Календар подій

 
 
 
 
 
 
1
3
4
7
8
10
11
14
15
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 

Грабенко Андрій Михайлович

Грабенко Андрій Михайлович

Грабенко Андрій Михайлович
(літературний псевдонім Конощенко)
(01.(13) чи 13(25) (?).10.1857 – 30.06.1932)
письменник, фольклорист-музикознавець,
громадсько-політичний діяч, художник-аматор

Андрій Грабенко народився 13 жовтня 1857 року у родині селян-кріпаків із козацьким корінням у селі Обознівка Єлисаветградського повіту Херсонської губернії (нині село у Кіровоградському районі Кіровоградської області). В різних джерелах дата народження – 13 жовтня вказується то за старим, то за новим стилем.
Батьки Андрія з раннього дитинства стимулювали тяжіння хлопця до знань, його прагнення отримати освіту. Вже з п’яти років він за власним бажанням навчався грамоті у місцевого священника, потрапивши до сільської (земської) школи достатньо підготовленим до навчання. По завершенні земської школи завдяки природним здібностям і наполегливості йому пощастило потрапити до числа стипендіатів новоствореного Єлисаветградського земського реального училища.
У 1877 році, завершивши з відзнакою курс навчання в реальному училищі, Андрій Грабенко вступив до Петербурзького гірничого інституту. Однак тривала хвороба не дозволила йому отримати вищу освіту, і Грабенко повернувся додому, на Херсонщину.  У1880 році він склав іспит на звання сільського вчителя та почав працювати в Обознівській земській школі, а згодом у Рівненській школі Єлисаветградського повіту.
У 1880-х pоках Андрій Грабенко стає активним учасником українських громад у Єлисаветграді та Херсоні. Виступаючи на з’їзді народних вчителів Херсонської губернії (7-21 липня 1881 року), А. Грабенко засудив практику викладання російською мовою у навчальних закладах України, запропонувавши методику використання у педагогічній практиці української мови як «допоміжного засобу». Його позиція посприяла ухваленню з’їздом рішення щодо необхідності земського клопотання перед урядом про дозвіл викладати в місцевих школах українською мовою. У подальшому Андрій Грабенко залишався переконаним прибічником ідеї українізації системи народної освіти в Україні.
Саме в єлисаветградську добу Андрій Грабенко захопився популярними серед українських діячів фольклористичними студіями, які розглядалися громадівцями як важливий засіб народопізнання, збереження та популяризації культурної спадщини українського народу. Його наставником на цій ниві став Микола Васильович Лисенко, з яким молодий громадівець познайомився в 1877 році.
Під час службових відряджень Андрій Михайлович записував фольклорно-пісенні скарби українського народу (переважно на Єлисаветградщині, Херсонщині, Одещині, Полтавщині, Київщині). Згодом це дало змогу укласти й видати три збірки українських народних пісень: перші два томи – в Одесі в друкарні Е. Фесенка (1900, 1902), а третій – у Києві у видавництві «Вік» (1906). До кожного увійшло майже 100 пісень. Було укладено й четвертий том, проте не видано. Збірки містять різні за жанром фольклорно-пісенні твори – історичні, календарно та сімейно-побутові, заробітчанські тощо.
Подібно до інших громадівців, Андрій Грабенко долучився й до перекладацької діяльності. Зокрема, йому належав переклад оповідання «Дід» Ф. Нефедова.
1885 року за участь у громадському українофільському гуртку, який очолював Олександр Русов, Андрій Грабенко був висланий з Єлисаветграда до Херсона. З цього часу і до кінця життя перебував у центрі громадського і культурного життя Херсона.
1889 року він отримав посаду діловода, а наступного року – секретаря Херсонської губернської земської управи. Канцелярією управи Грабенко завідував із перервами до 1917 року – загалом упродовж чверті століття. За цей час у громадських колах він здобув авторитет неперевершеного знавця земської справи. До його кваліфікованих порад дослухалися не лише в земському середовищі, але й у місцевих адміністративних установах.
Андрій Грабенко брав активну участь у наукових і культурно-просвітницьких заходах херсонських громадівців, зокрема, був одним із упорядників матеріалів статистичного опису Херсонської губернії (Херсон, 1883-1890), двох випусків літературного альманаху «Степ» (другий випуск царська цензура не допустила до друку), постійним учасником українських театральних постановок і музично-літературних вечірок. В альманаху «Степ» відбувся поетичний дебют Андрія Грабенка під псевдонімом Андрій Конощенко – вірш «В невеселую годину...».
Андрій Конощенко (Грабенко) – автор низки історичних, статистичних праць.
Андрій Грабенко був одним із засновників, а згодом, i головою херсонської української громади, до якої входили відомі діячі національної художньої культури.
Службовий кабінет секретаря земської управи перетворився на центр координації української діяльності в місті. Займаючи впливове службове становище в губернському земстві, Андрій Михайлович намагався посилити українські позиції в органах земського самоврядування. За його сприяння до земської роботи було залучено чимало українських діячів. За свідченням В. Кедровського, багаторічна праця А. Грабенка призвела до фактичної українізації апарату Херсонського земства. Земські структури до 1917 року залишалися надійним оплотом українських народолюбців на Херсонщині.
З відкриттям у 1908 році Херсонського відділення Російського музичного товариства він активізував музичну діяльність: виступав на концертах як виконавець на віолончелі, скрипці, роялі.
Андрій Грабенко був художником-аматором, любив малювати краєвиди Херсонщини та організовував виставки Херсонського товариства любителів образотворчого мистецтва.
Під час недовгої на Херсонщині влади Української Народної Республіки у 1919 році Андрій Грабенко став головою Херсонської губерніальної управи, а його секретарем працював Микола Чернявський. Це були перші державні службовці незалежної України на Херсонщині. Коли в 1922 році в Херсоні почала діяти Українська Автокефальна Православна Церква, то Андрій Грабенко став активним парафіянином та, за переказами, добирав старовинні українські духовні розспіви для хору служби божої в хpaмi св. мучениці цариці Олександри.
Після ліквідації у 1920 році громадського самоврядування на Херсонщині він продовжив службу у Херсонському українському банку (1920-1922) та у Херсонській кооперативній організації «Райсоюз» (1922-1923), був головою Херсонського товариства рахівників. У 1924 році вийшов на пенсію і вів усамітнене життя.
1927 року Андрія Михайловича Грабенка обрали членом Етнографічної комісії АН УРСР.
Під час репресій патріотична діяльність Андрія Грабенка не могла пройти поза увагою каральних органів, його викликали на допити разом з Миколою Чернявським по сфабрикованій справі Спілки визволення України у 1929 році. Літнього хворого чоловіка виселили у господарську будівлю поруч із домом.
Помер Андрій Михайлович Грабенко (Конощенко) 30 червня 1932 року. За його заповітом був похований на міському цвинтарі при дорозі напроти вирощеного ним чудового саду, що колись милував око херсонців по вул. Українській. На жаль, немає вже саду i ця частина кладовища, де покоївся прах видатного нашого земляка, забудована.
4 січня 2011 року у Херсоні за підтримки благодійної ініціативи «Героїка» та Херсонського осередку Спілки Української Молоді в Україні на будівлі храму Зосими й Савватія Соловецьких УПЦ КП (мікрорайон Текстильників, вул. Дмитра Марковича, 65) було відкрито меморіальну дошку на честь Андрія Коношенка. Одна з вулиць мікрорайону Текстильників у Херсоні носить ім’я Андрія Грабенка.

