календар подій

Календар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

КУМАНЧЕНКО ПОЛІНА  ВОЛОДИМИРІВНА

У 1971 році  двоє наших талановитих  земляків,  виконавці  головних  ролей у  виставі  "Пам'ять  серця" в  Київському  українському  драматичному  театрі  ім. І.Франка, народні артисти Радянського Союзу Куманченко Поліна  Володимірівна (1910-1992) та Пономаренко  Євген  Порфирович  (1909-1994)  разом  з  драматургом О.Є.Корнійчуком, режисером-постановником Д.О.Алексідзе та артистами  Ю.С. Ткаченко,  М.О.Задніпровським, В.М.Дальським  були удостоєні Шевченківської премії.

На тривалий час вистава «Пам'ять серця» стала візитною карткою франківців. Їхня творчість відзначена високими державними нагородами, преміями, званням.

Поліна Володимирівна Куманченко народилася  21 жовтня  1910 р.  в селі Музиківка Білозерського району  у  родині залізничника. Рано зосталася сиротою, переїхала до помешкання  старшої сестри в Миколаїв.  Долю Поліни (справжнє ім’я – Пелагея) визначив шкільний драмгурток. У 1929  році її прийняли в Миколаївський робітничо-селянський драматичний театр - так Поліна Куманченко стала професійною актрисою.

Потім були харківські Театр юного глядача і Театр робітничої молоді (ТРАМ). Саме там вона зіграла роль, про яку мріє будь-яка українська актриса, бо в ній сяяла колись велика Марія ЗаньковецькаХаритину в "Наймичці" І.К.Карпенка-Карого.

 Дебютувала Куманченко на сцені Харківського українського драматичного театру ім. Т.Шевченка двома діаметрально протилежними ролями - 60-річної Захарівни в спектаклі "Кубанці" і юнги-підлітка Юрка в "Загибелi ескадри". Актрисі в ту пору було 27 років. Впродовж майже чверті століття  Куманченко стала справжньою зіркою, грала головні ролі у виставах за п’єсами вітчизняних і зарубіжних драматургів.

Розквіт творчості Поліни Володимирівни  припав на післявоєнний час. Її популярність в Харкові не знала меж.  У театр ходили не на спектакль, а на неї - на Куманченко.
Та, що грала в молодості старих і підлітків, після 40 вона раптом розцвіла на сцені в ролях романтичних красунь і героїнь-вамп. У це важко було повірити, знаючи Поліну Володимирівну в житті: вона була маленького зросту, з милим, але далеким від класичних канонів краси обличчям.

Поліна Володимирівна прекрасно володіла даром перевтілення. Після того, як Поліні Куманченко виповнилося 50, її раптом стали багато знімати в кіно. У її фільмографії – більше 20 картин. Горпина в трилогії «Киянка» (1958-1959) - «Спадкоємці» (1960) і Марія Бондар в трилогії за романом Стельмаха «Велика рідня»: «Кров людська – не водиця» (1960), «Дмитро Горицвіт» (1961) і «Люди не все знають» (1963).

 «Киянка»

Заради коханого чоловіка, теж актора, вона переїхала до Києва і стала актрисою Українського драматичного театру ім. І.Франка. На його сцену вона буквально увірвалася, зігравши кубинську революціонерку Терезу в спектаклі "День народження Терези". Були й інші спектаклі, в яких грала акторка.

Померла П.В.Куманченко у   82-річному  віці   2  лютого  1992 року.

 

Бібліографія

Кокостикова Г. Город в воспоминаниях / Г. Кокостикова  // Гривна-СВ. – 2005. – 30 сент. (№ 40). – С. 5.

Кокостикова Г. Сонячний талант землячки / Г. Кокостікова // Гривна-СВ. – 2005. - № 25.

Куманченко Поліна Володимирівна : [до 100-річчя від дня народження] // Знаменні і пам’ятні дати Херсонщини на 2010 рік : бібліогр.  покажч. / Херсон. обл. універс. наук. б-ка. – Херсон,  2009. – С. 58.

Куманченко Поліна Володимирівна [8(21).Х 1910, с. Музиківка, тепер Херсон. обл. – 2.ІІ 1992, Київ] - укр. актриса // Мистецтво України : біогр. довід. – К., 1997. – 346 с.

Яценко  А.  Кремль поверил плачущей Клеопатре / А. Яценко // Гривна. – 2007. -   № 12.

 

Електронні ресурси

Грабенко Л. Народная артистка СССР Полина Куманченко в детстве хотела стать дрессировщицей хищников [Електронний ресурс] / Л. Грабенко. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://fakty.ua/104869-narodnaya-artistka-sssr-polina-kumanchenko-v-detstve-hotela-stat-dressirovcshicej-hicshnikov. - Загол. з екрану. - Електрон. версія друк. публікації.

Куманченко Поліна Володимирівна [Електронний ресурс]. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://uk.wikipedia.org/wiki/Куманченко_Поліна_Володимирівна. – Загол. з екрану.

Куманченко Полина Владимировна [Електронний ресурс]. – Електрон. текст. – Режим доступу : www.kino-teatr.ru/teatr/acter/w/sov/12617/bio/. -  Загол. з екрану.

Полина Куманченко [Електронний ресурс] : [фильмография]. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://www.kinopoisk.ru/name/322264/. – Загол. з екрану.

Рєзнікович М. Десять хвилин і все життя. 25 березня франківці відзначать 85-річний ювілей [Електронний ресурс] : [П. В. Куманченко -  провідна артистка театру імені  І. Франка] / М. Рєзнікович. – Електрон. текст. – Режим доступу :  http://www.day.kiev.ua/uk/article/kultura/desyat-hvilin-i-vse-zhittya. - Загол. з екрану. - Електрон. версія друк. публікації.

Щетинина Л. Киевская весна Полины Куманченко [Електронний ресурс] / Щетинина Л. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://vn.mk.ua/stories.php?id=13598. – Загол. з екрану. – Електрон. версія друк. публікації.

X