календар подій

Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Бутузов Олександр Глібович

Бутузов Олександр Глібович

(25.06.1941)

поет, лікар

Олександр Бутузов народився на третій день війни – 25 червня 1941 року у родині військовослужбовця в Херсоні. У зв’язку з евакуацією місцем народження Олександра було зареєстровано місто Кірсанов Тамбовської області (Росія), де сім’я проживала декілька місяців. Перші роки дитинства пройшли у російському містечку Бугуруслан Оренбурзької області. Лише у 1944 році, після визволення Херсона, сім’я повернулася додому. Дитячі та юнацькі роки пройшли у рідному місті.
Закінчивши школу із золотою медаллю, вступив до Кримського державного медичного інституту, мріючи про кар’єру хірурга. Проте, на старших курсах захопився психіатрією, філософією, почав засвоювати методики гіпнотерапії. Займався в наукових студентських гуртках психіатрії та філософії, членство в яких відкрило йому доступ в інститутській бібліотеці до фактично заборонених тоді творів Фрейда і Юнга, рідкісних видань Фромма, Фореля, Осипова. При цьому Олександр Бутузов віддавав перевагу тим філософським і психіатричним працям, автори яких викладали матеріал з великим літературним талантом і навіть іноді у формі поем та есе (Ніцше, Юнг, Осипов та ін.). Дружба Олександра Бутузова з шанувальником його поезії, відомим кримським бібліофілом С. Доценком давала можливість читати твори Бердяєва, Соловйова, заборонених поетів Мандельштама, Гіппіус, Пастернака та ін.
Поезією Олександр Бутузов захопився ще у 16-річному віці, а писати вірші почав на першому курсі інституту. Вже через рік став активним членом студентської поетичної студії «Молодые голоса», якою керував відомий кримський письменник та лікар Анатолій Мілявський. Членами літературної студії були також Ярослав Кремінський та Володимир Гаухман – в майбутньому відомі українські поети. Так, у 1962 році в газеті «Крымская правда» було опубліковано перший вірш Олександра Бутузова «Осенняя скрипка». Відтоді його вірші періодично друкували й інші обласні газети.
У 1964 році, після закінчення медінституту, Олександр Бутузов повернувся до Херсона, де і пройшов увесь свій трудовий шлях лікаря-психотерапевта. Працював на різних посадах в обласній психіатричній лікарні, обласній клінічній лікарні, але ніколи не полишав поезію. Психотерапію він вважає настільки близькою до літератури, що навіть написав статтю «Лікування книгою». А ще розробив власну теорію: «Цитую вірші або раджу прочитати певний твір. У мене це зветься «психотерапевтичне дзеркало», в якому людина порівнює себе з іншими, і часто знаходить відповідь на питання, що часом мучили її роками».  
У 1980-ті роки, через надмірну завантаженість Олександра Глібовича на основній роботі, він майже припинив писати. Проте, у 1996 році на основі створених раніше віршів у видавництві «Придніпровська правда» виходить перша поетична збірка Олександра Бутузова «Калитка дня», після чого він знову починає активну літературну діяльність. Причому пише вже не тільки російською, а й українською мовою, редагує художні твори місцевих авторів, публікує літературознавчі статті в журналі «Херсонський бібліофіл» та бібліографічних виданнях Херсонської обласної наукової бібліотеки ім. О. Гончара.
Починаючи з 2000-х років, одна за одною виходять книги Олександра Бутузова, в яких його поезія зовсім не схожа попередню та відрізняється від неї не тільки мовою, а в першу чергу тематикою та змістом. П’ятнадцятирічна творча пауза змінила фарби художньої палітри митця. В його поетичній мові стала більш помітною іронічно-песимістична інтонація – як наслідок лікарської професії поета, який працює з психічно хворими людьми, щоденно стикається з людськими драмами та болем. Звісно, професія не могла не вплинути на його творчість. Багато віршів поет написав під враженням від історій своїх пацієнтів.
Сам автор та побратими по перу позиціонують його лірику як філософську. Творчість Олександра Бутузова – це незвичне поєднання світогляду лікаря-психотерапевта зі світовідчуттям поета-лірика, що робить його поезію неординарною і цікавою. У творах митця ми зустрічаємо різні мотиви, жанри і проблематику. В них порушуються національні і загальнолюдські проблеми: добро і зло, любов і ненависть, правда і брехня, краса й потворність, геніальність і бездарність. Звертається поет і до релігійних образів.
«Потужність Олександра Глібовича як успішного психотерапевта зумовлена саме його поетичним даром, і – навпаки. Це два рівноцінних крила цієї талановитої людини, – вважає давній друг і шанувальник творчості Олександра Глібовича, поет Анатолій Кичинський, – я вже не кажу про те, що Бутузов має справді енциклопедичні знання… Дуже високий художній рівень його віршів, поет міського плану, він заглиблюється в філософію, у давнину».
Олександр Бутузов – автор понад двадцяти поетичних збірок: «Птах передбачень» (2000, 2014), «Срібне сонце» (2002), «Мистецтво самоти» (2004), «Сезон жоржин» (2005), «За холодними річками» (2007), «Аллегории Бытия» (2010), «Янголи бажань» (2011), «Панна Осінь» (2013), «Секреты тишины» (2014), «Стихотворения, 2010-2015» (2015) та ін.  
У творчому досьє митця є також низка поезій для дітей, які увійшли до колективного збірника херсонських дитячих авторів «Гойдалки над степом» (2009). А ще Олександр Глібович має великий хист до жартів. Так, у 2004 році видав власну збірку літературних пародій на херсонських поетів «Гримасы Пегаса», а у 2006-му – книжку віршів «Gaudeamus igitur: шуточные оды и поздравления с юбилеями, адресованные медработникам, медицинским коллективам и их спонсорам».
У 2004 році став членом Національної спілки письменників України. З 2007 по 2010 роки Олександр Бутузов був головним редактором херсонського літературно-художнього альманаху «Степ».  Впродовж багатьох років його поезії публікуються в поетичних антологіях та літературних альманахах: «Вежі та вітрила», «Україна – моя Батьківщина», «Серед степу широкого… Шевченкіана Херсонщини», «25. Антологія творів херсонських авторів», «Степова симфонія», «Таврія поетична», «Степ» та ін.
Олександр Глібович – лауреат обласної літературної премії ім. Миколи Куліша 2006 року за збірки поезій «Сезон жоржин» та «Гра в безсмертя».

