Календар подій

 
 
1
2
3
4
5
7
11
12
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 

Олійник Михайло

(15.11.1977)
поет

Михайло Олійник народився 15 листопада 1977 року в селі Гаврилівка Нововоронцовського району на Херсонщині, поряд з Каховським водосховищем, яке навесні 2023 року російські окупанти, підірвавши Каховську ГЕС, перетворили на сотні тисяч гектарів піска, пустелі та підтоплених територій. Влаштований російськими терористами екоцид, затоплені села, відчай людей – великий біль для поета, який він передав у своїх віршах.

Михайло Олійник за фахом – інженер-педагог, за покликом серця – поет, а за професією – спортивний тренер. 

Писати почав ще у школі, в 4 класі. Перший вірш був на мотив грецьких міфів – “Афродіта, допоможи мені”. Автор згадує, що через цей вірш тоді навіть викликали маму до школи. В дитинстві Михайло дуже багато читав, легко римував і міг написати вірш за декілька хвилин. Звісно, якщо було натхнення. Інколи поезії приходили, як мелодія, і він їх просто записував.

У 1995-2000-х роках поет навчався на інженерно-педагогічному факультеті Херсонського державного університету. Спеціальність – майстер виробничого навчання та механізації сільського господарства. Під час навчання працював у студентській раді, був редактором студентської газети,  не припиняючи писати вірші. Навіть на факультеті користувалися його поетичним хистом. Його твори звучали на багатьох художньо-поетичних заходах.

Після закінчення навчання Михайло шість років віддав педагогічній діяльності, працював за фахом у професійно-технічному училищі № 26 у селі Гаврилівка викладачем систем технічного обслуговування тракторів. Потім життєві обставини повернули його до Херсона, але вже в інший вид діяльності.

Ше у 13 років Михайло почав займатися спортом. Сьогодні він – майстер спорту України з гирьового спорту, багаторазовий чемпіон України, восьмиразовий рекордсмен книги рекордів України, тричі ставав чемпіоном світу. Тривалий час Михайло Олійник працює персональним тренером, допомагає в реабілітації, складанні раціонів спортивного харчування, проводить онлайн-тренування. Спорт не збирається покидати, а навпаки  – планує ще виступати. Паралельно працює інспектором муніципальної варти Херсона, допомагає волонтерам.  

Активно писав Михайло Олійник і до війни. У 2022 році видав збірку “Алгоритми мого серця” –  найбільш повну добірку ліричних поезій, у яких автор ділиться спогадами про дитинство, емоціями від пошуку гармонії в людських відносинах, щастя і, звичайно ж, кохання. До книжки увійшли вірші, написані впродовж 2019-2020-х років. 

Є й інші поетичні збірки. Книжка “Скрипка душі” – це теж різні за тематикою та емоційним настроєм вірші. У збірці “Залізна лірика” автор віддав шану спорту. Окрім поезій, до неї увійшли також два оповідання. Незадовго до початку війни вже була готова до друку наступна книжка – “Подорож краплинки”. Має у своїй поетичній скарбничці й вірші для дітей.

Особливістю творчого стилю поезій митця є те, що вони – без розділових знаків. Використання такого прийому дає можливість читачеві самостійно визначити інтонацію та ритміку, по-своєму розставити акценти. Крім того, всі слова написані з маленької літери (окрім власних назв). 

Від першого дня великої війни Михайло Олійник не змінював місце проживання. Був активним учасником антиросійських мітингів. Від страшної реальності чоловіка рятували робота, тренування та поезія, яка давно вже стала надважливою і невід’ємною частиною його життя. Свої вірші публікував у соціальній мережі. Війна додала автору нових тем: місто-герой Херсон та його незламні жителі. Тоді ж він задумав створити поетичну трилогію – цикл книжок про Велику війну, окупацію та перемогу. Тож, після звільнення Херсона видав першу повоєнну збірку.

Перша частина трилогії – “Незламний Херсон”, в основу якої лягли вірші, написані у період окупації міста. Автор навіть не очікував, що книжка стане настільки популярною. Її вже читають у США, Канаді, Франції, Іспанії, Польщі, Нідерландах, Німеччині. Це перша збірка Михайла Олійника, яка потрапила за кордон. А ще поету друзі зробили незвичайний подарунок – дві гільзи, на яких зображена обкладинка його книжки “Незламний Херсон”.

