Календар подій

 
 
 
 
 
 
1
3
4
7
8
10
11
14
15
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 

Дніпрова Чайка

Дніпрова Чайка

Дніпрова Чайка
(справжнє ім’я  – Березіна-Василевська Людмила Олексіївна)
(1.11.1861 – 13.03.1927)
поетеса, прозаїк, драматург, перекладач, лібретист, фольклорист, педагог

Людмила Березіна народилася 1 листопада (за старим стилем – 20 жовтня) 1861 року у cелі Карлівка Ананьївського повіту Херсонської губернії (нині – село Зелений Яр у Доманівському районі Миколаївської області), в родині священика. За кілька років батька Людмили перевели на нову парафію – до Таврії. Дитинство та юність майбутньої письмениці проминули на півдні України. Навчалась спочатку у Херсонській жіночій гімназії, згодом – у Одеській, яка готувала педагогів початкових шкіл. Навчання закінчила 1879 року, вчителювала: спочатку як приватний педагог, потім – як викладачка сільських шкіл Херсонської губернії.
Ще у гімназії Людмила взялася писати вірші – російською та українською мовами. Окрім того, українською мовою перекладала поезії О. Пушкіна, М. Лермонтова, Д. Байрона. У 1881 році стала делегаткою вчительського з’їзду в Херсоні, на якому активно підтримала підсумкову ухвалу про «викладання в школі на рідній мові народу».
Псевдонім «Дніпрова Чайка» виник після 1884 року. Письменниця вірила у своє творче покликання і в «Записній книжці» занотувала: «Виростуть і в Дніпрової Чайки колись крильця – та ще які: паперові!..». Дослідники стверджують, начебто образ чайки, з яким асоціювала себе авторка, з’явився ще в її дитинстві, що промайнуло неподалік Дніпра, а ще – з чумацької народної пісні «Ой горе тій чайці…», яку так любив співати батько.
У 1885 році в одеському альманасі «Нива» було вперше надруковано два вірші Дніпрової Чайки – «Вісточка» й «Пісня» та оповідання «Знахарка». Письменниця працювала у багатьох жанрах – писала вірші, п'єси, казки, оповідання, нариси, лібрето.
У 1885 році переїхала до Херсона, де продовжила літературну творчість. Тут стала дружиною відомого українського громадського діяча та письменника Феофана Василевського (псевдонім Софрон Круть), якого доля закинула на Херсонщину для відбування заслання того ж 1885 року. Подружжя Василевських брало активну участь у громадському і літературному житті Херсона разом з подружжям Русових, Д. Марковичем, Б. Грінченком, А. Грабенком. У 1886 році в Херсоні вийшов альманах «Степ», в якому творчість поетеси була представлена двома віршами «На лимані» та «Зірка». Ще три поезії – «Думка. Перед портретом Тараса Шевченка», «Засуха» і «Сестрицям-українкам» – не були надруковані через цензуру.
Деякий час Дніпрова Чайка перебувала в Криму (1987), де створила цикл поезій у прозі «Морські малюнки», які отримали високу оцінку критиків. Відтоді почала друкуватися в західноукраїнській періодиці: альманасі «Перший вінок», журналах «Дзвінок», «Правда», «Зоря».
Активна участь Ф. Василевського у діяльності українського гуртка під керівництвом О. Русова не залишилася поза увагою місцевих жандармських органів. У 1889 році йому було заборонено проживання в Херсоні і вся родина переїхала на Київщину, до села Королівка (нині Фастівський район Київської області), де жила до 1895 року.
На Київщині Дніпрова Чайка стала відома і як дитяча письменниця. Для дітей писала казки, вірші, лібрето дитячих опер. Довгі роки творчі зв'язки єднали Дніпрову Чайку з основоположником української музичної культури М. В. Лисенком. Саме на лібрето Дніпрової Чайки композитор створив три дитячі опери «Коза-дереза» (1888), «Пан Коцький» (1891), «Зима і весна» (1892).
Активно займалася фольклористикою, зробила записи «Українські пісні, що їх співають у Дніпровському повіті Таврійської губернії». Багато з них, свого часу зібраних у Збур’ївці та Голій Пристані, записав від самої Дніпрової Чайки близький приятель їхньої родини Андрій Конощенко (Грабенко).
Другий херсонський період Дніпрової Чайки тривав протягом 1895-1908 років. Вона продовжувала писати, вивчала таврійську етнографію та народну творчість. Займалась громадською роботою – у 1903-1904 роках активно співпрацювала з організацією допомоги політичним в’язням Херсонської каторжної в’язниці. Як наслідок, підпала під нагляд поліції.
Під тиском Херсонського губернського жандармського управління у вересні 1908 року письменниця назавжди залишила Таврію та з дітьми виїхала до Києва. І знову – громадська та просвітницька робота. Брала участь у більшості заходів київських організацій «Громада» і «Просвіта».
1909 року у Дніпрової Чайки погіршилося здоров’я, що змусило її виїхати на лікування до Одеси, потім – до Кавказу і Криму (де перебувала до 1911). У 1911-1915 роках мешкала на Запоріжжі. Важка хвороба не давала працювати.
В буремні роки української революції 1917-1920 років на тривалий час «звити гніздо» не вийшло ніде. У 1918 році Дніпрова Чайка знову мешкала в Києві, два роки потому опинилась на Переяславщині, а ще через два роки – знову на Київщині. Упродовж 1918-1920 років Людмила Олексіївна створила лібрето дитячої опери «Весна-красна», мініатюри «Самоцвіти», «Дві крапельки» та ін.
До останнього подиху життя мужню жінку не полишали творчі плани. Мала намір упорядкувати свій літературний доробок. Аби виконати замислене, у 1925-1926 роках Людмила Олексіївна писала лежачи.
Померла Дніпрова Чайка 13 березня 1927 року в селі Германівці на Київщині. Похована у Києві на Байковому кладовищі.
За життя письменниці, у 1919–1920 роках, в Києві було видано двотомник її творів. Згодом, 1931 року, в Харкові видавництво «Рух» також випустило двотомне зібрання, яке невдовзі було заборонено, оскільки більшовицька влада заарештувала його укладачів. В радянські часи вийшли друком «Твори» (1960) та «Вибрані твори» (1987). За часів незалежної України побачили світ дитяча книжка «Проводи Сніговика-Снігуровича» (1993, 2009) та збірка «Оповідання. Вірші» (2019). Окремі твори опубліковані в колективних літературних збірниках та хрестоматіях.
У 2013 році Херсонську обласну бібліотеку для дітей названо іменем Дніпрової Чайки.


