Календар подій

 
 
1
2
3
4
5
7
11
12
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 

Бахута Анатолій Павлович

Бахута Анатолій Павлович

Бахута Анатолій Павлович
(2.01.1939 – 1.08.1990)
поет, журналіст

Анатолій Бахута народився 2 січня 1939 року в Києві, у родині працівників річкового флоту. Дитинство минало спочатку в селі Калуга Березнегуватського району на Миколаївщині, куди батьки переїхали під час війни. Тут хлопчик закінчив 5 класів. 1951 року сім’я переїхала на Херсонщину, до Нової Каховки. Батьки працювали на будівництві Каховської ГЕС, а майбутній поет продовжив навчання у ЗОШ № 2 – єдиній на той час українській школі у місті, яку успішно закінчив у 1956 році.
Навчався Анатолій Бахута добре, батьки отримували подяки від педагогів за зразкове виховання сина. У цю пору хлопець захопився малюванням. І дотепер зберігаються в сімейному архіві автопортрети, замальовки з натури батьків, дружні жарти. Тож, є підстави стверджувати, що він міг би стати професійним художником, але з’явилися нові захоплення – музика, фотосправа. Проте найбільша пристрасть Анатолія в юні роки – це поезія. Саме тоді і народилися перші вірші.
Після закінчення школи працював на будівництві Дніпродзержинської ГЕС та спорудженні Новокриворізького гірничо-збагачувального комбінату.  Служив в армії в Миколаївській області хіміком-розвідником. Після демобілізації працював на Новокаховському електромашинобудівному заводі.
Початок поетичної творчості А. Бахути припадає на 1950-ті роки. Друкуватись почав у 1957 році на сторінках місцевої, а пізніше – республіканської преси, в журналах «Ранок», «Україна», «Дніпро», «Перець».
Більш активна літературна діяльність розпочалася на журналістських теренах, з 1963 року. Спочатку Анатолій Бахута був кореспондентом обласної газети «Наддніпрянська правда» та міської «Електромашинобудівник». З 1974 року – кореспондентом газети «Нова Каховка», був керівником літературної студії при редакції, згодом – відповідальним секретарем каховської газети «Зоря комунізму» (нині – «Каховська зоря»). В останні роки – знову журналіст «Нової Каховки». Надто відданий професії, він володів багатьма газетними жанрами, маючи свій власний стиль.
А. Бахута дуже багато працював не тільки в редакційних кабінетах, пишучи гострі та ліричні поезії. У 1977 році його вірші «Тачанка», «Світ», «Тяжіння» були опубліковані у збірнику молодих поетів Криму та Херсонщини «Яблоневый цвет». Твори Анатолія Павловича лунали на республіканському радіо.
Поет Анатолій    Бахута за життя, на жаль, не мав визнання свого таланту, адже не вийшло жодної його книжки, хоча написано було багато. Він дуже болісно сприймав відмови у друкуванні книг. У 1970 році Анатолій Павлович відправив до видавництва рукописи трьох своїх книг – «Сталеві бризки», «Дань» та поему «Ми – діти людей». Усі вони були відхилені та повернуті автору.
Письменник і літературознавець А. Португальский, колишній директор літературно-меморіального музею ім. А. Бахути в Новій Каховці, вважає антивоєнну поему «Ми – діти людей» найвидатнішим твором митця, а у передмові до «Вибраних творів» Анатолія Бахути пише: «Це було нове, незвичне в сучасній українській поезії. Проте критики, редактори видавництв не зрозуміли, точніше злякалися новизни не лише форми, перш за все задуму оригінального, філософськи глибинного твору... Те, про що попереджав автор твору, трагічно відбулося пізніше, вже в 90-ті роки (в Баку, Тбілісі, Вільнюсі). Митець глибоко аналізуючи сучасні проблеми, випереджав свій час на чверть століття…».
Це був не єдиний твір А. Бахути, який залишався під цензурним пресом до кінця життя автора. Через життя поета у провінції його минули репресії проти дисидентів, проте це не уберегло його остаточно від прискіпливої уваги радянського режиму. Анатолія Павловича звинувачували в націоналізмі,  але з-під його пера і надалі виходили такі поезії як «Предки», «Сповідь», «Генії», «Правді» та ін.
80-ті роки були новим розквітом духовних сил митця, незважаючи на проблеми із здоров’ям. Лише за рік, прикутий до ліжка, він створив близько 200 творів, які згодом увійшли до останньої книги «Цінності».
Поетичному слову Анатолія Бахути судилося  бути повною мірою прочитаним і осмисленим вже після того, як він пішов з життя. Лише починаючи з 1990-х років, окремі його поезії почати виходити друком у колективних збірниках «Передчуття» (1994), «Красуне Вічність» (2002), «Вежі та вітрила» (2007) та альманахах «Степ».