Твори
 В невеселую годину... : [стихотворение] / Андрей Конощенко // Степ : Херсон. беллетрист. сб. – Санкт-Петербург, 1886. – С. 313-314.

Дніпрова Чайка : спогади / Андрій Конощенко. – [Б.м. : б.в.]. – [5] л.

До історії земської школи на Херсонщині : (згадки, нариси, матеріали) / Андрій Конощенко. – Київ : Друк. 1-ї Київ. Артілі друк. справи, 1908. – 74 с. : табл.

До історії земської школи на Херсонщині : (згадки, нариси, матеріали) / Андрій Конощенко. – Одеса : ООУНБГ, 1996. – 31 с.

Українські пісні з нотами [Текст] / зібрав А. Конощенко. – Одеса : [б.в.], 1902. – 141, ІІІ с.

Про нього

Андрій Грабенко // Історичні постаті та історичні події у майбутніх назвах вулиць Херсонщини : каталог історичних довідок / Микола Оленковський. – Херсон, 2015. – С. 41-42.

Андрій Михайлович Грабенко : віхи громадсько-політичної діяльності / Олексій Макієнко // Константи : альманах соціальних досліджень / [ голов. ред. В. К. Коробов ]. – Херсон, 2007. – № 1 (13). – С. 89-99.

Грабенко Андрій Михайлович : (псевдонім - Конощенко) : укр. фольклорист-музикознавець, художник-аматор // Провідники духовності в Україні : довідник / за ред. І. Ф. Кураса. – Київ, 2003. – С. 642-643.

Декілька доповнень до біографії А. М. Грабенка та членів його родини : [А. М. Грабенко (Конощенко) – голова Херсонської української громади, ХІХ - поч. ХХ ст.] / І. Ю. Калиниченко // Музей і ХХІ сторіччя : зб. наук. праць / Упр. культури ХОДА ; Херсон. краєзнав. музей. – Херсон, 2000. – С. 148-152.

З історії українського просвітницького руху на Херсонщині. 1917-1920 рр. : [іст. нарис] / Дементій Бєлий ; Держ. архів Херсон. обл.; Наук.-ред. група кн. «Реабілітовані історією». – Херсон : Персей, 2002. – 76 c. – Зокрема, про просвітницьку та фольклористичну діяльність А. Грабенка, с. 5-11.