Твори

Вибрані твори / Дніпрова Чайка ; упоряд. Н. Вишневська. – Київ : Дніпро, 1987. – 278 c., [1] с.

Виє вітер серед ночі... ; Молитва ; Що мені з того... ; Питався ти мене... : [вірші] / Дніпрова Чайка // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори) : [літ.-наук. зб.] / М-во освіти і науки України [та ін.] ; [редкол. : І. Немченко (голов. ред.) [та ін.]]. – Київ ; Херсон, 2008. – Вип. 5. – С. 170-173.

Галина криниця : з неопублікованих творів : [поема] / Дніпрова Чайка // Вишиванка : херсонський літературно-художній збірник / Упр. у справах сім'ї, молоді та спорту Херсон. облдержадмін., Херсон. обл. осередок Всеукр. молод. громад. орг. «Молода Просвіта», Літстудія ім. В. Вишиваного ХДУ ; [редкол. : В. Лубчак (голов. ред. та упоряд.) [та ін.]]. – Київ ; Херсон, 2008. – Друге число. – С. 8-21.

Дівчина-чайка : казка / Дніпрова Чайка ; іл. С. Караффи-Корбут. – Львів : Каменяр, 1969. – 17 c.

Дівчина-чайка ; Мара ; Плавні горять ; У школі / Дніпрова Чайка // Українська новелістика кінця ХІХ – початку ХХ століть : оповідання, новели, фрагмент. форми (ескізи, етюди, нариси, образки, поезії в прозі). – Київ, 1989. – С. 214-224.

Дівчина-чайка ; Морське серце : легенди / Дніпрова Чайка // Українська література для дітей : хрестоматія / [упоряд. : А. І. Мовчун, З. Д. Варавкіна]. – Київ, 2011. – С. 285-289.

Зірка («Кругом мряка, кругом хуга...») : [вірш] / Дніпрова Чайка // Степ : Херсон. беллетрист. сб. – СПб., 1886. – С. 269 –270.

З неопублікованих поезій : Чорнявая дівчино... : [вірші] / Дніпрова Чайка // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори) : [літ.-наук. зб.] / М-во освіти і науки України, ХДУ [та ін.] ; [редкол. : І. Немченко (голов. ред.) [та ін.]]. – Київ ; Херсон, 2012. – Вип. 8. – С. 150-152.

