Календар подій

 
 
 
 
2
3
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Херсонська "Африка"

12.05.2020

Якщо ви давно мріяли відправитися в справжнє африканське сафарі, хочемо повідомити: тепер не потрібно летіти на інший материк у пошуках екзотичної фауни!

Поблизу міста Каховка, що знаходиться в 100 км від Херсона, розкинула свої простори територія заповідника Асканія Нова.

Це — справжня перлина не тільки Приазов'я, але і всієї України! Це найстаріший степовий біосферний заповідник планети та найбільша степова заповідна територія Європи!

У тутешніх екосистемах налічується понад 500 видів вищих рослин і понад 3 тисячі видів тва рин. У 1984 році рада ЮНЕСКО внесло Асканію в список еталонних територій планети.

За всіма цими регаліями — титанічна робота багатьох людей: починаючи з засновника і закінчуючи тими, хто займається заповідником сьогодні.

Коли ви приїдете в Асканію-Нову, вам ніколи буде дізнаватися історію і особливості заповідника. Тому що ви будете вбирати, насолоджуватися і вражатися!
Тому читайте про історію заснування та цікаві факти саме зараз.

Асканія-Нова почалася з дитячого захоплення Фрідріха Фальц-Фейна, батьки якого, купці з Німеччини, придбали ці землі у попереднього власника, також німецького колоніста. Поштовхом для діяльності послужили кілька вольєрів для тварин, подарованих Фрідріху батьком за гарне навчання. Почавши з приватного зоопарку, він незабаром перейнявся ідеями охорони природи та організував в маєтку батька заповідну територію цілинного степу.

Послідовники барона Фальц-Фейна не сиділи на місці. У 1919 році Асканія-Нова отримала статус народного заповідного парку, а в кінці 20-х років тут організували науковий центр вивчення сільського господарства та екології.

Сучасна територія заповідника розділена на три великі частини: Північну, Великий Чапельський під і Південну. Також в Асканії діє зоологічний і дендрологічний парки, науковий музей, ботанічний сад і орнітологічний парк.

Прогулянка по заповіднику Асканія-Нова — це маршрут не на один день. Величезна територія заповідника займає 33 тис. Га. Тут можна переміщатися пішки або на автомобілі в супроводі фахівців.

Коней Пржевальського, зебр, ослів можна побачити на відстані витягнутої руки в їхньому природному середовищі, навідавшись до них в гості під час екскурсії.
Трохи далі пасуться більш полохливі й обережні олені, сайгаки, антилопи, буйволи, бізони та інші копитні.

На території Чапельского пода мешкає найчисленніша у світі популяція коней Пржевальського. Тварини з'явилися тут в 1899 році. Фрідріх Фальц-Фейн дуже хотів повернути дикого коня в степ України. Адже саме звідси ці тварини потрапили в Європу, а потім і в інші країни світу.

Вражають своєю різноманітністю птахи, які гніздяться на території заповідника, або ж залишаються тут під час сезонних міграцій.

Тут є білі та чорні лебеді, фламінго, журавлі, сірі куріпки, степовий орел. У вольєрах живуть африканські страуси, ему, нанду, дрохви, павичі, папуги та ін.

Асканійський дендропарк створений в безводному степу, практично непридатною для вирощування деревних рослин. Саме тому парк нерідко порівнюють з оазисом в пустелі.

Під дендропарк відведена територія в 170 гектарів. Перші ділянки саду були розбиті ще в 1887 році. Види дендропарку прикрашають ставок і павільйон Грот, де колись знімали стару кінострічку «Діти капітана Гранта».

Унікальність парку — в системі зрошення, коли до кожного дерева підводиться вода — у вигляді крапельного поливу або через мережу каналів. Вода викачується з-під землі та самопливом розподіляється по всьому масиву.

За розробку цього проєкту Фрідріх Фальц-Фейн був відзначений золотою медаллю на Всесвітній Паризькій виставці 1889 року.

Заселявся парк співочими птахами в основному на початок XX століття. Насадження вже достатньою мірою підросли та гніздування стали звичайними: зозуля, іволга, зеленушка, коноплянка, чорноголова вівсянка, синиці, сорокопуди, мухоловки, славки, солов'ї та інші красиві співучі птахи.

Навесні, майже весь травень, Асканія-Нова потопає в бузку, в сніжно-білому жасмині, акації. Під покровом дібров і хвойників в сирому напівтемряві розкриваються конвалії, а галявини встеляються барвінком та фіалками. У парках ні вдень, ні вночі не змовкає гомін і щебетання птахів. Днем чутно кування, вночі — солов'їні трелі.

 У заповіднику збереглися коричневі огари — вид, занесений до Червоної книги України. В Україні їх залишилося 32 пари.

Зоологічна скарбничка заповідника збиралася понад сто років, тут є тварини з усіх континентів, хіба що крім Антарктиди.

Детальніше їх можна розглянути в вольєрах зоопарку. Вони містяться в так званому напіввільному режимі, тобто періодично одні випускаються на степові простори заповідника, а на їх місці позують для відвідувачів інші знову виловлені особини.
Такого тісного контакту зі світом фауни вам не знайти навіть в зоопарку: павичі гордо виходжують зовсім поруч, а щоб погладити поні — досить лише простягнути руку!

Тому тварини тут милують око своїм здоровим і доглянутим виглядом. Можливість втручання людини при необхідності їх лікування є додатковим позитивом.

На території зоопарку є теплі приміщення для зимового утримання теплолюбних видів, а також спеціально обладнані розплідники для розмноження і утримання молодняку. Тільки у копитних Асканії-Нови щороку з'являється на світ близько 200 малюків.
За часів свого заснування зоопарк Асканії вважався зоопарком майбутнього, тому що тварини тут живуть в умовах сильно наближених до дикої природи.

Асканійський степ, який зберегли Фальц-Фейни, — єдина незаймана територія на території Європи — унікальна своєю недоторканністю. Адже степ, один раз розораний, вже ніколи не відновлюється.
Якщо ви ще не були в заповіднику, то це місце варто побачити та показати дітям.

Побачити, з якою вдячністю відгукується природа на дбайливе ставлення, повагу і любов, якими дивовижними фарбами, пахощами рослин, цілющим повітрям, співом птахів, приязністю тварин відповідає людям. Це запам'ятовується на все життя!
NASA визначили місця на планеті, які володіють найбільшим енергетичним впливом на людину. У список найбільш сприятливих зон увійшов заповідник Асканія-Нова.

Зараз через карантинні заходи помилуватися  цією красою можна в режимі онлайн на Facebook та Instagram.

Коментувати можуть тільки зареєстровані користувачі
X