Історія Херсона в нових назвах вулиць : довідник / Департамент культури, туризму та курортів ХОДА, Херсонська обл. б-ка для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова ; [уклад. Н. О. Попова]. – Херсон : ІТ, 2019. – 32 с. : іл., портр. – (Ми - українці). – Зокрема, про А. Грабенка, с. 4.

Конощенко Андрій : громадсько-політичний діяч, фольклорист / О. А. Макієнко // Енциклопедія Сучасної України / НАН України, Наук. т-во ім. Т. Шевченка ; голов. редкол. 14 т. : І. М. Дзюба (співгол.) [та ін.]. – Київ, 2014. – Т. 14. – С. 320-321.

Конощенко Андрій Михайлович / І. Сікорська // Українська музична енциклопедія / НАН України.  Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського ; [голов. редкол. 2 т. І. Сікорська]. – Київ, 2008. — Т. 2. – С. 527-528.

Конощенко (Грабенко) Андрій Михайлович : [1857-1932], письменник, фольклорист : (до 150-річчя від дня народження) // Знаменні і пам'ятні дати Херсонщини на 2007 рік : бібліографічний покажчик / Херсон. обл. універ. наук. б-ка ім. О. Гончара ; уклад. : Г. П. Мокрицька ; відп. ред. Л. І. Зелена. – Херсон, 2006 . – С. 74-75. – Бібліогр.: с. 75-76.

Конощенко (Грабенко) Андрій Михайлович [1857-1932], український радянський фольклорист-музикознавець : [музичний фольклор у записах  та наукових дослідженнях : бібліографія] // Дорогоцінний скарб народної душі : (Музичний фольклор Херсонщини) : бібліогр. покажч. / Херсон. обл. універс. наук. б-ка ім. О. Гончара ; уклад. : В. В. Жванко, О. О. Лобанова ; ред.-упоряд. Л. І. Зелена. – Херсон, 2004. – С. 15-16.

Культура Херсона - погляд крізь століття / Наталя Шушляннікова // Розповіді з історії Херсонського краю : до 200-річчя Херсонської губернії та 225-річчя Херсона : [монографія] / Наталя Шушляннікова. – Херсон : ХДУ, 2003. – С. 43-49. – Зокрема, про А. Грабенка, с. 46-47.

Літературний хронопис Херсона : Факти, тенденції, постаті / Ярослав Голобородько // Степ : літературно-художній альманах / [голов. ред. Л. Марченко]. – Херсон, 2003. – № 12. – С. 21-57. – Про письменників, чиї життєві шляхи пройшли крізь історію Херсона, зокрема, про А. Грабенка, с. 37-38.

Національне питання у передвиборчій кампанії до ІV Державної думи в Херсоні (за матеріалами місцевої періодики) : [зокрема про участь А. Грабенка у виборах до Державної Думи Російської імперії у 1912 р.] / О. А. Макієнко // Наукові записки : проблеми археології, історії, історіографії, джерелознавства, літературознавства, мистецтвознавства, музеєзнавства, ономастики, фольклористики / Херсон. обл. краєзнав. музей ; [наук. ред. : Т. Г. Братченко, [та ін.]. – Херсон, 2006. – С. 140-145. – Бібліогр.: с. 144-145.

Обриси минулого : деякі останні діячі-українофіли напередодні революції 1917 року : Андрій Михайлович Грабенко / Володимир Кедровський // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори) : [літ.-наук. зб.] / М-во освіти і науки України, ХДУ [та ін.] ; [редкол. : І. Немченко (голов. ред.) [та ін.]]. – Київ ; Херсон, 2015. – Вип. 10. – С. 122-133.

Письменники і Херсон / Ярослав Голобородько ; [худож. оформ. С. В. Михайленко]. – Херсон : Персей, 2003. – 125 c. : [6] арк. портр. письменників. – Зокрема, про А. Грабенка, с. 24.

«Херсонські українці» : Нариси з історії херсонського товариства «Просвіта» (1917-1920 рр.) / Дементій Бєлий // Історія «Просвіти» Херсонщини / Всеукраїнське т-во «Просвіта» ім. Т. Шевченка. Херсон. обл. орг. ; Держ. Архів Херсон. обл. – Київ ; Херсон, 2002. – Т.1. – С. 19-24. – Зокрема, про А. Грабенка, с. 20, 23-24.

Шукач перлів : [збирач пісенного фольклору Херсонщини, фольклорист-музикознавець А. М. Грабенко (Конощенко)] / Олександр Голобородько // Живильні промені : краєзнав. розвідки, портр. сучасників / Олександр Голобородько ; [ред., коректор Н. А. Голобородько, фото з архіву автора]. – Херсон, 2014. – С. 45-50.