Календар подій

 
 
1
2
3
4
5
7
11
12
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 

Бурлюк Давид Давидович

Бурлюк Давид Давидович

Бурлюк Давид Давидович
21(09).07.1882 – 10.02.1967
художник, поет, теоретик мистецтва,
літературний і художній критик, видавець

Давид Бурлюк народився 21липня (9 – за старим стилем) 1882 року на хуторі Семиротівщина (Семиротівка) поблизу села Рябушки Лебединського повіту Харківської губернії (нині урочище Бурлюк Лебединського району Сумської області). Сам Бурлюк у своїх спогадах «Предки мої» вказує свій день народження – 22 липня (9 липня ст. ст.), хоча ця розбіжність може бути через різницю в календарях. Батько був агрономом, працював управляючим у панських маєтках. В родині було шестеро дітей. З раннього дитинства їм прищеплювалася любов до мистецтва. Крім Давида, Людмила та Володимир Бурлюки також стали відомими художниками. Брат Микола – поетом.
Давид Бурлюк розповідав, що є нащадком запорізьких козаків, називав себе «татарсько-запорізьким футуристом». Ось що він писав у своїх «Фрагментах зі спогадів футуриста»: «…З боку батькового — ми українські козаки, нащадки запорожців. Наше вуличне прізвисько «Писарчуки», ми були писарями Запорозького війська. Батько писав вірші по-російськи й по-українськи, але рідною мовою мало. З усіх письменників я Гоголя знав краще всіх, завчивши з нього силу-силенну уривків на пам’ять. Тараса Шевченка українською мовою читав нам звичайно батько. Читання «Петруся» завжди закінчувалося слізьми». Впродовж всього життя Давид Бурлюк гордився і всюди підкреслював своє національне походження.
У дитячій суперечці з братом малий Давид втратив ліве око. Та коли став дорослим, вставив скляний протез і зробив ваду частиною екстравагантного образу.
Через часті переїзди Давид змінив кілька гімназій – у Сумах, Тамбові, Твері. Для своїх дітей батьки наймали і приватних учителів.
Початок своєї художньої творчості сам Давид Бурлюк відносив до 1890 року: він почав вести щоденник і в ньому малював пейзажі.
В Олександрівській чоловічій гімназії  у Сумах, де він навчався у  1893-1895 роках, Давид отримав прізвисько «художник» і саме там здібності Бурлюка вперше відмітив вчитель малювання, художник Олександр Карлович Веніг. У серпні 1897 року Давид вперше виконав малюнок з натури – портрет сестри Людмили.    
У 1898 році батько Бурлюка – Давид Федорович перевозить сім’ю у Золоту Балку Херсонської губернії, а пізніше, 1907 року родина перебралася в Чорнянку – центральну економію Чорно-Долинського заповідника графа А. А. Мордвінова (нині – село Чорнянка Каховського району Херсонської області). В цей же час родина Бурлюків винаймала квартиру в Херсоні, в будинку Волохіна на вулиці Волохінській (пізніше вул. Червонофлотська, а нині – вул. Богородицька, будинок не зберігся).
Давид Бурлюк після гімназії навчався у Казанській художній школі (1898–1899), Одеському художньому училищі (1899–1901, 1910–1911), у мистецьких студіях Мюнхена та Парижа (1902-1904). Під час навчання він захопився неоімпресіонізмом.
У січні 1904 року в Херсоні відбулася перша художня виставка творів Давида та його сестри Людмили, студентки петербурзької академії мистецтв. Того ж року відбувся і літературний дебют Давида Бурлюка в херсонській газеті «Юг», де було надруковано ряд його листів про мистецтво.
