Календар подій

 
 
1
2
3
4
5
7
11
12
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 

Куликівський Володимир Петрович

Куликівський Володимир Петрович

Куликівський Володимир Петрович
(18.09.1937 – 31.05.1985)
поет, казкар, пісняр, журналіст

Володимир Куликівський народився 18 вересня 1937 року у родині робітника в місті Балта Одеської області, де і закінчив середню школу № 6. Батько поета, Петро Прокопович, був ковалем на ливарно-механічному заводі, мати Варвара Терентіївна – домогосподаркою. У сім’ї було четверо дітей.  
Вірші Володя Куликівський почав писати ще у шкільні роки. Дуже любив читати твори українських авторів. Навіть директор школи Володимир Бобровський дозволяв Володі користуватися його домашньою бібліотекою. Тоді ж, 1954-го року, у балтській газеті «Комунар» (тепер – «Народна трибуна») з’явилися перші друковані твори поета-початківця. Вже через два роки його запросили працювати у цій газеті, де першим учителем (учителем назавжди, вважав Володимир) у літературі і журналістиці був заступник редактора, поет Семен Цванг, який заснував у Балті літературне об’єднання. Одним з його організаторів став 17-річний Володимир Куликівський. Нині це літоб’єднання носить його ім’я.
В молоді роки поет працював вантажником, ковалем, колгоспником, портовиком. Як згадує поет Микола Сом у передмові до однієї з книжок Володимира Куликівського, той тривалий час був, так би мовити, мандрівним поетом. Ночував на вокзалах і причалах, майже пішки пройшов усі райцентри і більшість сіл Одещини та Херсонщини. Він чудово знав життя людей, любив з ними спілкуватися, був дуже товариським, хоча часом залишався наївним, як у юності, був людиною дивовижною, та водночас непрактичною і невлаштованою.
Спочатку молодий поет друкувався в періодичних виданнях, згодом – в альманасі «Літературна Одеса», а перша віршована збірка для дітей «Подарунок» побачила світ у 1959 році.
Володимир Куликівський швидко знаходив спільну мову і серед поетів свого покоління, і серед старших митців. Підтримував творчі та дружні зв’язки з відомими українськими літераторами Теренем Масенком, Максимом Рильським, який один із перших помітив та високо оцінив його поезію, Володимиром Сосюрою, який допоміг молодому поету вступити на факультет журналістики Київського державного університету ім. Тараса Шевченка, Андрієм Малишком, Олесем Гончарем. Найбільш теплі стосунки у Володимира Куликівського були з родиною українського композитора Платона Майбороди та письменника Володимира Гетьмана.
Так уже склалися обставини (значною мірою позначилися побутова невлаштованість та матеріальні нестатки), що журфаку він не закінчив, а потім, теж за сприяння маститих письменників, деякий час навчався на Вищих літературних курсах у Москві (Літературному інституті ім. О. М. Горького). Врешті, основною для нього стала професія журналіста.
Літературна діяльність Володимира Куликівського припадає на кінець 1950-х – початок 1960-х років, коли митець увійшов до плеяди поетів-шістдесятників. У цей час дебютують такі талановиті автори як Василь Симоненко, Іван Драч, Микола Вінграновський та інші.
Вже на той час твори Володимира Куликівського відображали духовну сутність талановитого поета, який сказав своє слово на захист вільного та гідного життя. Свій протест проти тоталітарного режиму Володимир Куликівський виразив у вірші «Проти вітру», який мали опублікувати у колективному збірнику місцевих авторів «Під прапором Жовтня» у 1957 році. Проте, ні в цьому, ні в іншому збірнику він так і не з’явився. Лише Григорій В’язовський, тодішній редактор альманаху «Літературна Одеса», насмілився його надрукувати. З того часу і почалися неприємності поета з владою. За цей вірш його було поставлено на облік в КДБ, а Григорія В’язовського усунули з посади редактора.
Хоч і наступного року, вже за редакторства Євгена Бандуренка, в «Літературній Одесі» знову було вміщено добірку віршів балтського юнака, все ж у видавництвах і редакціях почали ставитися до друкування його творів з пересторогою, а двері до Спілки письменників були зачинені для нього навіть після виходу наступної поетичної збірки.
У 1960-му році Володимир Куликівський переїхав до Херсона, де і залишався до останніх днів. Тут він продовжив літературну діяльність, познайомився зі своєю майбутньою дружиною Вірою Олексіївною Авер’яновою. Працював в херсонських газетах «Наддніпрянська правда» та «Ленінський прапор» (тепер – «Новий день»).
