(18.11.1918 – 18.11.2001)
поет, прозаїк, літературознавець, публіцист, шістдесятник
Михайло Масютко народився 18 листопада 1918 року у селі Чаплинка Дніпровського повіту Таврійської губернії (нині - смт Херсонської області). Його батько був регентом у місцевій церкві, мати – учителькою. Саме через фах батька почалися проблеми з владою. Лише коли батько покинув роботу в церкві й почав працювати керівником сільського хору, родині вдалось уникнути репресій. У 19321933 роках Масютки мешкали у місті Олешки, де пережили голодомор. Після закінчення олешківської семирічки Михайло навчався на робітфаці при Херсонському педінституті.
1934 року вступив на історико-філологічний (за іншими джерелами - мовно-літературний) факультет Запорізького педагогічного інституту. На третьому році навчання Михайла Масютка було виключено з інституту та заарештовано (за спогади на студентській вечірці про голодомор 1933 року). Був засуджений до 5 років ув’язнення за антирадянську пропаганду. Покарання відбував у таборах і золотокопальнях Колими. 1939 року Верховний суд СРСР скасував вирок, а у 1940 році Михайла Масютка реабілітували.
З 1942 року воював на фронтах Другої світової війни. Після демобілізації працював педагогом у Криму, пізніше - в Дрогобичі. Від 1948 року навчався у Львові в Українському поліграфічному інституті ім. І. Федорова (відділ художнього редагування книги) та одночасно - у Львівському педагогічному інституті (фах – українська філологія). 1953 року, за чотири місяці до захисту диплома, його, відмінника навчання, виключили з поліграфічного інституту за вільнодумний реферат "Норми комуністичної моралі", який було визнано «ідеологічно хибним». Через деякий час він зміг добитися дозволу на захист диплома у Московському поліграфічному інституті.
Від 1953 року певний час працював науковцем у музеї І. Франка, а після - викладачем української мови та літератури на різних теренах України: Львівщина, Волинь, Київщина, Крим, Херсонщина. Від початку 1960-х років, під час “хрущовської відлиги”, брав активну участь у національному русі, написав низку повістей, оповідань, гуморесок, статей. Деякі з них були опубліковані в пресі. Працював і як художник-поліграфіст.
Згодом розпочалися арешти шістдесятників. 1965 року Михайла Масютка вдруге заарештовано у Феодосії, а рік потому у Львові засуджено до шести років ув’язнення. І знову - за звинуваченням у проведенні антирадянської агітації і пропаганди. Покарання відбував у Мордовії (РФ), де зібрав свідчення й документи багатьох політв’язнів, підготував обвинувальний акт радянському «правосуддю» та надіслав його до ВР УРСР. Після звільнення, у 1971 році, повернутися до Феодосії письменнику не дозволили, він оселився в селі Дніпряни поблизу Нової Каховки на Херсонщині без права виїзду і під пильним наглядом КДБ - і так аж до розвалу Радянського Союзу. Саме у Дніпрянах, упродовж 30 останніх років життя, написав більшу частину літературних творів.
Наприкінці 80-х - початку 90-х років Михайло Масютко виступав як публіцист у пресі, на радіо й телебаченні. 28 жовтня 1992 року був реабілітований.
Початки літературної творчості письменника сягають вглиб сорокових років, та, із зрозумілих причин, його твори тривалий час не могли бути опубліковані. Чудом збереглися в архівах КДБ повість «Химера» та оповідання «Дзвонарка», які увійшли до найбільшого в Україні видання творів Михайла Масютка - збірки “Химера”, що побачила світ лише у 2007 році.
Найвагоміший твір з літературного доробку письменника - мемуарна поема “В полоні зла”, над якою він працював протягом 1973-1979 років (вийшла друком 1999). Вона являє собою цінний документальний матеріал, що точно відображає події та судовий процес у Львові над групою дисидентів-шістдесятників, який відбувся у 1965-1966 роках. Інші твори увійшли до збірки оповідань «Досвітній сполох» (2003) та поетичної книжки “Євшан-зілля” (2010). Також Михайло Масютко є автором низки літературознавчих наукових праць, присвячених видатним українським письменникам - Лесі Українці, Максиму Рильському, Івану Франку та ін.
У вересні 2001 року подружжя Масютків вимушене було покинути свою домівку та виїхати до Луцька. 18 листопада того ж року, саме у день народження, Михайла Масютка не стало. Похований письменник у Луцьку на приміському кладовищі. Його ім’я, як і літературні праці, нині більше знані поза Україною, ніж на Батьківщині.
У 2003 році в Новій Каховці у ЗОШ № 6 відбулася презентація книги Михайла Масютка «Досвітній сполох». Його брат Вадим Савович зібрав в одну збірку 57 оповідань, що складають 7 історичних циклів з історії України радянського періоду.
Твори
В полоні зла : мемуарна поема / Михайло Масютко. – Львів : Місіонер, 1999. – 607 с.
Голодомор пощади не знає : [проза] / Михайло Масютко // Степ : літературно-художній альманах : Херсон – 2019 / Херсон. обл. організація Нац. спілки письменників України, Упр. культури Херсон. обл. держ. адмін. ; [редкол. : В. Піддубняк (голов. ред.) [та ін.]]. – Херсон, 2019. – № 25. – С. 8-18.