Коза-дереза : лібрето до дитячих опер / Дніпрова Чайка // Рідне слово : українська дитяча література : хрестоматія : навчальний посібник для студентів педагогічних вищих закладів освіти I-II рівнів акредитації : в 2 кн.  / [упоряд. : З. Д. Варавкіна, А. І. Мовчун, М. Ф. Черній ; голов. ред. С. В. Головко]. – Київ, 1999. – Кн. 1. – С. 376-383.

Малою була я : з неопублікованих творів : [вірші] / Дніпрова Чайка // Вишиванка : херсонський літературно-художній збірник / [Літстудія ім. В. Вишиваного ; редкол. : В. Лубчак (голов. ред. та упоряд.) [та ін.]]. – Київ ; Херсон, 2007. – Перше число. – С. 16-19.

На лимані («Ой широко лиман розливається...») : [вірш ] / Дніпрова Чайка // Степ : Херсон. беллетрист. сб. – СПб., 1886. – С. 121 –123.
 
Народні пісні з голосу Дніпрової Чайки та в її записах [Ноти] / Дніпрова Чайка ; [упоряд., вступ. ст. і прим. О. І. Дея та В. Г. Пінчука]. – Київ : Музична Україна, 1974. – 216 с., портр.

Оповідання ; Вірші / Дніпрова Чайка. – Київ : Центр учбової літератури, 2019. – 379 с. – ([Класика української літератури]).

Пан Коцький [Ноти] : дитяча комічна опера : в 4 діях / Микола Лисенко ; лібрето Дніпрової Чайки. – Київ : Мистецтво, 1945. – 67, [1] с.

Плавні горять : [проза] / Дніпрова Чайка // Уклін земний тобі, Херсоне! : Херсон у художній літературі : збірник / [упоряд. М. І. Братан]. – Сімферополь, 1978. – С. 48-50.

Проводи Сніговика-Снігуровича : вірші, поезії в прозі, оповідання, казки, п'єси : для молодшого та середнього шкільного віку / Дніпрова Чайка ; упоряд. В. Г. Пiнчук ; іл. В. Євдокименко. – Київ : Веселка, 1993. – 271 с. : іл.

Степ ; Минуле ; Ми всі в самотині... ; Як повен наш келих ; Що для мене краса... ; Ти розтяв мені серце : [з неопублікованих віршів] / Дніпрова Чайка // Південний Архів. - Херсон, 1993. - № 1. - С. 55-59.

Тарасова думка ; Думка перед портретом Т. Шевченка / Дніпрова Чайка // Серед степу широкого… : Шевченкіана Херсонщини / [ред. рада : В. Загороднюк, А. Кичинський, І. Корольова]. – Херсон, 2014. – С. 26-29.

Твори / Дніпрова Чайка ; [вступ. ст., упоряд., підгот. текстів та прим. О. В. Килимника]. – Київ : Держ. вид-во худож. л-ри, 1960. – 511 c. –  В змісті : Оповідання ; Поезії в прозі ; Поезії ; Поезії російською мовою ; Перекладні поезії ; Твори  для дітей.

[Твори] [Електронний ресурс] / Дніпрова Чайка (Людмила Василевська-Березіна) // Чтиво : електронна бібліотека. – Текст. дані. – Режим доступу : https://chtyvo.org.ua/authors/Dniprova/ , вільний. – Назва з екрана. – Дата звернення: 16.01.2021. – Аналог друк. вид. – В змісті : Галина криниця: поема ; Дівчина-чайка (аналог друк. кн.) ; З морських малюнків (аналог друк. кн.) ; За душу ; Миша (аналог друк. кн.) ; Плавні горять (аналог друк. кн.) ; In the Dark of the Night. Volume 2 (англ.).

 Щербата ; Вгору стежка твоя... ; Буря ; На лимані : [поезії] / Дніпрова Чайка // Антологія української поезії : в 6 т. / [редкол. : М. П. Бажан [та ін.]]. – Київ, 1984. – Т. 3 : Твори поетів ХІХ – початку ХХ ст. – С. 230-233 : портр. – В змісті також: Коротка біографічна довідка про авторку.

Про неї

Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Березіна-Василевська) : (1861-1927) // 120 розповідей про письменників : [довідник для вчителя початкових класів] / Я. П. Кодлюк, Г. С. Одинцова. – Київ, 2006. – С. 38-40.

