Життєвий і творчий шлях Бориса Лавреньова
Двері туди для юного Лавреньова завжди широко відкриті, завдяки тому, що його хрещений батько – міський голова Херсона протегував бібліотеці і мав свою ложу в театрі.
У каталогах виставок херсонських художників 1911-1913 років, що збереглися, значаться роботи Б.Сергєєва-Лавреньова. Характерно, що більшість їх присвячено морю і театру – двом захопленням, яким майбутній письменник залишився вірний до кінця життя. Цілком можливо, що Б.А.Лавреньов увійшов би до історії вітчизняного мистецтва не тільки як прекрасний літератор, а й як талановитий художник.
Буремні події 1917-1918 років цілком змінили життя і світогляд Бориса Андрійовича. У розгубленому душевному стані, з великими зусиллями і ризиком Лавреньов пробрався у вересні 1918 року з Москви до рідного Херсона.
Саме в останніх числах вересня 1918 року в херсонській газеті "Родной край" з'явилася стаття Б. Лавреньова "Хліба і видовищ (Вмираюча Совдепія)". У ній письменник створює портрет нової влади, яку він не розуміє і не приймає, та пророкує швидкий кінець Совдепії: "А буря близька...". З повною відвертістю Лавреньов розповів батьку про свої сумніви і коливання. І батько вимовив слова, що визначили його світогляд на все життя: "... Найсвятіше, що є в людини,— це батьківщина і народ. А народ завжди правий... У нього глибинна народна мудрість, він знайде вихід навіть на краю прірви. Йди з народом і за народ до кінця!..."
У Червону Армію пішов добровольцем. Служив в артилерійських частинах на Україні, Кримському фронті під керівництвом Подвойського і Фрунзе, деякий час командував бронепоїздом. У липні 1919 року був важко поранений в ногу, коли банда отамана Зеленого проривалася через залізничне полотно біля роз'їзду Карапиші. Зберігся документ тих часів, що засвідчує мужність і героїзм червоного командира, який, навіть тяжко поранений, продовжував керувати артилерійським вогнем і змусив противника відступити з великими втратами.
Після лікування у госпіталі продовжив військову службу на Туркестанському фронті. Був комендантом Ташкента, секретарем політуправління фронту, співпрацював у місцевій періодиці, відповідав за видання друкованої продукції - плакатів, листівок, газет і журналів.
Вже тоді повною мірою проявилася глибока освіченість, непересічне літературне та художнє обдарування Лавреньова. За чотири роки служби в Туркестані він сформувався як журналіст, письменник і художник-графік. У ташкентських виданнях під різними псевдонімами Борис Андрійович опублікував близько 130 заміток, розповідей, фейлетонів, статей. Писав вірші і рецензії, ілюстрував книжки, випускав листівки і плакати, надрукував в газеті «Красная звезда» уривок з поеми «Алые облака», в молодіжній газеті «Юный Восток» – дві глави з роману «Крейсер «Комминтерн».
У 1922 році Борис Лавреньов взявся за епопею «Звезда-полынь», що охоплює історичне чотириріччя: 1916-1920 роки. Стос машинописних аркушів зростав з неймовірною швидкістю, на тисяча шестисотій сторінці автор утомлено надрукував: «Кінець».
Драматичні долі інтелігенції, втягненої у вир революції і війни, - тема оповідань "Мир в стеклышке", "Граф Пузыркин", "Моль", "Отрок Григорий", повістей "Седьмой спутник" і "Гравюра на дереве".
Лавреньов демобілізувався в 1924 році, віддавши майже 10 років армії – спершу царській, потім – Червоній.
У 1927 році зійшла і яскраво спалахнула зірка Лавреньова-драматурга. Його п'єса "Разлом" про історію і роль "Аврори" у Жовтневому перевороті була поставлена на сценах кращих театрів, стала класикою драматургії.
Сталінські репресії не торкнулися Б. Лавреньова безпосередньо, але внесли розлад у його життя і творчість. Тільки завдяки збереженим листам ми можемо довідатися, про що він думав і що відчував у ті роки.
Досягнення соціалізму, побудовані потом і кров’ю мільйонів людей, не надихали письменника. У своєму романі "Синее и белое" та повісті "Стратегическая ошибка" він повертається до подій 1914 року.
Героїчна війна проти фашизму в Іспанії знайшла відгук у душі Б. Лавреньова, їй він присвятив повість "Чертеж Архимеда" і п'єсу "Начало пути".
Ветеран двох воєн, Лавреньов у роки Вітчизняної війни був серед захисників блокадного Ленінграда, військовим кореспондентом на Північному і Чорноморському флотах.