Зрештою, у 2004 році місцева територіальна громада видала першу окрему збірку «Дань». 2012 року побачила світ книжка «Вибраних творів» А. Бахути, а у 2014 році – збірка поетичних мініатюр «Сталеві бризки».
Творча палітра митця різнобарвна: патріотичні та філософські вірші, поеми, казки, байки, гуморески та ціла низка афоризмів. Найяскравіше свій оригінальний талант поет виявив в жанрі філософської лірики. Писав Анатолій Бахута і для дітей. Віршики для малечі увійшли до антології дитячих творів херсонських авторів «Гойдалки над степом» (2009). Поезії «До Україні» та «Ой, доле наша» були покладені на музику херсонською композиторкою Любов’ю Працюк. Ці дві пісні увійшли до колективного пісенного збірника херсонських авторів «Повіку бути хлібу й пісні» з серії «Пісенні скарби Херсонщини» (2009).
Талант А. Бахути не обмежувався лише поетичним словом, хоча поезія й була найголовнішою справою його життя. Ще однією любов’ю поета була філософія. Як журналіст писав есе філософського напряму. У його багатій рукописній спадщині збереглися плани та начерки написання 10-ти наукових трактатів: про відсутність тяжіння, магнетизм, математичну логіку, принципи відносності, про історію помилок сучасного природознавства, шестимірність простору та ін. У проекті «Перспективи розуму» Анатолій Бахута збирався дослідити створення мислячих машин та істот. На жаль, через хворобу та постійні цькування поета більшість цих проектів лишилася нереалізована. Більш-менш виписаний у кількох етюдах лише перший трактат – «Про відсутність тяжіння». Інші лише накреслені кількома тезами або випадковими записами.
За спогадами журналіста Анатолія Микитенка, Анатолій Павлович був неперевершеним оповідачем, його гуманітарні пізнання були енциклопедичними. Міг говорити про історію, географію, біологію, екологію і космос. Поет і журналіст вражав знаннями історії східних і західних слов’ян, давньогрецької і римської доби, біографій видатних людей.
Гордий, чесний, безкомпромісний і непоступливий у жітті, А. Бахута часто через свій характер потрапляв у драматичні ситуації. І така репутація категоричної і безкомпромісної людини закріпилася за ним ще задовго до того, як він почав працювати у каховській газеті. Поет Валерій Кулик згадує, що Анатолія Павловича всі знали як неперевершеного скептика і глузуна, який ненароком жбурляв у відповідь колючу, а то й просто дотепну фразу.
 Водночас колеги-журналісти пам’ятають його як блискучого філолога і мовознавця, справжнього лідера і справедливого керівника, який дуже любив свою роботу, усіляко сприяв росту молодих журналістів та поетів-початківців. «Знав безпомилково, хто на що здатен, від кого чекати гумореску, від кого есе чи казку, чи вірша… Він змушував нас удосконалюватись, оберігати і любити мову, шукати свій жанр, свій стиль, віддавати людям те, що є на серці…», – згадує колега Лідія Цоліна.
Після смерті батьків поет жив самотньо у будиночку на околиці міста, до того ж, його вже багато років не відпускала важка хвороба. 1 серпня 1990 року Анатолія Бахути не стало. Того ж року йому було присуджено Міжнародну літературну премію ім. Олексія Кручоних (посмертно) за рукописи поетичних книг «Сталеві бризки» та «Дань».
Вдячні новокаховчани шанують пам'ять про свого земляка. У 1991 році ім’я А. Бахути присвоєно ЗОШ № 2, в якій він навчався, та встановлено на ній меморіальну дошку.
1 серпня 1992 року, через 2 роки після смерті Анатолія Павловича, в будинку, де жив поет, стараннями його друга, місцевого поета Олександра Гунька та письменника Анатолія Португальського, відкрився музей-садиба А. Бахути. Саме цю батьківську рідну хату з квітучим садом самобутній український поет любив понад усе. Літературно-меморіальний музей став місцем творчих зібрань його шанувальників, особливо новокаховчан. Тут відбуваються зустрічі шкільної молоді з місцевими письменниками. Щороку на базі музею проводиться міський конкурс на здобуття літературно-художньої премії ім. А. Бахути.
У навчальних закладах і бібліотеках Нової Каховки проводяться літературні вечори, спілкування з поетами-земляками, конкурси художнього читання віршів. У 2006 році вийшла друком книжка Миколи Чемериса «Живой поезії стежина. Будинок-музей Бахути Анатолія Павловича», до якої увійшли учнівські поезії та твори професійних авторів, присвячені А. Бахуті.