Друга частина – “Цвіт акації в окупації” – є продовженням циклу віршів на воєнну тематику. Третя частина – “Я розкажу вам про Херсон”. В них йдеться про почуття людей, про випробування, через які їм довелося пройти, про віру в Бога, кохання, яке усіх нас тримає на землі... А також – про Бучу, Маріуполь, патріотизм та героїзм українських воїнів. Це думки, почуття, біль та досвід людини, яка сама пережила окупацію, на власні очі бачила, що відбувалося довкола, відчула все на собі. Дві книги віршів херсонського поета у 2023 році  продали на аукціоні у США, а кошти від продажу витратили на потреби ЗСУ.

Михайло не зупиняється на досягнутому, активно продовжує займатися поетичною творчістю, у якій народжуються нові книжки. Поетичне слово Михайла Олійника позначене великим розмаїттям тем і мотивів. Війна не є головним “персонажем” його лірики. У творчій скарбничці автора багато віршів про красу херсонського краю, безкраї степи, Дніпро, херсонські моря, пшенично-кавунові поля, рідне село, рідну мову, про почуття, мрії, кохання...

А ще у доробку поета є збірка, написана бойківською говіркою – “Смільник у моєму серці”. І це не дивно, адже Михайло – прямий нащадок бойків, які були виселені на Херсонщину в 1951 році з Західної України (ці території потім відійшли Польщі). Він написав близько 100 “бойківських” поезій, які стали не менш популярними, ніж українські. Можливо тому, що більше їх ніхто не пише, або пише дуже мало. Також у творчому доробку митця вже є й оповідання на говірці.

Вірші поета не просто швидко набули популярності. Деякі з них стали ще й піснями. Зокрема, саме Михайло Олійник написав слова до вже відомих на Херсонщині, і не тільки, пісень “Я проїду Антонівський міст” і “Назад додому”. Майже одразу вони залунали й на тимчасово окупованій лівобережній Херсонщині. Також в інтернеті можна прослухати вірші митця в авторському виконанні з музичним супроводом. 

Творчість Михайла Олійника ні на мить не втрачає актуальності для херсонців, адже вже вільне місто тривалий час перебуває на лінії бойового зіткнення з військами РФ і щодня потерпає від ворожих обстрілів. А на фронті тим часом продовжують гинути наші воїни. Тож не дивно, що вірші поета так швидко знаходять місце в серці та в душі свого читача.

Також автор створив групову поетичну сторінку у фейсбуці “Алгоритми мого серця”, з якої користувачі дізнаються про книжкові новинки від Михайла Олійника, а поціновувачі художнього слова – їх замовляють, популяризують та розповсюджують. Тут він майже щодня публікує свої твори, які можна вважати своєрідним поетичним воєнним щоденником. Для херсонців ці поезії – не просто сильні, а насамперед – зрозумілі, рідні і дуже близькі, бо створені саме на їх рідній землі. 


Твори

Алгоритми мого серця : вірші / Михайло Олійник. –  Одеса : Олді+, 2022. – 112 с.

Незламний Херсон : вірші / Михайло Олійник. –  Одеса : Олді+, 2023. – 84 с.

Цвіт акації в окупації : вірші / Михайло Олійник. –  Одеса : Олді+, 2023. – 112 с.

Про нього

Алгоритми мого серця [Електронний ресурс] : загальнодоступна група / [створена Михайлом Олійником] // Facebook. – Режим доступу : https://www.facebook.com/groups/2050285048419772 , вільний. – Назва з екрана. – Дата звернення: 14.08.2023.

Інспектор муніципальної варти Херсона під час окупації писав вірші та викладав їх у соцмережі [Електронний ресурс] : [опублік. пресцентр ХДУ] // Гривна. – Текст., граф. та відеодані (2:12 хв.). – Опублік. 03.06.2023. – Режим доступу : https://grivna.ua/publikatsii/inspektor-municipalnoyi-varti-hersona-pid-chas-okupaciyi-pisav-virshi-ta-vikladav-yih-u-socmerezhi , вільний. – Назва з екрана. – Дата звернення: 14.08.2023.

Поет Михайло Олійник пише вірші про рідну Херсонщину та нескорених херсонців [Електронний ресурс] : [спілк. Суспільне] // У Херсоні. – Текст., граф. та відеодані (5:01 хв.). – Опублік. 25.05.2023. – Режим доступу  : https://in.kherson.ua/poet-myhajlo-olijnyk-pyshe-virshi-pro-ridnu-hersonshhynu-ta-neskorenyh-hersoncziv-video/ , вільний. – Назва з екрана. – Дата звернення: 14.08.2023.