Дніпрова Чайка / Олег Килимник // Твори / Дніпрова Чайка ; [вступ. ст., упорядкування, підготовка текстів та прим. О. В. Килимника]. – Київ, 1960. – С. 3-19.

Дніпрова Чайка (01.01.1861-13.03.1927) : [коротка біографічна довідка] // Літературна лоція Херсонщини (XVII – початок XXI ст.) : сучасний літературно-краєзнавчий регіональний довідник :  у  2 т. / Микола Каляка ; заг. ред. Вік-Кошовий ; рец. В. С. Загороднюк. – Київ, 2009. – Т. 1. – С. 123-124.

Дніпрова Чайка : прозаїк, поет, драматург, перекладач, фольклорист, казкар, педагог : (до 155-річчя від дня народження) : [коротка біографічна довідка] // Письменники Херсонщини : біографічний довідник / Людмила Постриган. – Вид. 5-е. – Херсон , 2016. – С. 33.

Дніпрова Чайка : життя і творчість української письменниці. 1861-1927 рр. / В. Г. Пінчук. – Київ : Вища школа, 1984. – 119 с.

Дніпрова Чайка : літературні розвідки, бібліографічні нариси / Херсон. ОУНБ ім. О. Гончара, Обл. б-ка для дітей ; [уклад. А. А. Крат, А. П. Мокрицька, О. В. Лянсберг, Ю. В. Слущенко]. – Херсон, 1997. – 55с. – (Літературно-краєзнавчі студії).

Дніпрова Чайка : відома і невідома : навчальний посібник / Л. А. Ржепецький. – Миколаїв : МФ НаУКМА, 2001. –  61 с. – Бібліогр. : с. 61.

Дніпрова Чайка і розвиток української культури : тези мiжвузівської наукової конференції / ред. І. В. Немченко. – Херсон : ХОУНБГ, 1991. – 112 с.

Дніпрова Чайка : (літературний псевдонім Василевської Людмили Олексіївни) : укр. письменниця і перекладачка // Провідники духовності в Україні : довідник / за ред. І. Ф. Кураса. – Київ, 2003. – С. 214-215.

Драматичні казки Дніпрової Чайки / Іван Немченко // Степ : літературно-художній альманах / Упр. культ. Херсон. облдержадмін. ; [голов. ред. Л. Марченко]. – Херсон, 2004. – № 13. – С. 244-255.

Жанрово-стильові особливості малої прози Дніпрової Чайки [Електронний ресурс] : дисертація на здобуття наукового ступеня канд. філолог. наук / Рудик Ірина Петрівна ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка, М-во освіти і науки ; наук. кер. Гаєвська Н. М. – Текст. дані. – Київ, 2017. – 189 с. –– Опублік. 31.05.2018. –  Режим доступу : https://chtyvo.org.ua/authors/Rudnyk_Iryna/Zhanrovo-stylovi_osoblyvosti_maloi_prozy_Dniprovoi_Chaiky/ , вільний. – Назва з екрана. – Дата звернення: 16.01.2021.

Живильні промені : краєзнавчі розвідки, портрети сучасників / Олександр Голобородько ; [ред. Н. А. Голобородько ; фот. О. К. Голобородько]. – Херсон : ХМД, 2014. – 133 с. : іл., фот. – В змісті: Дніпрова Чайка.

З любов'ю до дітей : (науково-пізнавальні нариси та казки Дніпрової Чайки) / Іван Немченко // Степ : літературно-художній альманах / Упр. культури і туризму, Херсон. облдержадмін, Херс. Обл. орг. Нац. спілки письм. України ; [голов. ред. О. Бутузов]. – Херсон, 2007. – № 15. – С. 22-28.

