БОНДАРЧУК СЕРГІЙ ФЕДОРОВИЧ 1982 року за роль кардинала Монтанеллі в трисерійному художньому фільмі "Овід" на Київській кіностудії ім. О.П.Довженка удостоєний Шевченківської премії актор, кінорежисер, сценарист Бондарчук Сергій Федорович (1920-1994) разом з режисером-постановником М.П.Мащенком та виконавцем ролі Овода .А.І.Харитоновим. |
Сергій Федорович народився на Херсонщині, в селищі Білозерка, 25 вересня 1920 року. Невдовзі сім’я майбутнього актора переїхала у Таганрог, де пройшло його дитинство.
У 1948 році Сергій закінчив акторський факультет московського інституту культури, де навчався у майстерні С. Герасимова та Т. Макарової. Того ж року відбувся його дебют у кіно, де молодий актор зіграв у культовому для свого часу фільмі «Молода гвардія» роль підпільника Валька (режисер — С. Герасимов). З цієї роботи почалася кар'єра С. Бондарчука у кіномистецтві.
Широке суспільне визнання принесла Сергієві Бондарчуку провідна роль у фільмі «Тарас Шевченко» (1951), за яку він був відзначений Сталінською (пізніше названою Державною) премією. У 1952 став народним артистом СРСР.
Світову славу Сергієві Бондарчукові принесла режисерська діяльність, розпочата наприкінці 1950-х років.
Його дебютом як кінорежисера став фільм «Доля людини» (1959), що одразу ж був визнаний як етапна подія у кінематографі постсталінської доби й засвідчив посилення гуманістичних, людинолюбних тенденцій у мистецтві.
У 1959 р. С. Ф. Бондарчук став лауреатом Ленінської премії.
По-справжньому епохальною подією стала чотирьохсерійна стрічка С. Бондарчука «Війна і мир» (1966–1967), що здобула низку премій на різноманітних кінофестивалях, найпочеснішою і найвизначнішою з яких став «Оскар», вручений українцеві 1968 року. Крім того, що С. Бондарчук був режисером-постановником фільму, він також зіграв у ньому роль П'єра Безухова та написав сценарій.
Наступною вагомою кінороботою Сергія Бондарчука став батально-психологічний фільм «Вони захищали Батьківщину» (1975), в якому зіграли тодішні зірки радянського кіно: В. Шукшин, Ю. Нікулін, Г. Бурков, В. Тихонов та інші.
У 1980 році Сергій Бондарчук удостоєний звання Героя Соціалістичної Праці.
1982 року в творчому поступі Сергія Бондарчука стається ще одна важлива подія - за значний внесок у кінокультуру його відзначають престижною Міжнародною премією Академії Сімба (Італія), підкреслюючи значення українського митця для традицій європейського кіно, спрямованого на дослідження й вираження глибинних людських поривань, переживань, прагнень.
В 1984 р.- знову Лауреат Державної премії.
Сергій Бондарчук став фундатором кінематографічної династії. У 70-ті роки справжньою кінозіркою стала його донька Наталя Бондарчук, зігравши у низці солідних теле- і кінофільмів, а нині, активною кіно- і телевізійною діяльністю займається Федір, його син. Помер Сергій Бондарчук 20 жовтня 1994 року.
У 2000 році на березі Білого озера в Білозерці встановлено пам’ятний знак на місці, де стояв будинок, в якому народився Сергій Бондарчук.
Бібліографія
Бондарчук Сергій Федоровч // Знаменні і пам’ятні дати Херсонщини на 2010 рік : бібліогр. покажч. / Херсон. обл. універс. наук. б-ка. – Херсон, 2009. – С.54.
Бондарчук Сергій Федоровч (25.ІХ 1920, с. Білозерка, тепер смт Херсон. обл. – 20.Х 1994, Москва) // Шевченківські лауреати, 1962-2012 : енцикл. довід. / авт.-упоряд. М. Г. Лабінський ; вступ. слово Б. І. Олійника. – 3-тє вид., змін. і допов. – К., 2012. – С. 79.
Голобородько Я. Бондарчук, визнаний «Оскар» / Ярослав Голобородько // Слово Просвіти. – 2005. – 6 жовт. (№ 40). – С. 15.
Голобородько Я. Херсонець – володар «Оскара» / Ярослав Голобородько // Взгляд. – 2005. – 6 окт. (№ 40). – С. 10.
Гончарова О. Судьба человека. Сергей Бондарчук / О. Гончарова // Новый фаворит. – 2005. – Окт. – С.8.
Кокостікова Г. Відомий степовик / Г. Кокостікова // Новий день. – 2005. – 22 верес. ( №39). – С. 10.
Кокостікова Г. Чутлива душа майстра / Г. Кокостікова // Гривна-СВ. – 2005. – 23 сент. ( № 39). – С. 4.
Кондратова Е. Человек, переживший эпоху / Е. Кондратова // Новий день. – 2009. – 26 лют. ( № 9). – С. 15.
Лубчак В. Сергію Бондарчуку – 90! / В. Лубчак // Новий день. – 2010. – 12 серп.
Наш земляк – Сергей Бондарчук // Наддніпрянська правда. – 2000. – 27 верес.
Романюк В. Доля людини – режисера й актора / В. Романюк // Наддніпрянська правда. – 2000. – 27 верес.
Електронні ресурси
Бондарчук Сергій Федорович [Електронний ресурс]. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://uk.wikipedia.org/wiki/Бондарчук_Сергій_Федорович. - Загол. з екрану.
Бондарчук Сергей Фёдорович – биография [Електронний ресурс]. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://www.k1no.ru/bondarchuk.htm. - Загол. з екрану.
Бондарчук Сергей Фёдорович [Електронний ресурс] : [биография, фильмография]. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://www.kino-teatr.ru/kino/acter/m/sov/519/bio/. - Загол. з екрану.
Сергей Бондарчук [Електронний ресурс] : [фильмография]. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://www.kinopoisk.ru/name/174228/. – Загол. з екрану.
Сергей Бондарчук. Актер, режиссер [Електронний ресурс] : [биография, фильмография]. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://www.vokrug.tv/person/show/Sergei_Bondarchuk/. - Загол. з екрану.