Часті зустрічі з Василем Симоненком, особливо в Херсоні, мали вплив на формування таланту поета. Приблизно у 1965-1966 роках він написав вірш «Послання суддям» – в знак протесту проти жорстоких розправ над прогресивною творчою інтелігенцією. В той час опублікувати його було неможливо. Тож, виплеснутий на папір гнів проти агресивної партійно-радянської політики, так і залишився лежати у письмовому столі.
Уже згадані вірші «Проти вітру», «Послання суддям», як і низка інших («Пророки», «Не вам судить»...) побачили світ завдяки дружині поета Вірі Авер’яновій у збірці «Прощання з травнем» (у циклі «Бунтарські мотиви»), виданій у Херсоні лише у 2007-му з нагоди 70-ліття поета.
Єдиною «дорослою» книжкою Володимира Куликівського при житті стала лірична збірка «Зелені ритми» (1965) – справжній свіжий струмінь тогочасного літературного процесу. Збірка важко йшла до друку, адже на той час для автора практично були зачинені редакційні двері. Зрідка він пробивався до читача на шпальтах місцевих газет.
Попри те, творчості не покидав, зокрема багато писав для дітей. У 1981 році вийшла збірка «Посварились місяці», а у 1983-му – «Червона тачанка». Так, поряд та услід за чудовими віршованими казками Василя Симоненка, з’явилися на світ новітні казки Володимира Куликівського: «Новина», «Про хвалька-Морозця та лісоруба-молодця», «Марисина гвоздика», «Поєдинок» тощо.
За сприяння вдови і друзів поета, у 2007 році в Херсоні було видано збірку «Казки». На сьогодні останньою книгою поета, виданою завдяки Вірі Авер’яновій, є збірка лірики «Вересневі далі» (2013), до якої увійшли як раніше друковані, так і деякі неопубліковані поезії.
У віршах митця – гостра іронія, що часом переходить в їдку сатиру, веселий дотеп, бунтарські та філософські мотиви, романтична наснаженість, кохання, херсонські пейзажі.
Низка ліричних творів Володимира Куликівського покладена на музику херсонськими композиторами Валентином Плаксєєвим («Вербово-тополиний мій Херсоне»), Давидом Батраковим («Степові вечори»), Олександром Рожком («Материнські тополі», «Твої слова»), Анатолієм Шейченком («Пісня учнівських жниварських загонів»), Олександром Білашем («Біле місто»). Частина віршів, що стали піснями, увійшли до збірок пісень Валентина Плаксєєва «Тобі несу любов свою» (2002), «Лети, моя пісне, лебідкою!» (2006) та колективного пісенника херсонських авторів «Повіку бути хлібу й пісні» (2009).
Друзі поета нерідко напівжартома говорили, що Володимир має дві малі батьківщини, і він це визнавав, будучи неабияким поціновувачем гумору, адже початок творчості пов’язаний з Одещиною, а розквіт – з Херсонщиною. У хрущовсько-брежнєвські часи поетові частенько перепадало за його гострі вірші, дотепні жарти й витівки.
Цікаві спогади про нього залишили херсонські побратими по перу Юрій Голобородько, Микола Братан, Леонід Куліш, Василь Загороднюк та інші. «Володимир Куликівський – високий, стрункий, у яскравій вишиванці – сипав жартами, епіграмами, – згадує друг і поет Валерій Кулик. – Життя Куликівського складалося з неймовірних для будь-кого іншого пригод. Його карколомні життєві експерименти й імпровізації часто обростали романтичними легендами».
Помер Володимир Петрович 31 травня 1985 року у віці 48 років, зробивши немало добрих справ для Херсонщини. Наприкінці 1992 року, завдяки старанням дружини поета Віри Авер’янової, його посмертно прийняли до Національної Спілки письменників України. Також завдяки Вірі Олексіївні того ж року вийшла книжка Володимира Куликівського «Відтворення».
У Балті, де народився Володимир Куликівський, пам’ять про нього вшановується вдячними земляками: у музеї «Література рідного краю» місцевого Навчально-виховного комплексу «Балтська ЗОШ №1 ім. О. Гончара-ліцей» зібрані книги, фото і газетні публікації про перебування поета у рідному місті, а на будинку, де пройшли дитячі роки поета, та приміщенні школи, в якій він навчався, встановлено меморіальні дошки. Великих зусиль у популяризації творчості талановитого літератора доклав місцевий краєзнавець Петро Бондарчук.
У літературному відділі Херсонського обласного краєзнавчого музею знаходяться особисті речі та архів митця, які передала музею вдова поета Віра Авер’янова. «Імпозантний, самовпевнений бунтар» – так в один голос згадували поета херсонські літератори. Однак ім’я Володимира Куликівського не надто відоме. У навчальних закладах його не вивчають. Про поета можуть розказати хіба що кілька книжок та спогади близьких людей і побратимів по перу.