Твори

Аллегории Бытия : избранные стихотворения / Александр Бутузов ; [предисл. Г. Бутузова]. – Херсон : Айлант, 2010. – 175 с.

В шухлядах шафи – шовку шепотіння... : [вірші] / Олександр Бутузов // Степова симфонія : антологія творів херсонських письменників / [упоряд. В. Загороднюк]. – Херсон, 2019. – С. 22-28. : портр.
 Ці вірші увійшли також до збірки «25. Антологія творів херсонських авторів» (2017), с. 9-12.

Вечірнє небо наче з сердоліку... : [вірші] / Олександр Бутузов // Таврія поетична : альманах / [ред., упоряд., бібліогр. довідки Т. М. Щерби ; редкол. : М. І. Братан [та ін.]]. – Херсон, 2007. – С. 24-30. – В змісті також: Коротка біографічна довідка.
Ці вірші увійшли також до поетичної антології «Вежі та вітрила» (2007) з серії «Літературні скарби Херсонщини», с. 74-82.

Вогнем уяви спалені шляхи... ; Пам'яті Т. Г. Шевченка : [вірші] / Олександр Бутузов  // Серед степу широкого... : Шевченкіана Херсонщини / [ред. рада : В. Загороднюк [та ін.]]. – Херсон, 2014. – С. 19-20.

Gaudeamus igitur : шуточные оды и поздравления с юбилеями, адресованные медработникам, медицинским коллективам и их спонсорам : [стихотворный сборник] / Александр Бутузов ; [ред. Е. Карабелеш ; худож. С. Юрьева]. – Херсон : Айлант, 2006. – 82 с.

Город странных совпадений : сборник стихотворений / Александр Бутузов. – Херсон : Айлант, 2011. - 79 с.

Гра в безсмертя : збірка поезій / Олександр Бутузов. – Херсон : Айлант, 2006. – 43 с.