У Чорнянці Давид Бурлюк спільно з однодумцями створив перше об’єднання футуристів – «Гілея», яка проіснувала до 1920 року. Група заявила про себе в Петербурзі на початку 1910 року.
Тиражі перших книг «гілейців» були невеликі (300-500 екз.) і друкували їх в провінційних друкарнях, де можна було видати книгу дешевше. Саме тому так пощастило Херсонщині – кілька футуристичних книг було надруковано в друкарнях Херсона та Каховки.
У 1913 році в Каховці в маленькій друкарні Канна і Бергарта вийшов у світ перший колективний збірник «гілейців» «Дохлая луна», на якому було написано: «збірка єдиних футуристів світу !!! поетів «Гілея». У ньому брали участь: Давид і Микола Бурлюки, Василь Каменський, Олексій Кручених, Бенедикт Лівшиць, Володимир Маяковський, Віктор Хлєбников та ін.
У 1913 році в Херсоні в електродрукарні С. В. Поряденка була видана друга сатирична збірка «гілейців» «Затычка». Цього ж року вийшов третій колективний збірник «гілейців» «Молоко кобылиц».
Молодий Бурлюк стає одним з лідерів літературно-художнього авангардистського руху. Завдяки організаторській та жвавій натурі Давида Бурлюка світ побачили перші футуристичні виставки у 1907–1911 роках: «Стефанос» (Москва), «Ланка» (Київ), «Вінок-Стефанос» (Санкт-Петербург), «Салон Іздебського» (Одеса), «Спілка молоді» (Риґа, Санкт-Петербург), «Гілея» (Херсон).
Значущим на його творчому шляху була участь у 1911 році в першій виставці об’єднання «Синій Вершник» – групи німецьких експресіоністів в Мюнхені. Роком пізніше художник разом з В. Маяковським, О. Кручених, В. Хлєбниковим випускають програмний маніфест «Пощечина общественному вкусу», в якому висловлюють піклування до встановленої манери художньої і літературної мови. Сам художник говорив: «Футуризм – не школа, це нове світовідчуття».
У 1911-1914 роках він продовжує навчання у Московському училищі живопису, скульптури та архітектури, звідки був виключений за пропаганду футуризму.
Давид Бурлюк був співавтором поетичних збірок «Садок судей», «Пощечина общественному вкусу», «Дохлая Луна», «Требник Троих», «Рыкающий Парнас», «Молоко кобылиц».
У 1913-1914 роках Бурлюк організував турне футуристів, під час якого, зокрема, сам читав і лекції, і вірші. Після закінчення поїздок-виступів став редактором «Першого футуристичного журналу».
Митець був членом просто десятків різних об’єднань, і літературно-художніх теж.
Перша персональна виставка картин Бурлюка була організована у 1916 році в Уфі, до якої він випустив «Пояснения к картинам Давида Бурлюка, находящимся на выставке».
Восени 1917 брав участь у створенні літературного кафе «Піттореск» і «Кафе поетів». У березні 1918 разом з Володимиром Маяковським знявся у фільмі «Не для грошей народжений» і став одним із видавців «Газети футуристів».
Перша збірка поезій Давида Бурлюка «Лысеющий хвост» побачила світ у Кургані у 1919 році.  
В творчому доробку Бурлюка-мистецтвознавця дослідження «Галдящие бенуа и новое русское национальное искусство», повісті «Філонов» та «Реріх».
Бурлюк не писав українською мовою. «Пишу поки що російською, але може, що й на рідну українську перейду. Україна була й залишається моєю батьківщиною. Там кістки моїх предків – вільних козаків, що рубалися на славу силі та свободі», – зазначав він у «Фрагментах зі спогадів футуристів».
