календар подій

Календар подій

     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Гаухман Володимир Давидович

Гаухман Володимир Давидович

(3.08.1939 – 22.08.2006)
поет, лікар

Володимир Гаухман народився 3 серпня 1939 року в родині журналіста і медичної сестри в Херсоні. В кінці 1943 року, коли батько був на фронті, Володю з матір’ю вивезли з України, і до кінця війни вони перебували в контрольованій фашистами Югославії. 
 Всі члени його родини після війни зустрілися в рідному місті. Дитинство і юність допитливого Володі пройшли в затишній атмосфері приватного будинку на Воєнці, серед книг, журналів, платівок. 
Писати вірші Володимир Гаухман почав, будучи школярем. Починаючи з ранніх віршів у поезії простежується своєрідне переплетення ліричного та іронічного.
У 1956 році, закінчивши школу із золотою медаллю, Володимир став студентом Кримського державного медичного  інституту. І майже відразу до нього прийшли широка популярність і визнання в студентському середовищі Сімферополя як автора гумористичних віршів і поем. Він  починав  свій  шлях у літературу в студентському літературному об’єднанні  "Медик".
Після навчання та декількох років роботи в районній лікарні в степовій частині Кримського півострова Володимир Гаухман повертається в рідний інститут на кафедру шкірно-венеричних хвороб, на якій працює професор А. І. Милявський - не тільки вчитель і порадник по лінії медичної професії, а й відомий поет, член Спілки письменників СРСР. Та згодом знову кидає "насиджені місця" і друзів, служить в Радянській Армії в Забайкальському військовому окрузі. Знайомиться з життям майже всіх районів СРСР, жадібно вбираючи живі події та враження.
У 1978 році він остаточно осідає в рідному Херсоні. У 70-і роки його гумористичні поеми "Гонореада" і "Сіфіліада" в самвидаві розійшлися по просторах усього СРСР, їх читали і заучували професори, лікарі, студенти-медики, і не тільки медики. І дуже мало хто помічав в його гуморі незмінну, тонку інтонацію іронії і смутку. Весь цей час Володимир Гаухман публікується в обласних газетах, літературних альманахах, колективних збірниках поезії. Успішна лікарська діяльність - завідувач відділення інфекційної лікарні,  поліклініки облшкірвендиспансеру - забирала чимало часу і сил.
У 1996 році Володимир Давидович видав книжку під назвою "Венериада", в яку увійшла, крім "Гонореады" і "Сифилиады", поема "Спидиада", яку він написав в тому ж році. 
У 1998 видано книгу гумористичної поезії і літературних пародій "Не любит – не надо". Але знаменним виявилося те, що того ж 1998 року в Києві побачив світ, хоча і менш об'ємний, збірник "Доверие к судьбе", до якого увійшли кращі ліричні вірші останніх десяти років. 
Цінною складовою збірника «Вверх по течению» (2004) можна вважати вірші «військової» тематики, в яких прості метафори і звичайні образи володіють дивовижною силою впливу правди.
Володимир Давидович Гаухман помер 22 серпня 2006 року. 

Твори

22 июня : [стихотворения] / Владимир Гаухман // Голос надежды : поэтический сборник : [стихотворения поэтов-евреев г. Херсона] / [сост., ред., худож. оформ. В. С. Плоткина ; предисл. Г. Зубрис]. – Херсон, 1998. – С. 64-72. – В содерж. также: Краткая биографическая справка.

Вверх по течению : стихи разных лет / Владимир Гаухман ; [ред. А. Г. Бутузов ; фот. В. Цюзь]. – Херсон : Айлант, 2004. – 305 с.

Вещей простые имена : лирика, 2005 год / Владимир Гаухман ; [ред. А. Г. Бутузов ; худож. С. Юрьева ; фот. А. Аристова]. – Херсон : Айлант, 2005. – 99 с. : фот.

Доверие к судьбе : [поэзия] / Владимир Гаухман. – Киев : Кий, 1998. – 54, [2] с.

На самом донышке сосуда : [стихотворение] / Владимир Гаухман //  Украина. Русская поэзия. ХХ век : антология / [сост. Ю. Каплан ; редкол. : О. Мороз (гл. ред.), Ю. Каплан, В. Черепков [и др]]. – Киев, 2007. – С. 98. – В содерж. также: Краткая биографическая справка.

Не любит - не надо : книга юмора для взрослых с этим чувством : [поэтический сборник] / Владимир Гаухман ; [ред. О. Кучерова ; худож. С. Курак ; фот. В. Цюзь]. – Херсон : Имидж-Контакт, 1998. – 111 с. : фот.

Я еще не устал : [поезия] / Владимир Гаухман // Степ : літературно-художній альманах / Упр. культури і туризму Херсон. облдержадмін., Херсон. обл. орг. Нац. спілки письменників України ; [голов. ред. О. Бутузов, редкол. : Т. Щерба (упоряд.) [та ін]]. – Херсон, 2007. – Вип. 15. – С. 114-116.


Про нього

Музика прожитого життя : [коротка інформація про В. Гаухмана] / Олександр Бутузов // Степ : літературно-художній альманах / Упр. культури і туризму Херсон. облдержадмін., Херсон. обл. орг. Нац. спілки письменників України ; [голов. ред. О. Бутузов, редкол. : Т. Щерба (упоряд.) [та ін]]. – Херсон, 2007. – Вип. 15. – С. 114.

X