Календар подій

 
 
1
2
3
4
5
7
11
12
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 

Крюков Георгій Володимирович

Крюков Георгій Володимирович

Крюков Георгій Володимирович
(23.02.1937)
поет, прозаїк, публіцист, журналіст, освітянин
 

Георгій Крюков народився  23 лютого 1937 року в селищі Веселинове на Миколаївщині. Навчався у Веселинівській середній школі № 1. Згодом отримав спеціальність «судовий збирач» у  Миколаївському технічному училищі № 1 (нині – Миколаївський професійний ліцей сфери послуг). Трудову діяльність розпочав на Миколаївському суднобудівному заводі.  
Після служби в армії вступив до Херсонського державного педагогічного інституту ім. Н. К. Крупської (нині – Херсонський державний університет), який закінчив у 1965 році за спеціальністю «російська мова та література». Відтоді розпочав свій трудовий шлях на освітянській ниві Херсонщини.
Усе подальше життя Георгія Крюкова пов’язане зі Скадовським краєм. Спочатку як  вчитель-практикант викладав у Новомиколаївській школі. Після закінчення інституту доля місцем роботи обрала для нього село Тарасівку. Понад тридцять років був директором у Тарасівській середній школі (нині – ліцей).
У справі виховання підростаючого покоління Георгій Крюков завжди спрямовував свою діяльність на формування патріотичних почуттів, підвищення рівня духовної культури учнів. На власному ентузіазмі Георгій Володимирович створив школу-зоопарк – одну з кращих в області. За багаторічну педагогічну працю отримав почесні відзнаки «Відмінник освіти СРСР» та «Відмінник освіти УРСР». Останньою відзнакою удостоєний двічі.
Окрім освітянської роботи, Георгій Крюков завжди брав активну участь у суспільно-громадському житті Скадовщини: був депутатом сільської та районної рад, головою товариства «Знання», учасником художньої самодіяльності. А ще – позаштатним кореспондентом районної й обласної газет.
У любові до художнього слова поєднався педагогічний талант Георгія Володимировича з талантом літературним. Він – учитель-літератор з енциклопедичними знаннями, багатогранний письменник. У творчому доробку Георгія Крюкова – кілька десятків прозових і поетичних книжок різних жанрів та тематики. Однією з перших стала збірка «Глухомань», яка вийшла 1994 року. До неї увійшли вірші, оповідання та повість «Пора цветения».
Як майстер художньої прози Георгій Володимирович видав збірки «Провинциалы» (оповідання з сільського життя) (2006), повісті «Зов неба» (2001), «Среди дикарей» (2004), байки у прозі «Принципиальная коза» (2004), роман в оповіданнях «Западня» (2016) та ін.
Серед художньо-документальних творів автора – історія села в особистостях «Роде наш красний…» (2004), «К истокам рода своего…» (2011), «На крыше дома моего…» (2012), «Опаленные войной» (2014).
У поетичному досьє майстра слова – збірки «Перед Богом и людьми» (2001), «Чолом тобі, земле...» (2008), «Струны сердца моего» (2013), «В мечах и наяву» (2015), «Как на духу» (2017), «На расстоянии души» (2019), інтимна лірика «Пою, о женщина, тебя!» (1997), «Душе моей тебя недоставало....» (1998) та ін. Низка віршів Георгія Крюкова опублікована в поетичному альманасі «Парус надежды» (2009) однойменної літературної студії.
А ще Георгій Крюков проявив себе у гумористично-сатиричному жанрі, в якому створив збірки «Гармидер» (2009) та «Часом з квасом» (2010).
Звісно, педагог з літературним талантом, котрий по-справжньому любить дітей та глибоко знає їх психологію, не може не писати для такої важливої читацької аудиторії. Для малечі та юнацтва Георгій Володимирович пише казки, замальовки, вірші. Серед дитячих збірок автора – «Дружные ребята – птицы и зверята», «В гостях у бабушки», «А у нас – як у вас», «Я Тарас. Прийшов до вас...», «Усе про все, або Зарубка для забудька».  
Повісті «Жаворонки остаются на зиму», «Сорванцы», «Гвардии рядовой», «Судьбой гонимы» утворили цілий книжковий цикл для підлітків «Діти війни» (2007-2008). Ще два оповідання – «Нюрка» та «Марійка» –увійшли до антології творів дитячих авторів Херсонщини «Гойдалки над степом» (2009).
Письменник працює і в жанрі літературної публіцистики. Так, у 2010 році побачила світ книжка Георгія Крюкова «Ради нескольких строчек…», яка розповідає про творчих особистостей Херсонщини, Миколаївщини та інших куточків України. Автор з кимось із них спілкувався, товаришував, когось знав близько. Це письменники Іван Григурко, Віталій Зленко, Володимир Куликівський, Наум Фогель, Іван Плахтін, Костянтин Лаврунов, Іван Стариков та ін. Георгій Володимирович начебто повернув ці імена із забуття. Читач має змогу на сторінках книги знову «зустрітися» з відомими літераторами-херсонцями, дізнатися про цікаві моменти їхнього творчого життя. Не дивно, що директору сільської школи з херсонської глибинки так щастило на незабутні зустрічі з письменниками, діячами мистецтв, журналістами – знаменитими людьми того часу. Це говорить про неординарність самого автора, до якого тягнулися творчі особистості.
Георгій Крюков не зупиняється на досягнутому, він у постійних творчих пошуках, продовжує творити на літературній ниві. Співпрацює з культурною общиною Херсонщини, проводить творчі зустрічі з учнівськими, педагогічними та бібліотечними колективами, презентує нові книжки. Хоч і не часто, та все ж іноді відвідує рідну Веселинівщину – свою малу батьківщину, край, де пройшло його дитинство.
У 2006 році Георгій Володимирович брав участь у конкурсі «Книга року» та посів почесне І місце за рукопис повісті «Жаворонки остаются на зиму». Цей же конкурс 2005 року подарував Георгію Володимировичу III місце за книгу «Голуби моєї мрії».
На тексти Георгія Крюкова покладено низку пісень херсонськими композиторами Валерієм Другальовим та Георгієм Криловим. Також Георгій Володимирович випустив диск, який містить 15 пісень, найвідоміша з яких – «Скадовський вальс» (композитор Георгій Крилов). Цю пісню про один з найкрасивіших куточків Херсонщини взяв до репертуару народний артист України Харіс Ширінський. А ще Георгій Крюков написав Гімн школи, яку очолював понад 30 років.
 У 2012 році письменник став лауреатом літературної премії ім. Бориса Лавреньова за документально-художню книгу «К истокам рода своего».
У 2014 році Георгію Крюкову було присвоєно звання «Почесний громадянин Скадовського району».
 