Твори


Вербово-тополиний мій Херсоне [Ноти] : пісня / слова Володимира Куликівського ; муз. Валентина Плаксєєва // Тобі несу любов свою [Ноти] : ліричні пісні / Валентин Плаксєєв ; [ред. В. П. Кулик, муз. ред. І. Л. Плаксєєва]. – Херсон, 2002. – С. 11.

Вересневі далі : [вірші] / Володимир Куликівський ; [упоряд. В. О. Авер'янова ; передм. В. П. Кулика]. – Херсон : ТДС, 2013. – 115 с.

Відтворення : вірші, поеми, казки / Володимир Куликівський ; [упоряд. : В. О. Авер'янова, П. Г. Щегельський ; ред., авт. передм. М. Д. Сом]. – Київ : Український письменник, 1992. – 127 с.

Відтворення : [вірші] / Володимир Куликівський // Вежі та вітрила : поезія Херсонщини кінця XX – початку XXI століття / [ред. рада : В. Загороднюк [та ін.]]. – Херсон, 2007. – Т. 1. – С. 182-192. – (Літературні скарби Херсонщини). – В змісті також : Коротка біографічна довідка.

Зелені ритми : поезії / Володимир Куликівський ; [ред. Г. П. Коваль]. – Київ : Радянський письменник, 1965. – 78, [1] с.

Земля на протилежних полюсах... : [вірші] / Володимир Куликівський // Степ : літературно-художній альманах / Упр. культури і туризму Херсон. облдержадмін., Херсон. обл. орг. Нац. спілки письменників України ; [голов. ред. О. Бутузов, редкол. : В. Загороднюк [та ін.]]. – Херсон, 2008. – № 16. – С. 95-97. – В змісті також: Біографічна довідка про автора.

Казки / Володимир Куликівський ; [упоряд. : В. О. Авер'янова, Г. Г. Мартинова ; худож. О. В. Кучерова]. – Херсон : [б. в.], 2007. – 81 с. : іл.

«Коли краса підноситься нетлінна...» : [поезії] / Володимир Куликівський // Степ : літ.-худож. альманах / [Департамент культури і туризму Херсон. облдержадмін., Херсон. обл. орг. Нац. спілки письменників України ; редкол. : В. Піддубняк (голов. ред.) ; ред. В. Загороднюк [та ін.]]. – Херсон, 2017. – № 24. – С. 22-23. – В змісті також.: Біографічна довідка про автора.