Доля Давиду Бурлюку подарувала багато подорожей в різні куточки земної кулі. Разом з В. Пальмовим художник здійснив подорож на Далекий Схід, тривалий час перебував у Сибірі, ​​де давав лекції, виставлявся, проводив поетичні вечори та влаштовував футуристичні перформанси. У Владивостоку навіть примудрився керувати місцевим кабаре.
У 1919 році у місті Нікольськ-Уссурійському Бурлюк написав «Морську повість» – перший художній твір про зовсім молодий тоді Скадовськ.
А далі був 1920 рік і початок еміграції. Спочатку на два роки художник оселився в Японії, де входив до групи японських футуристів та випустив поетичний збірник із власними ілюстраціями «Восхождение на Фудзи-сан» (Йокогама, 1921).
Звідти у 1922 році поїхав у Штати, де й мешкав до кінця життя. До СРСР за весь цей час навідався лише двічі. Хоч і, перебуваючи у США, лишався членом різних товариств.
У Сполучених Штатах епатажному українцю нудно не було. Робота продовжувала кипіти – картини, вірші, публіцистика, відкриття свого видавництва, виставки, мемуари, випуск власного журналу Color and Rhyme («Колір та ритм»), відкриття галереї, захоплення фотографією.
У Нью-Йорку видав кілька збірок поезії і прози до 20-річчя футуризму: «Маруся-сан», «Морская повесть», «По Тихому океану», «Новеллы»; теоретичну працю «Энтелехизм: Теория. Критика. Стихи. Картины». Склав довідник «Русские художники в Америке». У кожній з цих книг мозаїчно переплітаються поезії, рисунки, теоретичні статті, спогади.
Брав участь у великих виставках сучасного мистецтва у США, Європі, Австралії; відбулося близько 30 персональних виставок.
 У 1920-х роках Бурлюк співпрацював з художніми музеями Львова, Києва, Харкова, друкував мистецькі дописи в журналі «Нова генерація».
Давид Бурлюк написав тисячі картин. Є чутки, що йдеться про 30 тисяч робіт (вірогідно, включно з ілюстраціями до книг). Картини митця є у найвідоміших музеях США, зокрема у «Метрополітен», «Вітні», Бруклінському музеї та Музеї сучасного мистецтва. Основна частина творів Д. Бурлюка зберігається у меморіальному музеї художника у Нью-Йорку. Є також у Росії, країнах Європи, в Японії, Канаді.
В творчому доробку митця є картини української тематики – «Запорожці в поході», «Святослав», «Козак Мамай», «Рибалки», «Тарас Шевченко».
За життя Бурлюк хотів провести масштабну виставку своїх картин в Україні. У 1962 році він написав такого листа: «Дорогі друзі – директорат музею; я, Давид, Маруся (дружина) і наш художній директор можемо привезти на Україну в Київ у ваш музей виставку Бурлюка – 80-річчя – та його друзів – видатних американських художників. Добре було б цю виставку організувати на рідній землі Бурлюка Україні…». Радянська влада дала відкоша. Виставка мала успіх, але далі Праги не поїхала.
І лише у 1998 році у Києві відбулася виставка творів Бурлюка з українських зібрань. Збереглося в Україні лише 35 робіт, принаймні стільки вдалося зібрати.
1997 року у журналі «Всесвіт» була опублікована в українському перекладі повість «Ошіма» Давида Бурлюка.
Давид Давидович Бурлюк пішов з життя 15 січня 1967 року (за деякими джерелами – 10 лютого). Українець заповів, аби його прах розвіяли над водами Атлантики. Так і було зроблено.