Твори

А у нас – як у вас : замальовки : [вірші для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку] / Георгій Крюков ; [худож. Ю. В. Долинська ; ред. А. Л. Висоцький]. – Херсон : Косарєв С. І., 2008. – 20 с.

В гостях у бабушки : стихи и сказки для детей / Георгий Крюков ; [худож. Т. Н. Крючковская]. – Херсон : Косарев С. И., 2006. – 38 с.

В мечтах и наяву : стихи / Георгий Крюков. – Херсон : Айлант, 2015. – 83 с.

Гармидер : гумор, сатира : [збірка віршів] / Георгій Крюков ; [худож. Ю. В. Долинська ; ред. М. І. Братан]. – Херсон : Айлант, 2009. – 28 с.

Гвардии рядовой : повесть : (Из цикла «Дети войны») / Георгий Крюков. – Херсон : Айлант, 2008. – 60 с.

Глухомань : [рассказы, стихи, повесть] / Георгий Крюков. – Херсон : [б. и.], 1994. – 149 с.

Голуби моей мечты : документальная повесть / Георгий Крюков ; [ред. и фот. А. Г. Крюков]. – Херсон : Олди-плюс, 2005. – 112 с.

Дивосвіт : розповіді, казки, міфи, замальовки : для дорослих і дітей / Георгій Крюков ; [ред. М. М. Соценко]. – Херсон : Айлант, 2011. – 103 с.
 
Дружные ребята – птицы и зверята : сказки и зарисовки / Георгий Крюков ; [худож. Т. Н. Крючковская]. – Херсон : Косарев С. И., 2008. – 24 с.

Душе моей тебя недоставало... : интимная лирика / Георгий Крюков. – Херсон : Приднепровье, 1998. – 82 c.

Жаворонки остаются на зиму : повесть для младшего школьного возраста : из цикла «Дети войны» / Георгий Крюков ; [худож. оформ. О. Ч. Ганоболина]. – Херсон : Тимекс, 2007. – 84 с.

Жайворонки залишаються на зиму : повість : для молодшого шкільного віку / Георгій Крюков ; [пер. з рос. А. М. Давиденко]. – Херсон : Грінь Д. С., 2011. – 83 с.

Загадочная страна / Георгий Крюков ; [худож. С. А. Крюков, Т. Н. Крючковская]. – Херсон : Гринь Д. С., 2016. – 97 с.

Западня : роман в рассказах / Георгий Крюков ; [худож. Г. Брендекильде]. – Херсон : Гринь Д. С., 2016. – 225 с.

Зов неба : (фантастическая повесть) / Георгий Крюков. – Херсон : Айлант, 2001. – 219 с.

Исповедь : [стихотворения] / Георгий Крюков // Парус надежды : альманах литературной студии Херсонского областного Русского культурного центра / [ред.-сост. П. Пыталев ; худож. О. Кучерова]. – Изд. 2-е. – Херсон, 2009. – С. 310-318. – В содерж. также : Краткая биографическая справка.

К истокам рода своего... / Георгий Крюков ; [ред. Л. В. Марченко]. – Херсон : Гринь Д. С., 2011. – 259 с.

Как на духу : [стихи] / Георгий Крюков ; [худож. оформ. С. А. Крюкова]. – Херсон : Графика, 2017. – 131 с.