Твори

Вибрані твори : вірші, поеми / Анатолій Бахута / [вступ. ст., упоряд. та прим. А. В. Португальського ; ред. М. Ф. Ткач ; фотоіл. А. Солов’я]. – Нова Каховка : ПИЕЛ, 2012. – 287 с. : фот., іл. – Прим.: с. 263-273. – 60-річчю міста присвячується. – В змісті: З книги «Революція – це я»; З книги «Сталеві бризки»; З книги «Дань»; З книги «Цінності»; В’єтнам: поема; Казка про старого дуба: поема; «Ми – діти людей»: антивоєнна поема.

Вибрані твори / Анатолій Бахута // Положення про обласний фестиваль дитячої та молодіжної творчості «Дотик до чуда» ; Положення про обласний конкурс «Високі сурми» : памяті Анатолія Бахути (до 70-річчя з дня народження поета) / Упр. культури і туризму Херсон. облдержадмін. – Херсон, 2009. – С. 21-39. – В змісті також: Коротка біографія автора.

Дань : книга вибраних поезій / Анатолій Бахута ;  [упоряд. О. П. Гунько, О. З. Філатова ; худож. Т. О. Сердюк]. – Нова Каховка : ПІЄЛ, 2004. – 288 с.

До України ; Ой, доле наша [Ноти] : [пісні] / муз. Любов Працюк ; сл. Анатолія Бахути // Повіку бути хлібу й пісні [Ноти] : збірник пісень херсонських авторів / [ред. рада : Н. Федотова [та ін.]]. – Херсон, 2009. – С. 164-167 ; 182-184. – (Пісенні скарби Херсонщини).

Зрада… ; Ночная фантазия ; До бандури… : вірші  / Анатолій Бахута ; [пер. з укр. Н. Звягінцевої] // Ан Т-Р-Акт 2014 : альманах Всеукраїнського фестивалю. – Херсон, 2014. – С. 45.

Із поезій останніх років (1988-1990) / Анатолій Бахута // Степ : літературно-художній альманах / Упр. культ. Херсон. облдержадмін. ; [голов. ред. Л. Марченко]. – Херсон, 2004. – № 13. – С. 96-107.

Із ранніх віршів ; Із циклу "Сталеві бризки ; З останніх віршів" / Анатолій Бахута // Степ : літературно-художній альманах / Упр. культури і туризму Херсон. облдержадмін., Херсон. обл. орг. Нац. спілки письменників України ; [голов. ред. О. Бутузов]. – Херсон, 2009. – № 17. – С. 87-95.

Монолог у порожнечу : [вірші] / Анатолій Бахута // Красуне Вічність : поетичний альманах : [до 50-річчя Нової Каховки] / [упоряд. Н. Д. Звягінцева]. – Нова Каховка, 2002. – С. 5-42. – В змісті також : Коротка біографія автора.

Незабутні : [вірші] / Анатолій Бахута // Передчуття : поезії, проза. – Нова Каховка, 1994. – С. 3-16.

Попередження : [вірші] / Анатолій Бахута // Вежі та вітрила : поезія Херсонщини кінця XX - початку XXI століття / [ред. рада : В. Загороднюк [та ін.]]. – Херсон, 2007. – Т. 1. – С. 35-42. – (Літературні скарби Херсонщини). – В змісті також : Коротка біографічна довідка.

Пришельці : [вірші для дітей] / Анатолій Бахута // Гойдалки  над степом :  херсонські письменники – дітям /  [ред. рада : Н. Звягінцева (упоряд.), Г. Бардашевська, В. Загороднюк  [та  ін.]]. – Херсон, 2009. – С. 31-45. – (Літературні скарби Херсонщини). – В змісті також : Коротка біографічна довідка.

Сталеві бризки : поетичні мініатюри (1970) / Анатолій Бахута ; [ред. О. П. Гунько ; худож. В. І. Вітюнін]. – Нова Каховка : ПИЕЛ, 2014. – 119 с.

Тачанка : [вірші] / Анатолій Бахута // Яблоневый цвет : сборник стихов молодых поэтов Крыма и Херсонщины / [сост. А. Лесин ; редкол. : А. Малик [и др]]. – Симферополь, 1977. – С. 70-71.


Про нього

Анатолій Бахута : літературний портрет / Валерій Кулик // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори) : [літ.-наук. зб.] / М-во освіти і науки України, ХДУ [та ін.] ; [редкол. : І. Немченко (голов. ред.) [та ін.]]. – Київ ; Херсон, 2008. – Вип. 5. – С.223-230.