Твори
1/2 Века : (Издано к пятидесятилетию со дня рождения поэта) : [поэзия ] / Давид Бурлюк. – New-York : Изд. Марии Н. Бурлюк, 1932. – 18 с.: 1 портр.

Маяк Джарилгач : «Морська повість» : артбук / [Д. Д. Бурлюк ; іл. : М. Афанасьєв та ін. ; передм. : В. Ідаятов]. – Херсон : Гілея, 2017. – 94, [1] с. : іл.
Морская повесть : оригінальне видання, що містить коментарі, ілюстрації та листи Давида і Никифора Бурлюків, публікується вперше / Давид Бурлюк ; [упоряд., вступ. ст. : В. Ідаятов, С. Дяченко ; іст. комент. С. Дяченко]. – Херсон : Наддніпряночка, 2017. - 59 с. : кольор. іл., фот. – На тит. арк. також : Присвячується 135-річчю від дня народження Д. Бурлюка, 90-річчю першого вид. «Морської повісті» у Нью-Йорку та року Японії в Україні ; авт. текст рос. мов. ; супровідні тексти укр. – Іст. комент. : с. 46-58.
Морська повість : Повернення / Давид Бурлюк ; [упоряд. і автор вступ. статті В. Ідаятов ; пер. з рос. О. Гунько]. – Херсон : Борисфер-про, 2019. – 84 с. : іл. – (Світовий авангард на херсонській землі. ХХ-ХХІ ст. / ідея кн. серії В. Ідаятова). – Перше вид. укр. мовою.
Ошіма. Японський «Декамерон» : [проза ] / Давид Бурлюк ; [пер. з рос. І. Білик] // Всесвіт. – 1997. – № 10. – С. 99-137.
По Тихому океану : [Из жизни современной Японии] : [проза] / Давид Бурлюк. – New-York : Изд. Марии Никифоровны Бурлюк, 1925. – 20 с. : ил.
Поети брати Бурлюки. Тонкофінгерпринт : [поезії] / Давид Бурлюк, Микола Бурлюк ; [вступ. ст. В. Скуратівський ; пер. з рос. О. Вертіль]. – Київ : Ярославів Вал, 2014. – 264 с. : іл.
Пощечина общественному вкусу : [стихи, проза, статьи] / Д. Бурлюк, Н. Бурлюк, А. Крученых, В. Кандинский, Б. Лившиц, В. Маяковский, В. Хлебников. – Москва : Издатель Г. Л. Кузьмин, 1912. - 112, [1] с. – На обл. перед загл. : В защиту свободного искусства.
Предки мої : [автобіографія, спогади та ілюстрації художника] /  Давид Бурлюк // Авангард : Українські художники першої третини ХХ ст / Д. О. Горбачов. – Київ : Мистецтво, 2016. – С. 111-122 : іл.
Світило Бурлюка зійшло … : поезії / Давид Бурлюк ; [пер. з рос. О. Вертіля]. – Суми : УАБС НБУ, 2009. – 59, [1] с. : портр., [8] арк. іл.
Стихотворения : [в двух кн.] / Давид Бурлюк. – Москва : Директ-Медиа, 2010.
Толстой. Горький : Поэмы / Давид Бурлюк. – New-York : Изд-во Марии Никифоровны Бурлюк, 1928-1929. – 32 с.
Четыре птицы : сборник стихов / Давид Бурлюк, Георгий Золотухин, Василий Каменский, Виктор Хлебников. – Москва : Изд-во К., 1916. - 96 с. : ил.
Энтелехизм : Теория. Критика. Стихи. Картины : (1907 — 1930) / Давид Бурлюк. – New-York : Изд. Марии Никифоровны Бурлюк, 1930. – 24 с. : ил.  – С приложением фотографии. 100 номеров снабжены репродукцией картины Д. Бурлюка (1921 г.) в красках.

Про нього

Бурлюк Давид Давидович : живописець, поет, літературний і художній критик, видавець / Д. О. Горбачов // Енциклопедія Сучасної України / НАН України, Наук. т-во ім. Т. Шевченка ; голов. редкол. 3 т. : І. М. Дзюба (співгол.) [та ін]. – Київ, 2004. – Т. 3 : Біо - Бя. – С. 623-624.

Бурлюк Давид Давидович (1882-1967), художник-футурист : [у чорнянському маєтку на Херсонщині протягом 1905-1914 рр. створено значні мистецькі роботи Д. Бурлюка. Футуристична група «Гілея»] // Знаменні і пам'ятні дати Херсонщини на 2002 рік : бібліогр. покажч. / Херсон. обл. універ. наук. б-ка ім. О. Гончара, Обл. держ. архів ; [складач: Г. П. Мокрицька]. – Херсон, 2001. – С. 39-41. – Бібліогр. : с. 42-48.
Бурлюк Давид Давидович [1882-1967], художник, футурист, поет : [до 130-річчя від дня народження] // Знаменні і пам'ятні дати Херсонщини на 2012 рік : бібліографічний покажчик / Херсон. обл. бібл. т-во, Херсон. обл. універс. наук. б-ка ім. О. Гончара ; уклад. : Г. П. Мокрицька ; відп. ред. Л. І. Зелена. – Херсон, 2011. – С. 67-69. – Бібліогр. : с. 69-72.

