Багато творів українських письменників давно вже стали теле- та кіноісторіями, а у вітчизняному кінематографі заховалось безліч шедеврів, які треба дивитися і вивчати. Чи не гарна нагода поговорити про них напередодні Дня українського кіно, який відзначається щорічно у другу суботу вересня?
Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова організувала для своїх читачів і користувачів соцмереж День інформації «Читай книгу! Дивись фільм!», який відбувся онлайн напередодні свята українських кінематографістів.
Низку заходів у межах Дня інформації провели до 130-річчя від дня народження всесвітньо відомого кінорежисера, кінодраматурга і письменника Олександра Довженка. Першими до зустрічі долучилися учні ЗЗСО № 53, для яких працівниці відділу соціокультурної діяльності провели на платформі ZOOM кінематографічну замальовку «Я народився і жив для добра і любові».
Присутні мали змогу глибше познайомитися з особистістю митця, який зробив величезний внесок в українське відродження 1920-х років. Послухали цікаву розповідь про режисерську діяльність Олександра Довженка, що принесла йому міжнародне визнання й світову славу.
Своїми фільмами «Звенигора», «Арсенал», «Земля» геніальний режисер створив не тільки українське кіномистецтво, як це досить часто зазначають, а й мистецтво кіно Радянського Союзу, вплинув на розвиток світового кінематографу. Учні переглядали уривки з найвідоміших кінострічок Довженка, серед яких передусім такі його культові роботи, як «Земля» та «Арсенал».
Також школярі дізнались, що в роки війни відкрилась нова грань таланту Довженка як письменника. Він став творцем нового жанру в літературі – кіноповісті.
Увагу учнів зосередили на тому, що Олександр Довженко - особливий і неповторний у багатьох галузях: за недовгий вік він був педагогом, дипломатом, художником, кінорежисером, знову педагогом, письменником… І кожен раз тоталітарна радянська влада намагалась його зламати, калічила його твори. Він був ГЕНІЄМ, якому раз у раз перебивали крила, не даючи долетіти до вершини.
Фахівчині відділу читального залу запропонували учням Херсонської гімназії № 2, ЗЗСО № 55, студентам Херсонського базового медичного фахового коледжу на онлайн-платформі Google Class, а також користувачам соцмереж літературний навігатор «Новатор, котрий всім серцем любив Україну».
Вони розповіли про цікаві факти з біографії Олександра Довженка-кінорежисера, постановника фільмів, сценариста і вихователя цілої школи митців, творця безсмертних кіношедеврів, у яких він зумів просто і шанобливо підкреслити велич України. Молодь дізналася, як сміливість сценарних рішень Довженка дивувала тогочасних метрів кіно, а новаторство в монтажі і робота з кадром вплинули на світовий кінематограф. Відеоролик «Новатор, котрий всім серцем любив Україну»
Бібліотекарі відділу мистецтв запросили учнівську та студентську спільноту Херсона до відеознайомства ще з одним метром українського кінематографа, автором візитної картки українського «поетичного кіно» Сергієм Параджановим. На онлайн-платформах Google Class та ZOOM учні, студенти та вчителі гімназій № 6, 14, 16, ЗЗСО № 4, ХЗВНК № 11, Херсонського гідрометеорологічного фахового коледжу, Херсонського вищого професійного комерційного училища, Херсонського кооперативного економіко-правового фахового коледжу та Голопристанського ліцею № 2 переглянули відео «Маестро Космос» Сергій Параджанов». Відеорозповідь із циклу «Знакові постаті української культури» створена у межах бібліотечного проєкту «Погляд з історії».
Молодь була здивована кількістю навчальних закладів, де навчався Сергій Йосипович, адже перш ніж стати кінорежисером, він спробував себе і в робітничій сфері, і в творчій.
З відео глядачі дізналися, що свою режисерську діяльність молодий Параджанов розпочав саме в Україні на Київській кіностудії, де зняв свій кіношедевр, який приніс йому світову славу - «Тіні забутих предків» за повістю Михайла Коцюбинського. Сергій Параджанов захоплювався творчістю українського класика, тож при екранізації його повісті не міг нехтувати правдоподібністю. Зйомки відбувалися у Криворівні – селі, де український письменник написав свій твір, а гуцулів у фільмі зіграли самі гуцули. Стрічка насичена народною музикою в автентичному виконанні. Фільм вийшов українською мовою і не був дубльований російською!!!
Параджанов не приховував своїх критичних поглядів на радянську систему. Почалися переслідування режисера, а згодом і арешт, в’язниця за надуманими звинуваченнями. Але і в ув'язненні Сергій Параджанов займався творчістю – він зосередився на створенні колажів, що сприймалися його уявою як застиглі кадри кінострічки. Учні та студенти мали змогу побачити колажі, створені Сергієм Йосиповичем, а також його картини та кераміку.
Переглядаючи мистецьку відеорозвідку, молоді користувачі познайомилися з трейлерами найзначніших стрічок Параджанова та дізналися, хто з відомих зірок знімав музичні кліпи за мотивами шедевру світового кінематографу – «Кольору граната». Відеоролик «Маестро Космос» Сергій Параджанов».
Ось так насичено і пізнавально минув кінематографічний День інформації в Лавреньовці. Незважаючи на те, що День українського кіно - це професійне свято працівників кіноіндустрії, відзначити його може кожен українець. Адже кіно - це мистецтво, яке здатне формувати національну свідомість.