Компаративний аналіз на уроках літературного краєзнавства : [на прикладі казок Дніпрової Чайки] / Лідія Бондаренко // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори) : [літ.-наук. зб.] / М-во освіти і науки України, ХДУ [та ін.] ; [редкол. : І. Немченко (голов. ред.) [та ін.]]. – Київ ; Херсон, 2012. – Вип. 8. – С. 85-89. - В змісті також: О. Хлань. Вивчення творчості Дніпрової Чайки на уроках літератури рідного краю (за сугестивною технологією): с. 90-94 ; В. Плакса. Багатство тем і мотивів поезії у прозі Дніпрової Чайки: с. 115-118 ; О. Будугай. Оповідання Дніпрової Чайки «У школі»: аксіологічний та поетикальний аспекти: с. 119-125 ; Л. Мозгова. Засоби поетизації образу України у творчості Дніпрової Чайки та методика їх вивчення у середній школі: с. 127-133 ; О. Мірошниченко. Потенціал дитячих творів Дніпрової Чайки в розвитку літературознавчої компетентності студентів: с. 134-138. ; Г. Немченко. Жіночі образи в прозі Дніпрової Чайки: с. 139-144 ; Г. Мартинова. Херсонський період у житті Дніпрової Чайки: с. 145-149 ; Г. Немченко. Дніпрова Чайка і сучасність: с. 212-222.

Незабутній символ Таврії : [Дніпрова Чайка] / Вікторія Бочко // Вишиванка : херсонський літературно-художній збірник / [Літстудія ім. В. Вишиваного ; редкол. : В. Лубчак (голов. ред. та упоряд.) [та ін.]]. – Київ ; Херсон, 2007. – Перше число. – С. 15-16.

Південний ареал. Консорціум літературної Таврії : роман-монографія / Ярослав Голобородько ; ред. О. Шарговська. – Київ : Факт, 2007. – 400 с. – В змісті : Дніпрова Чайка.

Поезії в прозі Дніпрової Чайки : [розробка уроку] // Літературне краєзнавство на уроках з української літератури у 11 класі середньої школи : методичні рекомендації та розробки уроків / [підгот. Чабан Н. Ф. ; рец. Чухонцева Н. Д.]. – Херсон, 1993. – С. 42-45.

Поезія Дніпрової Чайки : монографія / Іван Немченко ; [рец. : П. П. Хропко, Н. Д. Чухонцева]. – Херсон : ХДПУ,  2002. – 130 с.

«Пропагувала українство, як могла» : літературна й просвітницька діяльність Дніпрової Чайки / Іван Немченко // Історія «Просвіти» Херсонщини / Всеукраїнське товариство «Просвіта» ім. Т. Шевченка. Херсонська обласна організація ; Держ. архів Херсонської області. – Київ ; Херсон, 2002. – Т. 1. – С. 99-103.

Рання поема Дніпрової Чайки «Галина криниця» / Іван Немченко // Вишиванка : херсонський літературно-художній збірник / Упр. у справах сім'ї, молоді та спорту Херсон. облдержадмін., Херсон. обл. осередок Всеукр. молод. громад. орг. «Молода Просвіта», Літстудія ім. В. Вишиваного ХДУ ; [редкол. : В. Лубчак (голов. ред. та упоряд.) [та ін.]]. – Київ ; Херсон, 2008. – Друге число. – С. 22-24.

Світ таврійських письменників : імена, долі, твори : експериментальний підручник-хрестоматія / Ярослав Голобородько. – Херсон : Персей, 2001. – 424 с. – Бібліогр.: с. 418-420. – В змісті: Дніпрова Чайка.

Українська література для дітей та юнацтва : підручник / Т. Б. Качак ; ред. Г. Т. Сенькович. – Київ : Академія, 2016. – 350, [1] с. – Термінол. слов.: с. 346-349. – Бібліогр.: с. 350-351. – (Alma mater+). – В змісті: Дніпрова Чайка.

Херсон, письменники, література : історико-літературний огляд : [про письменників, які долею та творчістю пов’язані з Херсоном] / Ярослав Голобородько // Письменники і Херсон / Ярослав Голобородько. – Херсон, 2003 – С. 3-56. – Про Дніпрову Чайку: с. 25-27.

Херсонські сторінки життя Дніпрової Чайки : [укр. письменниця Л. Василевська-Березіна] / І. В. Немченко // Південний Архів. – Херсон, 1993. – № 1. – С. 44-53. – Бібл.: с. 53-55.

Художній розвиток Дніпрової Чайки / Ярослав Голобородько // Хронологія слова : Письменники українського півдня : навчальний посібник / Ярослав Голобородько. – Херсон, 2001. – С. 5-26.

Шевченко в житті та творчості Олександри Псьол, Дніпрової Чайки та Людмили Волошки / Іван Немченко // Шевченкова офіра : статті та дослідження / Іван Немченко ; [ред. М. О. Василенко ; відп. за вип. О. В. Олексюк]. – Київ ; Херсон, 2008. – С. 20-30.