Календар подій

 
 
 
 
2
3
5
7
9
10
12
16
17
25
26
27
28
29
30
 

День інформції «Невиплакані сльози України»

24.11.2023

У межах  Дня інформації «Невиплакані сльози України» до 90-х роковин Голодомору-геноциду відділи Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова провели ряд заходів для різних категорій користувачів.

Першими літописцями Голодомору, які намагались осмислити цю трагедію в художньому слові - ще від часів, коли над нею тяжів “культ мовчання”, стали поети, прозаїки, журналісти, краєзнавці. Спогади свідків, нариси, оповідання, поезії про одну з найстрашніших трагедій в історії людства “розсипані” у книгах херсонських авторів, які оминути її не змогли...

Саме їм присвячено відеобібліомікс “Письменники-краяни про Голодомор”, який підготували фахівчині інформаційно-бібліографічного відділу. До перегляду запросили прередусім молодь - учнів і студентів низки херсонських навчальних закладів: ЗЗСО № 4, 53, гімназій № 6, 14, 16, Голопристанського ліцею № 2, здобувачів професії кухаря Херсонського вищого професійного комерційного училища, студентів економіко-правового коледжу, а також земляків-херсонців - користувачів соцмереж.

  

Яка вона - Священна Пам’ять про Великий Голод, закарбована у Слові херсонських авторів? Саме про це йдеться у відеофільмі. Глядачі побачили і самі книги, і їхніх авторів, почитали та прослухали уривки з творів митців-краян. На завершення прозвучала “Пісня пам’яті жертв Голодоморів в Україні” на слова відомої херсонської поетки.

  

Переглянути відеофільм “Письменники-краяни про Голодомор” можна тут.

Фахівці відділу мистецтв створили відео, присвячене темі Голодомору в мистецтві “Гіркі жнива Голодомору”, яке запропонували переглянути учнівській спільноті Херсона та області, а також користувачам соцмереж.

Мистецтво якнайкраще відображає трагізм цього злочину. Факт голоду в Україні в 1932–1933 роках радянська влада заперечувала аж до пізніх 1980-х, тож нічого дивного, що розголос мистецьких творів про Голодомор був можливий тільки поза межами України. 

Вшануванню пам’яті жертв Голодомору присвятили частину своєї творчості українські та зарубіжні митці, серед яких — Казимир Малевич,  Василь Касіян, Віктор Цимбал, Катерина Білокур та інші. У багатьох містах і селах України, а також за кордоном встановлені пам'ятники жертвам  Голодомору в Україні 1932-1933 років.

У музичному оформленні відео використано фрагменти з реквієму "Панахида за померлими з голоду" Євгена Станковича на слова Дмитра Павличка та пісню-реквієм “Свіча”, слова якої поет Богдан Стельмах поклав на «Мелодію ля-мінор» Мирослава Скорика.

Перегляд відео за посиланням.

Працівники відділу міського абонемента провели для учнів 10 класу Комишанської ЗОШ № 26 історичну  правду «Колосок життя».

Бібліотекарка розповіла про трагічні події 1932 – 1933 рр., які відбувалися під час політики колективізації та хлібозаготівель, що стала безпосередньою причиною труднощів, а потім страхітливого голоду. Зазначила кількість постраждалого сільського населення України та регіони, які мали найсумнішу статисту людських втрат і як їх намагалися приховати.

Школярам запропонували добірку літератури, яка знайомить з документальними даними  та наслідками трагедії: «Жнива скорботи» Р. Конквеста, «Голод 1932 – 1933 років на Україні: очима істориків, мовою документів», «Жниво Молоха»  В. Піддубняка, «Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні. Херсонська область».

Школярі переглянули короткометражний документальний фільм «Голод» та мультфільм «Голодний Дух».

Працівники читальної зали книгозбірні на платформі ZOOM для учнів ЗЗСО № 55, гімназії № 2 та курсантів МФК ХДМА провели реквієм памяті «Примарна тінь голодомору» .

Фахівці книгозбірні розповіли про трагедію, яку пережив український народ у 30-х роках ХХ ст., про страшну статистику мільйонів людей, яких забрав Голодомор. Організували молоді віртуальну екскурсію Національним музеєм «Меморіал пам’яті жертв Голодомору в Україні» та познайомили з документальним циклом «Голодомор. Літописці».

  

Більше про захід тут

Фахівці відділу соціокультурної діяльності підготували і провели для учнів ЗЗСО №53, 4, гімназій №6, 14, 16 екскурс в історію «Свічка, яка ніколи не згасає» на платформі ZOOM.

Присутніх ознайомили з трагічними сторінками тих страшних подій української історії, зокрема і фактами Голодомору безпосередньо в нашому краї. Учні дізналися про причини і наслідки цієї трагедії, переглянули відео «Голодомор - Дід» та «Голодомор 1932-1933 років – геноцид українського народу».

 

Для учасників заходу провели перегляд літератури «...Рік 33-й Голод... Голод...», під час якого учні ознайомились з книжковими виданнями, в яких міститься інформація про страшні роки голодомору в Україні.

 

Народ України пам’ятає сторінки свого життя, але з часом відійдуть у небуття свідки тих трагічних подій Великого Голодомору. А тому варто робити все, щоб їхні нащадки, особливо молодь, знали про ті лихоліття, свято берегли їх у своїй пам’яті в ім’я того, щоб така трагедія ніколи не повторилося.
 

X