На житейских перекрестках : (записки директора школы) / Георгий Крюков. – Херсон : Косарев С. И., 2007. – 308 с.

На крыше дома моего...: (худож.-докум. изд.) / Георгий Крюков ; [предисл. И. Сало, послесл. В. Ф. Попко]. – Херсон : Гринь Д. С., 2012. – 139 с.

На расстоянии души : стихи / Георгий Крюков ; [худож. В. Фаворский]. – Херсон : Графика, 2019. – 88 с.

Нюрка ; Марійка (із циклу «Діти війни») : [оповідання для дітей шкільного віку] / Георгій Крюков// Гойдалки над степом : херсонські письменники – дітям / [ред. рада : Н. Звягінцева (упоряд.), Г. Бардашевська [та ін.]]. – Херсон. – 2009. – С. 171-178. – В змісті також : Біографічна довідка.

Опаленные войной : (худож.-докум. изд.) / Георгий Крюков ; [вступ. сл. О. Ф. Старенького]. – Херсон : Айлант, 2014. – 229 с.

Перед Богом и людьми : лирика / Георгий  Крюков. – Херсон : Айлант, 2001. – 189 с.

Пою, о женщина, тебя! : стихи о любви / Георгий Крюков. – Херсон : Приднепровье, 1997. – 95 с.

Пригоди Опудала : оповідання, замальовки, повість для дітей молодшого шкільного віку) / Георгій Крюков ; [худож. В. Гончаренко]. – Херсон : Айлант, 2015. – 51 с.
 
Принципиальная коза : басни в прозе / Георгий Крюков. – Херсон : Волынский Н. В., 2004. – 31 с.

Провинциалы : рассказы из сельской жизни / Георгий Крюков ; худож. С. Г. Крюков. – Херсон : Косарев С. И., 2006. – 88 с.  

Ради нескольких строчек... : [литературная публицистика] / Георгий Крюков. – Херсон : [Олди-плюс], 2010. – 231 с.: ил.

Разговор по душам : (выдуманные истории невыдуманных лиц) : [рассказы и сказки] / Георгий Крюков ; [худож. С. А. Крюков]. – Херсон : Айлант, 2009. – 40 с.

Роде наш красний... : художньо-документальна історія села в особистостях / Георгій Крюков ; [передм. В. О. Таранова]. – Херсон : Айлант, 2004. – 315 с.

Сорванцы : рассказы (из цикла «Дети войны») : для среднего школьного возраста / Георгий Крюков. – Херсон : Айлант, 2007. – 82 с.  

Среди дикарей : повесть / Георгий Крюков. – Херсон : Волынский Н. В., 2004. – 67 с.

Стихи Георгия Крюкова [Електронний ресурс] / читает Георгий Крюков. –Электрон. текст. данные. – Херсон : [б. и.], [2013]. – 1 эл. опт. диск (CD-дисковод).

Струны сердца моего... : стихи разных лет / Георгий Крюков ; В. В. Другалев, Г. Крылов. – Херсон : Айлант, 2013. – 137 с.

Судьбой гонимы : (рассказы из цикла «Дети войны») / Георгий Крюков. – Херсон : Айлант, 2008. – 80 с.

Усе про все, або Зарубка для забудька : [оповідання, замальовки, діалоги, описи, вірші : для дітей молодшого та середнього шкільного віку] / Георгій Крюков ; [худож. Т. М. Крючковська]. – Херсон : Графіка, 2018. – 61 с.

Часом з квасом : гумор і сатира / Георгій Крюков ; [худож. оформ. Л. О. Волкова]. – Херсон : Косарєв С. І., 2010. – 47 с.

Чолом тобі, земле...: вірші / Георгій Крюков ; [передм. В. П. Кулика]. – Херсон : Айлант, 2008. – 80 с.

Что на душу легло : стихи / Георгий Крюков. – Херсон : Графика, 2018. – 92 с.
 
Я Тарас. Прийшов до вас... : віршована оповідка / Георгій Крюков ; [худож. оформ. Л. О. Волкова]. – Херсон : Косарєв С. І., 2009. – 16 с.
 
Про нього

Георгій Крюков // Чорноморець. – 2012. – 17 лют. (№ 13/14).

Слідами життєвих доріг : [про книгу «На житейских перекрестках» поета і прозаїка Г. В. Крюкова] / А. Висоцький // Чорноморець. – 2007. – 22 серп. (№ 64). – С. 3.

Степовому роду нема переводу : [про Георгія Крюкова та його книжку «К истокам рода своего...»] / Леонід Марченко // Наедине со всеми = Наодинці з усіма : заметки, отзывы, рецензии, статьи, інтерв’ю / Леонид Марченко ; [ред. Ю. Черниенко]. – Херсон, 2012. – С. 159-160.
        В змісті також: «…К делу и к месту» (про книгу Георгія Крюкова «Ради нескольких строчек», присвячену творчості херсонських письменників (с. 76-78)).