Бурлюк Давид Давидович : 1882-1967 // Представники світового авангарду на Херсонщині : рек. бібліогр. покажчик / Херсон. обл. б-ка для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова. Інф.-бібліогр. від. ; [уклад. Михайлова А.С.]. – Херсон, 2019. – С. 3-4. – Бібліогр. : с. 4-9.
Бурлюк Давид Давидович (1882-1967) : [український художник-футурист, поет, критик] // Сто великих діячів культури України / О. О. Попельницька, М. В. Оксенич. – Київ, 2010. – С. 157-161. – (100 великих).
Бурлюк - издатель // Художник Давид Бурлюк : [монография] / В. В. Поляков ; [ред. Т. В. Зборовская, Н. Ю. Семенова ; дизайн Д. Г. Мельник]. – Москва, 2016. – С. 86-92. – Про видавничу діяльність Д. Бурлюка, зокрема колективні збірки членів футуристичної групи «Гілея», видані на Херсонщині: «Дохлая луна», «Затычка», «Молоко кобылиц».

Бурлюки в Херсоне и Чернянке : [буклет] / Херсон. обл. краеведческий музей, Херсон. гос. педагогический ин-т им. Н. К. Крупской, Херсон. обл. универ. наук. б-ка им. А. Горького ; сост. Г. Н. Бахматова, Н. М. Дыба. – Херсон : Облполиграфиздат, 1990. – [1] л. (слож. в 6 с.) : ил.
Введение в авангард в Херсоне / Галина Бахматова // Крученый Ан Т-Р-Акт-2011 в лицах : к-т открыток / [орг. фестиваля, авт. идеи, ред. О. Швец ; шаржи худож. С. Тарабановского ; портр. А. Крученых худож. М. Ларионова ; стих. на обл. А. Крученых]. – Херсон, 2011. – 20 откр. в обл. – На обл. текст : Чернянка (футуристическая группа «Гилея») ; Отец русского футуризма (Д. Бурлюк) ; Художественные выставки в Херсоне начала ХХ века.
Вечер «Трех мушкетеров» от футуризма : [о выступлении в Херсоне в 1913 г. поэтов-футуристов Д. Бурлюка, В. Каменского, В. Маяковского] // Херсон : вчера и сегодня : [сборник очерков] / А. Н. Скороход ; [ред. Е. Скрипниченко]. – Херсон, 2008. – С. 201-202.
Видання і презентації «Морської повісті» в Україні, 2017 рік. Херсон, Скадовськ ; Повернення «Морської повісті» в культурний і освітній процес ; Інтерв’ю з виконавцем ролі Д. Бурлюка ; Давид Бурлюк очима скадовських освітян / [упоряд. В. Ідаятов] // Морська повість : Повернення / Давид Бурлюк ; [упоряд. і автор вступ. ст. В. Ідаятов]. – Херсон, 2019. – С. 57-67 : іл.
Городская аудитория (Народный дом) : [в этом здании в Херсоне в 1907 и 1909 гг. экспонировались выставки картин Владимира и Давида Бурлюков]    //  Херсон и его жители в фотографиях, портретах, документах : [альбом] / Виктор Пиворович, Сергей Беляев. – Херсон, 2011. – С. 163.
Давид Бурлюк : [бібліографія та короткі відомості про укр. художника] // Український художній авангард : бібліогр. покажч. / Голов. упр. культури і мистецтв Київ. міськ. держ. адмін. ; [ уклад. : Л. С. Криворучко, М. Г. Іванова]. – Київ, 2008. – С. 22-25.
Давид Бурлюк. Український «батько російського футуризму» / Євген Деменок // Давид Бурлюк = David Burliuk : [альбом] / [авт. проекту Л. Волошун ; авт. ст. : Є. Деменок, Д. Горбачов ; ред. А. Волошун ; пер. В. Скринський, А. Волошун]. – Київ, 2017. – С. 5-10. – У вступній статті розповідається в т. ч. про основні «бурлюківські» місця в Україні, зокрема Херсонщину.
Давид Бурлюк в Америке : материалы к биографии / Ноберт Евдаев ; Ин-т всеобщ. ист. РАН. – 2-е изд. , испр., доп. – Москва : Наука, 2007. – 468 с.
Давид Бурлюк і Шевченко / Микола Каляка // Твори : в 5 кн. / Микола Каляка. – Київ ; Херсон : Просвіта, 2012. – [Кн. 4] : Збуджені альманахом «Степ». – С. 185-186.
Давид Бурлюк на тлі таврійського краєзнавства / Григорій Рудницький // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори) : літ.-наук. зб. / М-во освіти і науки України та ін. ; редкол. : І. Немченко (голов. ред.) та ін. – Київ ; Херсон, 2008. – Вип. 5. – С. 195-202. – В змісті : Гілея ; «Покинута садиба» ; «Морська повість».
