Календар подій

 
 
 
 
 
 
1
3
4
7
8
10
11
14
15
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 

Фанати

Субкультура футбольних фанатів поділяється на дві течії – ультрас і хулігани (хулс), які дуже відрізняються.

Ультрас – організована група чисельністю від десяти до декількох тисяч найбільш активних фанатів, які займаються всім, що пов'язане з підтримкою своєї команди — атрибутика, квитки, організація шоу на трибунах, виїзду.  Перші ультрас з'явилися в Італії на початку 60-х років у команди «Мілан».

Стиль поведінки - не переставати співати, незважаючи на хід матчу і його результат; не сідати під час матчу; відвідувати всі можливі ігри свого клубу, незважаючи на можливі ціни і відстань подорожі; вірність трибуні (тобто постійному місцю на трибунах, де перебуває група).

Атрибути – одяг з клубною символікою, шарфи (рози), прапори, розтяжки (транспаранти), банери, шумова і піротехніка.

Хулігани –  організовані групи – «фірми» вболівальників певної команди, створені з метою організації масових бійок з фанами суперника та правоохоронними органами. Фани лондонського «Міллуолла»  одними з перших стали цілеспрямовано влаштовувати масове безладдя на футболі.

Стиль життя -  чітка дисципліна та ієрархія, «фірми» відповідають за порядок на своїй території, ведуть статистику перемог і поразок у «махачах» (бійках із фанами суперника), розробляють тактику й стратегію таких позафутбольних війн.  

Правила поведінки — «fair play» - чесна гра -  в бійки не повинні втягуватися звичайні вболівальники; абсолютно неприйнятне  будь-яке співробітництво з органами правопорядку; під час бійок заборонено: користуватися ріжучими предметами;  бити свого суперника, якщо він сказав «стоп» або підняв руку; наносити удари нижче пояса.

Ідеологія українських фанатів -  виїзна підтримка клубу, любов до алкоголю та авантюризм,  ультраправий та ультралівий екстремізм, запозичений у скінхедів. Ідеї українського націоналізму поділяють фанати «Динамо» (Київ), «Металіст» (Харків), «Карпати» (Львів). 

Сленг – специфічне поєднання англійських, російських та українських слів для визначення класифікації вболівальників, назв атрибутів тощо.

Мода – стиль casual, який забезпечує максимальний комфорт, – бейсболка, куртка-пальто довжиною до колін з хутряним капюшоном, короткий пуховик або дизайнерське пальто в холодну пору, кофта-кенгуру або светр з ромбами, теніска «поло», стильні прямі джинси, кросівки на липучках. Весь одяг і взуття повинні бути від дорогих та елітних  брендів, переважно британських. Стильний одяг  став справжньою ознакою приналежності до футбольної субкультури, способом відмежуватися від звичайних уболівальників.

Небезпека – футбольне хуліганство, що  має відверто агресивний і протиправний характер, нерідко призводить до травмування і навіть загибелі молодих людей, сприяє поширенню насильства та неонацистської ідеології. 

 

Що читати?

В.Алмашин «Don’t stop”, Н.Хорнбі “Футбольна лихоманка”, Д.Брімсон “Команда”

Що дивитись?  

«Фанати», «Фабрика футболу», «Хулігани зеленої вулиці», “Фірма”

До речі!

Хуліган — людина, яка грубо порушує громадський порядок. Ймовірно, слово походить від ірландського прізвища Hooligan, вживається з кінця ХІХ ст.