Посварились місяці : казки / Володимир Куликівський ; [худож. В. І. Верещак ; ред. Н. О. Башмакова]. – Сімферополь : Таврія, 1981. – 38, [2] с.: іл.
    Електронну версію книги див. : URL : https://chtyvo.org.ua/authors/Kulykivskyi_Volodymyr/Posvarylys_misiatsi_zb/ , вільний. – Назва з екрана. – Дата звернення: 9.02.2021.

Прощання з травнем : [збірка віршів] / Володимир Куликівський ; [упоряд. : В. О. Авер’янова, Г. Г. Мартинова ; передм. Ю. Голобородька]. – Херсон : [б. в.], 2007. – 118 с.

Степові вечори ; Вербово-тополиний мій Херсон ; Материнські тополі [Ноти] : [пісні] / слова Володимира Куликівського ; муз. Давида Батракова, Валентина Плаксєєва, Олександра Рожка // Повіку бути хлібу й пісні [Ноти] : збірник пісень херсонських авторів / [ред. рада : Н. Федотова [та ін.]]. – Херсон, 2009. – С. 30 ; 132 ; 192. – (Пісенні скарби Херсонщини).

Хай айстри одцвіли... : [вірші для дітей] / Володимир Куликівський // Гойдалки  над степом :  херсонські письменники – дітям /  [ред. рада : Н. Звягінцева (упоряд.), Г. Бардашевська, В. Загороднюк  [та  ін.]]. – Херсон, 2009. – С. 183-186. – (Літературні скарби Херсонщини). – В змісті також : Коротка біографічна довідка.

Червона Тачанка : казка : для молодшого шкільного вiку / Володимир Куликівський ; [ред. Н. О. Башмакова ; худож. Наталія Панченко, Марина Раєвська]. – Сімферополь : Таврія, 1983. – 40 c.: іл.

Чую знов барвисту мову ; Над лиманом ; Згадую й досі : [вірші] / Володимир Куликівський // Відлуння гір і степів : вірші поетів Чечено-Інгушетії і Херсонщини / [упоряд. М. Братан]. – Сімферополь, 1980. – С. 89-91.


Про нього


Бібліографія : Володимир Куликівський : [бібліографія творів В. Куликівського та публікацій про життєвий і творчий шлях] // Степ : літ.-худож. альманах / [Департамент культури і туризму Херсон. облдержадмін., Херсон. обл. орг. Нац. спілки письменників України ; редкол. : В. Піддубняк (голов. ред.) ; ред. В. Загороднюк [та ін.]]. – Херсон, 2017. – № 24. – С. 28.

«Відтворення» Володимира Куликівського : [біографія, особистий архів] / Галина Мартинова // Константи : альманах соціальних досліджень / [голов. ред. В. К. Коробов, ред. О. М.Марущак]. – Херсон, 2007. – № 1 (13). – С. 102-103. : фот.     
    Електронну версію статті див. : URL : http://mycity.kherson.ua/journal/konstanty13/kulikovsk.html , вільний. – Назва з екрана. - Дата звернення: 9.02.2021.  

Володимир Куликівський (1937-1985) : До 60-рiччя з дня народження : бiблiографічний покажчик / Спілка письменникiв України, Балтське літ. об’єднання ; уклад. П. Ф. Бондарчук, В. О. Авер’янова.  – Херсон : [б. в.], 1997. – 19 с. – Машинопис. вид.

Володимир Куликiвський у Балті / П. Ф. Бондарчук. – Херсон : [б. в.], 2007. – 12 с. –Видано коштом дружини В. П. Куликівського В. О. Авер’янової.

Володимир Куликiвський в Одесі / П. Ф. Бондарчук. – Херсон : [б. в.], 2007. – 20 с. – Видано коштом дружини В. П. Куликівського В. О. Авер’янової.