Давид Бурлюк та його сучасники : до 130-річчя від дня народж. : матеріали конф., 1 листоп. 2012 р., [м. Херсон] / Херсон. обл. худож. музей ім. О. О. Шовкуненка; уклад. В. В. Дяченко, відп. ред. А. В. Доценко. – Херсон : Сіріус, 2014. – 96, [1] арк. кольор. іл. с. – Бібліогр. наприкінці ст.
Давид Бурлюк - творець з очевидним українським корінням : [про історію написання «Морської повісті», присвяченої періоду перебування Д. Бурлюка на скадовській землі] / Володимир Ідаятов // Морская повесть : ориг. вид., що містить комент., іл. та листи Давида і Никифора Бурлюків, публікується вперше / Давид Бурлюк ; [упоряд. , вступ. ст. : В. Ідаятов, С. Дяченко ; іст. комент. С. Дяченко. – Херсон, 2017. – С. 5-9.
Давид і Микола Бурлюки. І довкола : [вступна стаття] / Вадим Скуратівський // Поети брати Бурлюки. Тонкофінгерпринт : [поезії] / Давид Бурлюк, Микола Бурлюк ; [вступ. ст. В. Скуратівський ; пер. з рос. О. Вертіль]. – Київ, 2014. – С. 6-13.
Земля Херсонщини в біографії Давида Бурлюка : [висвітлено сторінки херсонського періоду життя поета і художника та його діяльність у складі літературно-мистецького товариства «Гілея»] / Ірина Валентинівна Кузьменко // Чорноморський літопис. – 2012. – № 5. – С. 54-59. – Бібліогр. наприкінці ст.
Мистецька локація «Урочище Бурлюк» : [зокрема, про Д. Бурлюка, футуристичне об’єднання «Гілея», с. Чорнянка] / Євген Деменок // Образотворче мистецтво. – 2020. – № 1. – С. 25-27 : іл.
 Мистецьке полотно про море словом Давида Бурлюка / Наталія Мітюхіна // Морська повість : Повернення / Давид Бурлюк ; [упоряд. і автор вступ. статті В. Ідаятов]. – Херсон, 2019. – С. 68-70 : іл.
Морська повість : [Джарилгач у творчості укр. та рос. письменників] // Джарилгацькі легенди : [інформ. посіб.] / О.М.Лиховид. – Скадовськ : АС, 2014. – С. 83-90. – Зокрема, про Д. Бурлюка, с. 84-87.
«Морська повість» Давида Бурлюка – важливе літературне джерело, збагачене любов’ю до рідного краю / Галина Смирнова // Морська повість : Повернення / Давид Бурлюк ; [упоряд. і автор вступ. статті В. Ідаятов]. – Херсон, 2019. – С. 71-72 : іл.
 «Морська повість» Давида Бурлюка і Херсонщина / Сергій Дяченко // Морская повесть : ориг. вид., що містить комент., іл. та листи Давида і Никифора Бурлюків, публікується вперше / Давид Бурлюк ; [упоряд., вступ. ст. : В. Ідаятов, С. Дяченко ; іст. комент. С. Дяченко]. - Херсон, 2017. - С. 10-15.
 «Морська повість» у творчій долі Давида Бурлюка, лідера світового авангарду : [вступна стаття] / Володимир Ідаятов // Морська повість : Повернення / Давид Бурлюк ; [упоряд. і автор вступ. статті В. Ідаятов]. – Херсон, 2019. – С. 4-10.
Наш земляк – Давид Бурлюк / Гарри Зубрис // В телеге жизни / Гарри Зубрис ; [упоряд. Н. В. Зубрис ; предисл. Т. Кондакова]. - Херсон, 2018. - С. 303-305.                      
Новорічний «Дир Бул» : [про новорічну зустріч футуристів у Санкт-Петербурзі, зокрема, Д. Бурлюка та В. Маяковського, на якій останній згадує своє перебування на Херсонщині] / Микола Каляка // Твори : в 5 кн. / Микола Каляка. – Київ ; Херсон, 2012. – [Кн. 4] : Збуджені альманахом «Степ» : біографічні нариси, стислі спогади, розвідки, оповідання, літературно-художня публіцистика. – С. 62-66. – В змісті також короткі відомості про херсонський період життя Д. Бурлюка.
«Ошіма» Давида Бурлюка, прочитана японістом / Сергій Капранов // Всесвіт. – 1997. – № 10. – С. 138-143.
Первый футуристический манифест Д. Бурлюка и выставка «Звено» / Е. Кашуба // «Звездолики Гилеи» : тезисы докладов 2-й Междунар. науч. конф. по авангарду / Науч. центр по изучению авангарда, Обл. упр. культуры, Обл. б-ка им. Горького ; [сост. Г. Н. Бахматова]. – Херсон, 1995. – С. 15-16.
Сатир одноглазый : (о Давиде Бурлюке) / Алексей Крученых // Степ : літературно-мистецький і громадсько-політичний альманах творчих спілок Херсонщини / [ред. В. Піддубняк]. – Херсон, 1991. – № 1. – С. 88-93.