Досвітній сполох : оповідання / Михайло Масютко. – Львів : Каменяр, 2003. – 208 с.
Євшан-зілля : поезії / Михайло Масютко. - Львів : Євросвіт, 2010. - 107 с. : іл. - (Така правда).
Кадебісти боялися пера, з вістря якого випливає правда : уривок із мемуарної поеми "В полоні зла" / Михайло Масютко // Народна армія. – 2018. – 15 листоп. (№ 46). – С. 19.
Колимські консерви : [автобіографічна проза] / Михайло Масютко // Забуттю не підлягає : нариси. Спогади. Оповідання : [альманах] / Херсон. облдержадмін. ; [редкол. : Богун В. В. (голова) [та ін.], ред.-упоряд. Дубовик Е. О.]. – Херсон, 1994. – С. 74-86.
Поезія із-за грат : антологія : [поетична творчість українських політв'язнів радянських тюрем і концтаборів] / упоряд. О. Голуб ; передм. Л. Тарнашинської. – К. : Смолоскип, 2012. – 872 с. - В змісті: М. Масютко.
Химера : [збірка творів] / Михайло Масютко. – Львів : Євросвіт, 2007. - 319 с. - (Така правда).
Химера [Електронний ресурс] : [збірка творів] / Михайло Масютко. - Текст. дані. - Режим доступу : http://maxima-library.org/knigi/knigi/b/9720?format=read , вільний. - Назва з екрану. - Дата звернення: 27.04.2020 р.
Про нього
Видатні люди нашого краю. Михайло Масютко / А. Шумик // Радянська Таврія. - 2008. - 3 жовт. (№40). - С. 8. - Продовж теми: у № 43, 24 жовт., с. 8 та у № 47, 21 листоп., с. 3.
Для нього любити свою Батьківщину стало... злочином : 100 років від дня народження Михайла Масютка - письменника, правозахисника, політв'язня радянського режиму / О. Тереверко // Народна армія. – 2018. – 15 листоп. (№ 46). – С. 19.
«За любов мою, земле, до тебе, за любов мою, люди, до вас…» : світлій пам’яті борця за незалежну Україну М. С. Масютка / Іван Лопушинський // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори) : [літ.-наук.зб.] / М-во освіти і науки України [та ін.]. ; [редкол. : І. Немченко (голов. ред.) [та ін.]]. – Київ ; Херсон, 2006. – Вип. 2. – С. 199-211.
Звичайний нескорений : [Михайло Масютко] / Г. Черкаська // Гетьман. – 2015. – № 5. – С. 60.
Лихо з розуму : портрети двадцяти "злочинців" : збірник матеріалів / уклав В. Чорновіл. – 1-е репринтне, допов. вид. – [Львів] : Меморіал, 1991. – 343 с. – (Бібліотека "Меморіалу"). - В змісті: М. Масютко.
Масютко Михайло Савович // Енциклопедія Сучасної України / НАН України, Наук. т-во ім. Т. Шевченка ; голов. редкол. 19 т. : І. М. Дзюба (співгол.) [та ін]. – Київ, 2018. – Т. 19. – С. 440.
Масютко Михайло Савович : [коротка біографічна довідка] // Літературна лоція Херсонщини (XVII – початок XXI ст.) : сучасний літературно-краєзнавчий регіональний довідник : у 2 т. / Микола Каляка ; заг. ред. Вік-Кошовий ; рец. В. С. Загороднюк. – Київ, 2009. – Т. 1. – С. 228-229.
Масютко Михайло Савович [Електронний ресурс] / Василь Овсієнко // Дисидентський рух в Україні : віртуальний музей. - Текст. та граф. дані. - Опублік. - 14.07.2007 р. - Режим доступу : http://museum.khpg.org/index.php?id=1184405441 , вільний. - Назва з екрану. - Дата звернення: 27.04.2020 р.
Масютко : спогад / Яр Славутич // Твори : у 2 т. / Яр Славутич. - Київ : Дніпро, 1994. - Т. 1. - С. 460-461.
Михайло Масютко [Електронний ресурс] : Учитель, письменник, публіцист. Шістдесятник. Автор оповідань, повістей на антикомуністичну тематику / Василь Овсієнко // Чтиво : електронна бібліотека. - Текст. дані. - Режим доступу : http://chtyvo.org.ua/authors/Masiutko_Mykhailo/bio/ , вільний. - Назва з екрану. - Дата звернення: 27.04.2020 р.
Селище Дніпряни : [коротка історія селища та біографія письменника Михайла Масютка] // Місто з лебединої пісні : [краєзнавчий нарис] : [Нова Каховка] / [уклад. Сидоренко Р. Ю. ; Новокахов. ЦБС]. – Нова Каховка, 2009. – С. 3-4. – (Обласна акція «Тут Батьківщини моєї початок»).
Хрест Михайла Масютка : [про презентацію збірки оповідань Михайла Масютка "Досвітній сполох" у Новій Каховці у 2003 році] / Юрій Дерновий // Спогади : Пережите із минулого комуно-більшовицьких репресій на Україні / [редкол. : В. Піско [та ін.] ; упоряд. Д. Філіпова]. – Херсон, 2005. – Кн. 4 : Сибірські ГУЛАГи – Херсонські степи. – С. 270-271.