календар подій

Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Чорноморський заповідник — природна перлина Херсонщини

30.05.2020

По північному узбережжі Чорного моря, від південного берега Дніпро-Бузького лиману майже до самого містечка Залізний Порт простягається один з найстаріших заповідників Східної Європи — Чорноморський біосферний заповідник.


Край дивовижний і незвичайний. Це світ величезного, фантастичного простору, де під синім куполом неба, з застиглими в ньому громадами перлинних хмар, на сотні верст тягнуться мілководні, зарослі водяними травами лимани, що дають притулок незліченним зграям всіляких риб.

 

Поруч, на нескінченних піщаних мілинах, косах і низьких багнистих берегах дельти Дніпра, в джунглях нескінченних плавнів, шумлять і сваряться мільйонні скупчення птахів. Частина з них збирається в зграї перед міграціями на південь або північ, а інші з року в рік виводять тут своїх пташенят.


Ця величезна територія, на якій химерно розмістилися акваторії найкрасивіших заток, дивовижні острови, піщані та степові масиви демонструє дивовижне різноманіття ландшафтів українського Причорномор'я.
Заповідник був заснований 14 липня 1927 роки як частина Надморського заповідника, а в 1933 році він став самостійною природоохоронною і науково-дослідною установою, метою якого було вивчення особливостей узбережжя Чорного моря. У 1993 році заказник включили до міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО.


Площа всього заповідника становить 109 тисяч гектарів, завдяки чому він є найбільшим в Європі. До його складу входять три національних парки: «Білобережжя Святослава», «Олешківські піски», Джарилгацька та один регіональний ландшафтний парк Кінбурнська Коса.
Саме ці території відкриті для відвідувачів. Решта землі Чорноморського заповідника доступні тільки для дослідників і вчених.
Чисте морське повітря тут змішується з гарячими степовими вітрами, які пахнуть різнотрав'ям, а море унікальне за своїми хімічними показниками.


Територія заповідника являє різноманітність природних умов степового півдня України. Зараз заказник практично став головним центром, де охороняються найбільш багаті природні комплекси рослинного світу крайнього півдня, які збереглися тільки на заповідних територіях.
Заповідник відіграє особливу роль в збереженні рідкісних видів птахів, яких тут понад триста видів. Морські острови є місцем гніздування та зимівлі багатьох видів пернатих, завдяки чому його територія включена в список водно-болотних угідь, що мають міжнародне значення.
Багатотисячні зграї, які щільною стіною перетинають заповідник — фантастичне видовище!


Унікальні природні умови забезпечили багатство і різноманітність рослинного і тваринного світу. На тутешніх заповідних землях мешкає безліч видів звірів і птахів, живе понад півсотні різновидів рослин, серед яких чимало рідкісних, занесених до Червоної книги.


На території заказника майже в первозданному виді збереглись товариство лісів, лугів, солончаків, приморських степів.
Особливий інтерес викликає Волижін ліс. Дерева тут густо повиті хмелем і диким виноградом, що нагадує субтропічний ліс з ліанами. І найцікавіше, що тут збереглись 300-літні дуби.


Щоб уникнути збитків для флори та фауни, заказник закритий для відвідування туристів, частково відкриті тільки деякі його ділянки.
Втім, охочим ознайомитися з цими територіями не варто засмучуватися, адже їх міні версію можна побачити в Музеї Чорноморського біосферного заповідника, розташованому в Голій Пристані. Тут є діорами, які відтворюють різноманітність тутешньої природи.

 

 



 


X