КУМАНЧЕНКО ПОЛІНА ВОЛОДИМИРІВНА
У 1971 році двоє наших талановитих земляків, виконавці головних ролей у виставі "Пам'ять серця" в Київському українському драматичному театрі ім. І.Франка, народні артисти Радянського Союзу Куманченко Поліна Володимірівна (1910-1992) та Пономаренко Євген Порфирович (1909-1994) разом з драматургом О.Є.Корнійчуком, режисером-постановником Д.О.Алексідзе та артистами Ю.С. Ткаченко, М.О.Задніпровським, В.М.Дальським були удостоєні Шевченківської премії. |
На тривалий час вистава «Пам'ять серця» стала візитною карткою франківців. Їхня творчість відзначена високими державними нагородами, преміями, званням.
Поліна Володимирівна Куманченко народилася 21 жовтня 1910 р. в селі Музиківка Білозерського району у родині залізничника. Рано зосталася сиротою, переїхала до помешкання старшої сестри в Миколаїв. Долю Поліни (справжнє ім’я – Пелагея) визначив шкільний драмгурток. У 1929 році її прийняли в Миколаївський робітничо-селянський драматичний театр - так Поліна Куманченко стала професійною актрисою. Потім були харківські Театр юного глядача і Театр робітничої молоді (ТРАМ). Саме там вона зіграла роль, про яку мріє будь-яка українська актриса, бо в ній сяяла колись велика Марія ЗаньковецькаХаритину в "Наймичці" І.К.Карпенка-Карого. |
Дебютувала Куманченко на сцені Харківського українського драматичного театру ім. Т.Шевченка двома діаметрально протилежними ролями - 60-річної Захарівни в спектаклі "Кубанці" і юнги-підлітка Юрка в "Загибелi ескадри". Актрисі в ту пору було 27 років. Впродовж майже чверті століття Куманченко стала справжньою зіркою, грала головні ролі у виставах за п’єсами вітчизняних і зарубіжних драматургів.
Розквіт творчості Поліни Володимирівни припав на післявоєнний час. Її популярність в Харкові не знала меж. У театр ходили не на спектакль, а на неї - на Куманченко.
Та, що грала в молодості старих і підлітків, після 40 вона раптом розцвіла на сцені в ролях романтичних красунь і героїнь-вамп. У це важко було повірити, знаючи Поліну Володимирівну в житті: вона була маленького зросту, з милим, але далеким від класичних канонів краси обличчям.
Поліна Володимирівна прекрасно володіла даром перевтілення. Після того, як Поліні Куманченко виповнилося 50, її раптом стали багато знімати в кіно. У її фільмографії – більше 20 картин. Горпина в трилогії «Киянка» (1958-1959) - «Спадкоємці» (1960) і Марія Бондар в трилогії за романом Стельмаха «Велика рідня»: «Кров людська – не водиця» (1960), «Дмитро Горицвіт» (1961) і «Люди не все знають» (1963). |
|
«Киянка» |
Заради коханого чоловіка, теж актора, вона переїхала до Києва і стала актрисою Українського драматичного театру ім. І.Франка. На його сцену вона буквально увірвалася, зігравши кубинську революціонерку Терезу в спектаклі "День народження Терези". Були й інші спектаклі, в яких грала акторка.
Померла П.В.Куманченко у 82-річному віці 2 лютого 1992 року.
Бібліографія
Кокостикова Г. Город в воспоминаниях / Г. Кокостикова // Гривна-СВ. – 2005. – 30 сент. (№ 40). – С. 5.
Кокостикова Г. Сонячний талант землячки / Г. Кокостікова // Гривна-СВ. – 2005. - № 25.
Куманченко Поліна Володимирівна : [до 100-річчя від дня народження] // Знаменні і пам’ятні дати Херсонщини на 2010 рік : бібліогр. покажч. / Херсон. обл. універс. наук. б-ка. – Херсон, 2009. – С. 58.
Куманченко Поліна Володимирівна [8(21).Х 1910, с. Музиківка, тепер Херсон. обл. – 2.ІІ 1992, Київ] - укр. актриса // Мистецтво України : біогр. довід. – К., 1997. – 346 с.
Яценко А. Кремль поверил плачущей Клеопатре / А. Яценко // Гривна. – 2007. - № 12.
Електронні ресурси
Грабенко Л. Народная артистка СССР Полина Куманченко в детстве хотела стать дрессировщицей хищников [Електронний ресурс] / Л. Грабенко. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://fakty.ua/104869-narodnaya-artistka-sssr-polina-kumanchenko-v-detstve-hotela-stat-dressirovcshicej-hicshnikov. - Загол. з екрану. - Електрон. версія друк. публікації.
Куманченко Поліна Володимирівна [Електронний ресурс]. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://uk.wikipedia.org/wiki/Куманченко_Поліна_Володимирівна. – Загол. з екрану.
Куманченко Полина Владимировна [Електронний ресурс]. – Електрон. текст. – Режим доступу : www.kino-teatr.ru/teatr/acter/w/sov/12617/bio/. - Загол. з екрану.
Полина Куманченко [Електронний ресурс] : [фильмография]. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://www.kinopoisk.ru/name/322264/. – Загол. з екрану.
Рєзнікович М. Десять хвилин і все життя. 25 березня франківці відзначать 85-річний ювілей [Електронний ресурс] : [П. В. Куманченко - провідна артистка театру імені І. Франка] / М. Рєзнікович. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://www.day.kiev.ua/uk/article/kultura/desyat-hvilin-i-vse-zhittya. - Загол. з екрану. - Електрон. версія друк. публікації.
Щетинина Л. Киевская весна Полины Куманченко [Електронний ресурс] / Щетинина Л. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://vn.mk.ua/stories.php?id=13598. – Загол. з екрану. – Електрон. версія друк. публікації.