З книги спогадів «Перед брамою вічності» : Володимир Куликівський / Валерій Кулик // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори) : літ.-наук.зб. / М-во освіти і науки України, ХДУ [та ін.] ; [редкол. : І. Немченко (голов. ред.) [та ін.]]. – Київ ; Херсон, 2007. – Вип. 4. – С. 257-264.
    Електронну версію див. : URL : https://prosvita-ks.co.ua/books/vtf/4vtf/vtf4-10.htm , вільний. – Назва з екрана. - Дата звернення: 9.02.2021.  

Закоханий в четвер : [херсонський поет Володимир Куликівський, передмова до книги] / Микола Сом // Відтворення : вірші, поеми, казки / Володимир Куликівський ; [упоряд. : В. О. Авер'янова, П. Г. Щегельський ; ред., авт. передм. М. Д. Сом]. – Київ, 1992. – С. 3-4.

Куликівський Володимир Петрович [1937-1985], поет : [До 75-річчя від дня народження] // Знаменні і пам’ятні дати Херсонщини на 2012 рік : бібліографічний покажчик / Херсон. обл. бібл. т-во ; Херсон. обл. універс. наук. б-ка ім. О. Гончара ; уклад. : Г. П. Мокрицька ; відп. ред. Л. І. Зелена. – Херсон, 2011. – С. 85-89.

Куликівський Володимир Петрович [1937-1985], поет : (До 70-річчя від дня народження) // Знаменні і пам’ятні дати Херсонщини на 2007 рік : бібліографічний покажчик / Херсон. обл. універс. наук. б-ка ім. О. Гончара ; уклад. : Г. П. Мокрицька ; відп. ред. Л. І.Зелена. – Херсон, 2006 . – С. 70-72. – Бібліогр. : с. 71-72.

Куликівський Володимир Петрович [1937-1985], поет : [коротка біографічна довідка] // Літературна лоція Херсонщини (XVII – початок XXI ст.) : сучасний літературно-краєзнавчий регіональний довідник : у  2 т. / Микола Каляка ; заг. ред. Вік-Кошовий ; рец. В. С. Загороднюк. – Київ, 2009. – Т. 1. – С. 200-201.

Лицар південного степу : [херсонський поет В. П. Куликівський] / Михайло Гершкович // Степ : літ.-худож. альманах / [Департамент культури і туризму Херсон. облдержадмін., Херсон. обл. орг. Нац. спілки письменників України ; редкол. : В. Піддубняк (голов. ред.) ; ред. В. Загороднюк [та ін.]]. – Херсон, 2017. – № 24. – С. 24-26.
Електронну версію статті див. : URL : http://chornomorka.com/archive/21872/a-9883.html  , вільний. – Назва з екрана. – Дата звернення: 09.02.2021.

«Проти вітру колючого йти...» : [про херсонського поета В. Куликівського] / Василь Піддубняк // Степ : літ.-худож. альманах / [Департамент культури і туризму Херсон. облдержадмін., Херсон. обл. орг. Нац. спілки письменників України ; редкол. : В. Піддубняк (голов. ред.) ; ред. В. Загороднюк [та ін.]]. – Херсон, 2017. – № 24. – С. 27.

Ти далеко, далеко, далеко ... : До 75-річчя Володимира Куликівського / Микола Каляка // Твори : в 5 кн. / Микола Каляка. – Київ ; Херсон, 2012. – [Кн. 4] : Збуджені альманахом «Степ». – С. 247-249.

У полум’яному поетичному пориві : [про херсонського поета Володимира Куликівського, передмова до книги] / Юрій Голобородько // Прощання з травнем : [збірка віршів] / Володимир Куликівський ; [упоряд. : В. О. Авер’янова, Г. Г. Мартинова]. – Херсон, 2007. – С. 3-6.

Учень шостої школи : [про шкільні роки Володимира Куликівського] / Петро Бондарчук // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори) : літературно-науковий збірник / М-во освіти і науки України [та ін.]. ; [редкол. : І. Немченко (голов. ред.) [та ін.]]. – Київ ; Херсон, 2008. – Вип. 5. – С. 64-68.