Гримасы Пегаса : литературные пародии на херсонских поэтов / Александр Бутузов ; [ред. В. Кулик]. – Херсон : Айлант, 2004. – 40 c.

Дивина буття : вибрані вірші / Олександр Бутузов. – Херсон : Айлант, 2009. – 116 с.

За лаштунками інтриги : поезія / Олександр Бутузов // Степ : літературно-художній альманах / Упр. культури і туризму ХОДА, Херсон. обл. орг. Нац. спілки письменників України ; [голов. ред. О. Бутузов]. – Херсон, 2009. –№ 17. – С. 39-45.

За холодними річками : збірка поезій / Олександр Бутузов ; [ред. А. Кичинський]. – Херсон : Айлант, 2007. – 92 с.

Заблудившийся ангел : лирика / Александр Бутузов. – Херсон, 2009. – 72 с.

Знание ; Творение : [стихотворения] / Александр Бутузов // Степ : літ.-худож. альм. / [Упр. культури і туризму ХОДА ; Херсон. обл. орг. Нац. спілки письменників України ; редкол. : В. Кулик (голов. ред) [та ін.]]. – Херсон, 2013. – № 22. – С. 5.

Із циклу «Хома Брут» : [поезія] / Олександр Бутузов // Степ : літературно-художній альманах / Упр. культури і туризму Херсон. облдержадмін., Херсон. обл. орг. Нац. спілки письменників України ;  [голов. ред. О. Бутузов]. – Херсон, 2007. – № 15. – С. 111-113.

Изнанка времени : избранное / Александр Бутузов. – Херсон : Айлант, 2007. – 110 с.

Калитка дня : сборник стихов / Александр Бутузов. – Херсон : Наддніпрянська правда, 1996. – 95 с.

Колискова : [вірші для дітей] / Олександр Бутузов // Гойдалки  над степом :  херсонські письменники – дітям /  [ред. рада : Н. Звягінцева (упоряд.), Г. Бардашевська, В. Загороднюк  [та  ін.]]. – Херсон, 2009. – С. 71-73. – (Літературні скарби Херсонщини). – В змісті також: Коротка біографічна довідка.

Миколі Братану : [вірші] / Олександр Бутузов // Відлуння сердець : [зб. літ. студії «Кулішева криниця»] / [редкол. : В. М. Братан [та ін.]]. – Херсон, 2011. – С. 38-42.

Мистецтво самоти : збірка поезій / Олександр Бутузов ; [передм. Г. Бутузова]. – Херсон : Айлант, 2004. – 104 c. – В передмові: Нарис творчості О. Бутузова.

Митець в тортурах у свого творіння... : [поезії] / Олександр Бутузов // Степ : літературно-художній альманах творчих спілок Херсонщини / [голов. ред. Л. Марченко]. – Херсон, 2002. – Вип. 11. – С. 114-117.
Не кради. Та ми крадемо всі... : [поезії] / Олександр Бутузов // Степ : літературно-художній альманах / засн. Упр. культури Херсон. облдержадмін. ; [голов. ред. Л. Марченко]. – Херсон, 2003. – № 12. – С. 113-115.

Осенняя скрипка : избранные стихотворения / Александр Бутузов. – Херсон : Айлант, 2013. – 135 с.

Панна Осінь : вибрані вірші / О. Бутузов. – Херсон : Айлант, 2013. – 108 с.

Планети - наче Господні жорна... : [вірші] / Олександр Бутузов // Степ : літературно-художній альманах / Упр. культури і туризму Херсон. облдержадмін., Херсон. обл. орг. Нац. спілки письменників України ; [голов. ред. О. Бутузов]. – Херсон, 2009. – № 18. – С. 30-33. – В змісті також: Коротка біографічна довідка.

Провина ще маячить вдалині : [вірші] / Олександр Бутузов // Степ : літературно-художній альманах / Упр. культури і туризму Херсон. облдержадмін., Херсон. обл. орг. Нац. спілки письменників України ; [голов. ред. В. Жураківський]. – Херсон, 2006. – № 14. – С. 112-114.

Птах передбачень : поезії / Олександр Бутузов. – Херсон : Айлант, 2014. – 179 с.  – В змісті також коротка біографія та творчий портрет.