Татарсько-запорізький футурист Давид Бурлюк-Писарчук / Дмитро Горбачов // Всесвіт. – 1997. – № 10. – С. 144.
 «Татарсько-запорозький футурист» : до 125-річчя від дня народження Д. Д. Бурлюка (1882-1967) // Календар знаменних і пам'ятних дат / [авт.-уклад. : О. В. Булгак та ін.]. – Київ, 2007. – № 3. – С. 21-24. – Бібліогр. : с. 24-25.
Херсон в личностях : [о Д. Бурлюке – основателе литературно-художественной группы «Гилея» в с. Чернянка] / Марина Тарасова // Potemkin City. – 2012. – № 4. – С. 14-15.                             
Художник Давид Бурлюк : [монография] / В. В. Поляков ; [ред. Т. В. Зборовская, Н. Ю. Семенова ; дизайн Д. Г. Мельник]. – Москва : Сканрус, 2016. – 391 с. : ил. – Библиогр.: с. 380-381.
Футуризм в образотворчому мистецтві. Творчість Давида Бурлюка : / Є. Г. Орлова // Мистецтво в школі. – 2017. – № 11. – С. 26-34 : іл. – В тексті також: про створення Давидом та Володимиром Бурлюками футуристичного творчого об'єднання «Гілея».
Футурист з України – Давид Бурлюк [1882—1967] / В. Павловський // Сучасність. – 1983. – Ч. 6. – С. 15-27.
Чернянка : [воспоминания автора о путешествии в с. Чернянка Каховского р-на, где работали основатели русского футуризма Давид и Николай Бурлюки] / Евгений Деменок // Радуга. – 2017. – № 11/12. – С. 145-150.