календар подій

Календар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Герб Франції

18.05.2021

Сучасний герб Франції є символом Франції з 1953 року, хоча офіційного статусу у нього немає. Він друкується на обкладинках французьких паспортів, і вперше він був прийнятий МЗС Франції як символ, що використовується дипломатичними і консульськими місіями, в 1912 році. Офіційно даний символ називається емблемою, а не гербом, так як в його оформленні не дотримуються правила геральдики. Французький герб бере свій початок ще з 5 століття. В ті часи від сильно відрізнявся від останньої версії.  З римських часів існує обов'язкова частина офіційного герба - лікторський пучок, який після паризької комуни був оточений лавровим вінком, орденом почесного легіону, гілками оливи і дуба. Сучасний герб Франції представлений широким щитом, в одній частині якого зображена голова лева, а в іншій - голова орла. На щиті зображено монограму «RF», що позначає «Republique Francaise» (Французька Республіка). Лаврова гілка символізує перемогу Республіки, дубова гілка позначає мудрість, фасції є символом, асоційованим зі справедливістю. Використання цієї емблеми підкреслює обраний шлях політичного устрою - республіку. Цим пояснюється свідома відмова від використання символів французької королівської влади, і, в першу чергу, квітки лілеї. Перший герб французького короля Хлодвіга складався з щита синього кольору, засіяного геральдичними золотими лілеями. Ця квітка традиційно була символом Діви Марії, яка, як вірили французькі монархи, протегувала династії Меровінгів.

      

     Наступні правителі з роду Капетингів і Валуа всіляко видозмінювали герб, додаючи до нього свої геральдичні кольори, символи. В середині XIV століття Римсько-католицька церква нав'язала на землях королівства віру в триєдність Бога. Тому на синьому полі залишилося тільки три fleur de lis - квітки лілеї. З 1376 по 1515 роки на щит з квітами була повернута корона. Після цього герб доповнили множинними деталями, та й назва його ускладнилася - Королівський герб Королівства Франції. Цей символ Французької монархії протримався найдовше - двісті років. Зі сходженням на престол Генріха Четвертого герб знову помінявся. Тепер його доповнили два ангела. Один з них тримав стару емблему Франції, а інший - герб Герцогства Наваррского.

    

 

У 1789 р йому на зміну прийшов наполеонівський герб – на синьому тлі золотий орел  стискає в пазурах блискавки. Кожен наступний король і імператор вводив свої герби, зі своїми символами і деталями. Поки в 1898 року не з'явилася неофіційна емблема Третьої Республіки, в якій вже можна вгадати деякі деталі сучасного символу Франції. Крім того, існує Великий герб Франції, в якому об'єднані успадковані з далекого середньовіччя герби 56 французьких історичних провінцій і територій.


X