Напередодні 90-річного ювілею знаного на Херсонщині прозаїка, драматурга, краєзнавця, публіциста та літературознавця Миколи Михайловича Каляки інформаційно-бібліографічний відділ Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Бориса Лавреньова підготував книжкову виставку-вітання «Літературно-краєзнавчі вершини Миколи Каляки» з циклу «Письменники-ювіляри Херсонщини».
Користувачі, які не мають можливості завітати до книгозбірні, можуть у зручний для себе час ознайомитись із віртуальною виставкою, яка демонструється на краєзнавчій сторінці вебсайту нашої бібліотеки у розділі «Письменники-ювіляри – 2019».
Народився Микола Михайлович 19 грудня 1929 року в Херсоні. Дитинство забрала Друга світова війна: окупація, примусова праця в Німеччині, концтабір. Згодом доля закинула юнака на п’ять років до Крайньої Півночі, де і почав писати перші вірші. Чверть віку працював на Херсонському суднобудівному заводі, роботу корабела поєднував із журналістською діяльністю. Був редактором газети «Судостроитель», в якому наприкінці 50-х рр. вперше опублікував свої твори, та членом редколегії обласної газети «Наддніпрянська правда». Розділ «Від журналіста до письменника» допоможе скласти уявлення про непростий життєвий і творчий шлях Миколи Каляки.
Художній світ Миколи Каляки багатий і розмаїтий: від лірики – до новелістики, від драми – до роману, від публіцистики – до літературної критики. Має у творчому досьє окрему збірку поезій та роман у віршах, але особливо полюбляє прозу. Розділ «Прозова палітра митця» презентує документальні романи, повісті, оповідання, нариси, спогади, оповідки для дітей і навіть гуморески. А ще Микола Михайлович як драматург запропонував читачеві ціле гроно п’єс.
Особливої подяки заслуговує подвижницька праця Миколи Каляки в царині літературного та історичного краєзнавства. У розділі «Краєзнавець за покликанням» представлено унікальний літературно-краєзнавчий довідник «Літературна лоція Херсонщини» – про майстрів слова, чиї життєві і творчі шляхи перетиналися з нашим краєм, книгу «Збуджені альманахом «Степ», за яку автор отримав Всеукраїнську премію ім. Яра Славутича, збірку нарисів та оповідань з історії Херсонського суднобудівного заводу та ін.
Наскрізною в прозі ювіляра є тема великого Кобзаря. Як палкий популяризатор творчості Тараса Шевченка, упорядкував і видав два шевченкознавчі довідника. Книга «Шевченко і Херсонщина» заповнила прогалину в інформації щодо Кобзаревих зв’язків із нашим краєм.
Микола Михайлович – член Національних спілок письменників та журналістів України, був одним із засновників літературного клубу «Елінг», а з 2004 року – його очільником.
«Літературу він любить у собі, нівроку, дужче, ніж себе в літературі, - якість, що нею похвалиться не всякий із нашого брата», – ці слова відомого письменника Миколи Братана про Миколу Каляку можуть бути епіграфом до його творчості. Ювіляр і сьогодні продовжує багато працювати на літературній ниві та невтомно рухається далі в своєму невгамовному бажанні осягати нові творчі висоти.