Свет вечерний : стихотворения / Александр Бутузов. – Херсон: Айлант, 2009. - 64 с.

Сезон жоржин : збірка поезій / Олександр Бутузов ; [ред. А. Кичинський]. – Херсон : Айлант, 2005. – 56 с.

Секреты тишины : стихотворения / Александр Бутузов ; [предисл. Г.  Бутузова]. – Херсон : Айлант, 2014. – 247 с.

Скляний скрипаль : збірка поезій / Олександр Бутузов. – Херсон : Олді-плюс, 2003. – 68 c.

Срібне сонце : збірка поезій / Олександр Бутузов ; [передм. та ред. М. І. Братана]. – Херсон : Айлант, 2002. – 208 c.

Стихотворения, 2010-2015 / Александр Бутузов. – Херсон : Айлант, 2015. – 141 с.

Ціна радості (нові вірші) / Олександр Бутузов // Степ : літературно-художній альманах / Упр. культури і туризму Херсон. облдержадмін., Херсон. обл. орг. Нац. спілки письменників України ; [голов. ред. О. Бутузов]. – Херсон, 2008. – № 16. – С. 77-81.

Що ми знаєм про долі сліпих... : [вірші] / Олександр Бутузов // Україна – моя Батьківщина : альманах / [упоряд. В. Терен ; відп. ред. М. Славинський]. – Київ, 2006. – С. 259-260.

Янголи бажань : вибрані вірші. / Олександр Бутузов. – Херсон : Айлант, 2011. – 88 с.

Про нього

[Бутузов Александр Глебович] : [биография, творческий портрет, предисловие к книге] / Глеб Бутузов // Аллегории бытия : избранные стихотворения / Александр Бутузов. – Херсон, 2010. – С. 3-16.

Бутузов Олександр Глібович [1941], поет, лікар : (До 70-річчя від дня народження) // Знаменні і пам’ятні дати Херсонщини на 2011 рік : бібліографічний покажчик / Херсон. обл. бібл. тов.-во, ХОУНБ ім. О. Гончара ; уклад. Г. П. Мокрицька ; ред. Л. І. Зелена. – Херсон, 2010. – С. 19-23. – Бібліогр.: с. 19-23.

Бутузов Олександр Глібович [1941], поет, лікар : (До 75-річчя від дня народження) // Знаменні і пам’ятні дати Херсонщини на 2016 рік : бібліографічний покажчик / Херсон. обл. бібл. тов.-во, ХОУНБ ім. О. Гончара ; [уклад. Г. П. Мокрицька ; ред. Л. І. Зелена]. – Херсон, 2015. – С. 44-50. – Бібліогр.: с. 45-50.

Бутузов Олександр Глібович // Видатні лікарі Херсонщини : біобібліографічний покажчик / Комунальний заклад Херсон. облради «Обласна наукова медична бібліотека». Від. наук. мед. інформ. та бібліогр. ; [уклад. О. В. Боріскіна, І. І. Шляшенко, Т.В. Шум]. – Херсон, 2016. – Вип. 4 – С. 8-10.

Бутузов Олександр Глібович : [коротка біографічна довідка] // Літературна лоція Херсонщини (XVII – початок XXI ст.) : сучасний літературно-краєзнавчий регіональний довідник :  у  2 т. / Микола Каляка ; заг. ред. Вік-Кошовий ; рец. В. С. Загороднюк. – Київ, 2009. – Т. 1. – С. 58-59.

Буття закони - дивні та гіркі (про Олександра Бутузова) : [творчий доробок] / Таїсія Щерба // Роздуми над книжками : (нариси, статті, рецензії, відгуки, передмови) / Таїсія Щерба. – Херсон, 2011. – С. 55-62.

Мистецтво самоти: символ та уява : Нарис творчості Олександра Бутузова / Гліб Бутузов // Мистецтво самоти : збірка поезій / Олександр Бутузов. – Херсон, 2004. – С. 3-9.

Олександр Бутузов : (до 75-річчя з дня народження) // Письменники Херсонщини : біографічний довідник / Людмила Постриган. – Вид. 5-е. – Херсон, 2016. – С. 9.

X