Бахута Анатолій Павлович : [1939-1990], поет : (До 80-річчя від дня народження) : [біографія, бібліографія] // Знаменні і пам'ятні дати Херсонщини на 2019 рік : бібліографічний покажчик / Херсон. обл. бібліотечне т-во, КЗ «Херсон. обл. універс. наук. б-ка ім. О. Гончара» Херсон. облради ; [уклад. Г. П.  Мокрицька ; відп. ред. О. В. Хмельницька]. – Херсон, 2019. – Вип. 46. – С. 7-11.

Бахута Анатолій Павлович : [1939-1990], поет : (До 75-річчя від дня народження) : [біографія, бібліографія] // Знаменні і пам'ятні дати Херсонщини на 2014 рік : бібліографічний покажчик / Херсон. обл. бібліотечне т-во, Обл. універс. наук. б-а ім. О. Гончара ; уклад. Г. П. Мокрицька ; відп. ред. Л. І. Зелена. – Херсон, 2013. – Вип. 41. – С. 7-10.

Бахута Анатолій Павлович // Степ : літературно-художній альманах / Упр. культури і туризму Херсон. облдержадмін., Херсон. обл. орг. Нац. спілки письменників України ; [голов. ред. О. Бутузов]. – Херсон, 2009. – № 17. – С. 86.

Бахута Анатолій Павлович : [коротка біографічна довідка] // Літературна лоція Херсонщини (XVII – початок XXI ст.) : сучасний літературно-краєзнавчий регіональний довідник :  у  2 т. / Микола Каляка ; заг. ред. Вік-Кошовий ; рец. В. С. Загороднюк. – Київ, 2009. – Т. 1. – С. 20-22.

«Без України вигорить душа…» : [про життя та творчість поета] : [передмова до книжки А. Бахути «Вибрані твори. Вірші. Поеми»] / А. Португальський // Вибрані твори : вірші, поеми / Анатолій Бахута / [упоряд. та прим. А. В. Португальського ; ред. М. Ф. Ткач ; фотоіл. А. Солов’я]. – Нова Каховка, 2012. – С. 5-28. : фот.

Живої поезії стежина : будинок-музей Бахути Анатолія Павловича / Микола Череміс / [авт. ред.]. – Нова Каховка : ПИЕЛ, 2016. – 144 с.: фот. – В змісті: Літературно-меморіальний музей А. П. Бахути ; Авторська поезія учнів, присвячена А. П. Бахуті ; Присвяти Анатолію Бахуті ; Вірші поетів-аматорів Нової Каховки.

Зоряна журба Анатолія Бахути / Олександр Гунько // Степ : літературно-художній альманах / Упр. культ. Херсон. облдержадмін. ; [голов. ред. Л. Марченко]. – Херсон, 2004. – № 13. – С. 90-95.

Музей-садиба А. П. Бахути : [коротка біографічна довідка про А. Бахуту] // Місто з лебединої пісні : [краєзнавчий нарис] : [Нова Каховка] / [уклад. Сидоренко Р. Ю. ; вид. Новокаховська ЦБС]. – Нова Каховка, 2009. – С. 7. : іл. – (Обласна акція «Тут Батьківщини моєї початок»).

«Пам’ятайте мене, як себе» : спогади про Анатолія Бахуту / [ред. О. Гунько ; упоряд. А. Неділько]. – Нова Каховка : ПИЕЛ, 2015. – 103 с. : портр. – В змісті також: А. Гунько. Невідомий Анатолій Бахута.
     Спогади друзів, колег, соратників А Бахути: Г. Гребенюк, О. Гунька, В. Дядюн, Л. Жеребної, А. Кирковської, В. Кулика, Л. Левчук, В. Леоненко, А. Микитенка, В. Смолій, В. Фроленок, Л. Цоліної.

Поетична Херсонщина. Наш поет Анатолій Бахута : [творчий учнівський проект (інтерв’ю, есе, година спілкування)] / А. В. Кирковська // Все для вчителя. – 2010. – № 34-35. – С. 18-19.

Поетичні обрії Анатолія Бахути / Іван Немченко // Південний архів : збірник наукових праць / М-во освіти і науки України, Херсон. держ. пед. ін.-т. ім. Н. К. Крупської [та ін.].  – 1997. – № 5. – С. 50-57.

Титан українського духу : (до 70-річчя Анатолія Бахути) / Відділ культури і туризму райдержадмін., Голопристанська центр. район. б-ка. – Гола Пристань : [б. в.], 2009. – 15 с.

Херсонський відлюдник української поезії : до 75-річчя з дня народження Анатолія Бахути / Руслана Мітюхіна // Наддніпрянська правда плюс. – 2014. – 30 січ. (№ 3). – С. 24 : фот.