінкі й Турку восени, а також Рибний ярмарок в місті Тампере навесні та восени.
Любителі рибного лову й туризму відвідують виставки цієї галузі, які проводяться кілька разів на рік. Найвідоміші з них проводяться в Рііхімякі, Оулу і Куопіо. На виставках можна ознайомитися з різною продукцією, це спорядження, снасті, одяг, туристичні пропозиції та новинки даної області.
Найбільша кількість учасників і глядачів привертають спортивні змагання з підлідної риболовлі, організовувані в містечку з промовистою назвою — Каллавеси, (в перекладі «вода і риба»).
Або змагання в підлідному лові Pilkki в містечку Туурі (Пох'янма), яке проводиться неодноразово з лютого по березень.
Про серйозність рибальських змагань можна судити по призах, наприклад, призом переможцеві міжнародних і національних змагань буває автомобіль. Тисячі любителів порибалити можуть змагатися за головний приз — квадроцикл Yamaha Grizzly 350, а також інші призи (телевізор та домашній кінотеатр, коптильня для риби, мотор для човна або смартфон та ін.)
Міжнародну славу має національний конкурс Фінляндії на найбільшу рибу по п'яти номінаціях: окунь, судак, щука, сиг і форель. Взяти участь може кожен займаючись ловом у своєму улюбленому місці, сфотографувавши свій трофей у всій красі, і зафіксувавши його розміри.
Фіни із задоволенням викладають в інтернет відео і про інші свої рибні рекорди. Крім того, в країні ведеться офіційний реєстр Впійманих риб, куди кожен може занести свій «трофей».
Друга, не менш важлива роль риболовлі — данина фінської душі, насолода природою. Це особливий ритуал, метою якого є не стільки багата здобич, а насолода самотою, красотами річок і лісу, досягнення душевної гармонії. Рибна романтика.
Місяць, тиша, дерев'яний причал і ліхтарик на лобі для спостереження за процесом — чим не романтика? Або, навпаки, перші промені сонця, свіжість води, аромат трави ...
Тишу порушує лише пронизливий крик одного з фінських рибалок: «Кала!», Що означає, настав час буквально «змотувати вудки». Тобто один з рибалок зачепив рибу, а щоб витягнути її на берег, потрібно, щоб інші рибалки змотали свої волосіні, і хтось допоміг дістати сачком з води нелегкий видобуток.
Кожен другий фін, згідно зі статистикою складається в тому чи іншому рибальському суспільстві. Найбільші в країні федерації любительського рибальства в Фінляндії, Фінська асоціація рибалок, Федерація рибальства Природної історії.
Крім того, ідеями рибальства і відпочинку з вудкою займаються Інститут навколишнього середовища Фінляндії, а розповідають про це 5 журналів для рибалок.
І глядачі й спортсмени — всі фіни — рибалки незмінно слідують загальним рибальським законам, які колись передавалися від предків, а нині викладені в письмовому вигляді як КОДЕКС ЧЕСТІ фінської рибалки:
- цінуй всю рибу
— завжди відпускай дуже велику або молоду рибу
— не будь жадібним! Лови стільки риби, скільки зможеш з'їсти за раз
— не муч рибу, убий ту, що забереш з собою, решту тут же відпусти
— не смітити
— допомагай іншим рибалкам, радуйся чужому улову
Фіни не роблять зусиль, слідуючи цим законам.
Річ у тому, що отримали ці закони вони від Бога фінських Вод на ім'я Ахти. Пам'ятаєте вислів: як справи? Та не ахти ... Саме він, згідно з віруваннями й донині завідує водним господарством країни, підганяючи рибку до вашої вудці або ж навпаки.
Ахти присвячено безліч національних сказань, пісень з проханням гарного улову та вдачі. Дотримання законів водного царя, гостеприйманні фіни чекають і від гостей країни — туристів.
Відомо, що справжні рибалки завжди знайдуть тему для розмов і суперечок: вид риболовлі, снасті, приманки — розбіжності в думках неминучі. Але є одне твердження, з приводу якого розбіжностей не буде: Фінляндія — мрія будь-якого рибалки!