У межах циклу «Українська спадщина: повернення до традицій» фахівці відділу мистецтв Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова підготували етноколаж на тему: «Мотанка – символ захисту, гармонії й любові». Цей інтерактивний формат поєднав відеопрезентацію, візуальний матеріал та живе спілкування з учнями онлайн на платформі ZOOM, допомагаючи їм глибше зануритися у світ українських народних традицій. Цікаві та пізнавальні заходи проведено для учнів 7-8-х класів шкіл #4та 55 міста Херсона.
Діти дізналися про історію мотанки – як вона з'явилася ще в дохристиянські часи та відігравала роль оберега в українських родинах. Школярі зрозуміли велике значення мотанки як символа життєвої енергії, родинного зв’язку і захисту людини від злих сил.
Зацікавила учнів відсутність обличчя у мотанки-оберега. Вони були здивовані, коли почули, що, за віруваннями наших предків, лялька без обличчя не могла стати посередником між світом людей і світом духів - її неможливо «оживити» й використати зі злими намірами.
Вразило школярів і розмаїття видів та типів мотанок, кожна з яких має своє призначення та роль у житті людини: берегиня – захищає родину, дім та дітей, наречена – символізує щасливий шлюб, багаторучка – допомагає господині в усіх справах, а травниця – наповнена запашними травами, очищає оселю та заспокоює душу…
Не залишив дітей байдужими і той факт, що виготовляли мотанки у гарному настрої, щоб передати їм позитивну енергетику, та лише з природних матеріалів: льону, конопель, тканини без швів. Крім того, важливим моментом було мотання ниток за годинниковою стрілкою, що символізувало правильний рух енергії, без використання голки чи ножиць, адже можна «перерізати» життєву енергію ляльки.
Під час заходів школярі мали можливість не лише переглянути відео, а й обговорити побачене, висловити свої думки щодо значення мотанки та традицій, пов’язаних з нею в сучасному світі.
Фахівці книгозбірні спільно із закладами освіти й надалі планують проведення циклу етнокультурних заходів, щоб ще більше дітей та молоді могли познайомитися з унікальними традиціями нашого народу.