Календар подій

 
 
1
2
3
4
5
7
11
12
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 

Афіни – місто богів та сонця

06.12.2021

Столиця Греції просто приголомшує своєю красою. Афіни овіяні міфами і легендами. Місто розташовується на рівнині під назвою Аттика, а його узбережжя постійно омивається водами затоки Сароникос. Місто заснував Кекроп – божество – народжене Геєю-землею – напівлюдина-напівзмія. На Акрополі він збудував фортецю, яку назвав Кекропією. Вона так сподобалась богам, що вони почали суперечку за неї. Особливо розходилися Посейдон та Афіна – кожен хотів бути небесним покровителем міста. Зевс вирішив помирити богів, тому запросив на суд Кекропа, аби той вирішив, хто має бути володарем нового міста. Кекроп сказав – хто зробить цінніший подарунок, той і володітиме. Посейдон влупив тризубом у землю і з того місця потекло джерело. Афіна вдарила по землі списом – із того місця виросло оливкове дерево. Дар богині так сподобався Кекропові, що він не лише віддав місто Афіні, а ще й назвав його на її честь. Ось так з’явився найвеличніший поліс античного світу – Афіни. Це місто забудовано дуже щільно, вулиці вузькі, й постійно піднімаються вгору, або котяться донизу.

   

Головна площа Афін – Сінтагма (площа Конституції). Тут розташована будівля Парламенту – колишній королівський палац, зведений за кошти короля Баварії, для першого короля Греції – баварського принца Отто. Палац королю звели за проектом Фрідріха фон Гертнера, пізніше в ньому розмістили парламент. 

  

 В іншому королівському палаці, нині знаходиться Національний музей, надзвичайно гарний, а якщо взагалі казати про архітектуру Афін, в новітній історії – то тут все добре. Справжніми перлинами міста є будівлі авторства видатного архітектора Теофіла фон Гансена. Він створив казкові споруди виконані у стилі класицизму.  Це університет, національна бібліотека, національна академія та виставковий центр «Заппіон». Ще однією неймовірною будівлю, зведеною у 19 столітті, є Олімпійський стадіон – Панатінаікос. Він був зведений на залишках будівлі 4 століття до нашої ери, розкопаної у 1869 році. На кошти багача та мецената Евагеліса Заппаса, стадіон відбудували із прекрасного мармуру.

    

 Але що б не будували у Афінах у 19-20 століттях, все приречене залишатись у тіні видатних античних пам’яток міста – Акрополя та Афінської агори. Взагалі акрополь – це верхня частина будь якого міста у Древній Греції, переважно укріплена й оточена мурами, яку займають храми та житла аристократів. Так було і у найвідомішому акрополі – афінському, який нині пишуть з великої літери і вважають власною назвою. Акрополь розташований, на пагорбі, заввишки 150 метрів. Вчені вважають, що цей храм виник за 7-8 років до н.е. Дістатися сюди — заняття не з легких, і під силу не кожній людині. Однак, з такої висоти вам відкриється приголомшливий вид на все місто. Центральний і найбільший храм Акрополя — звичайно ж Парфенон, споруджений на честь богині Афіни. Головна особливість святилища Парфенон полягала в тому, що фасад будівлі з однієї точки чудово проглядався відразу з трьох сторін. За легендою Афіна Паллада з'явилася на світ досить незвичайним способом: Зевс, її батько, проковтнув її мати, Метиду, коли та чекала дитину. Зробив він це з однієї простої причини: після народження дочки йому було передбачено появу на світ сина, який скине громовержця з престолу. Але Афіна канути в небуття не побажала — тому через деякий час Верховного Бога почав мучити нестерпний головний біль. Громовержець, не маючи сили терпіти, наказав Гефесту взяти сокиру і вдарити ним по його голові. Той послухався і розсік йому голову, випустивши на свободу Афіну. Богиня мудрості спустилася до людей і багато чому навчила їх, давши їм знання і ремесла. Вона брала активну участь і в державних справах — була покровителькою справедливої боротьби, навчала писати закони, ставши, таким чином, покровителькою багатьох грецьких міст. Для такої величної богині потрібно було звести храм, рівного якому не було б в цілому світі. Так і з'явилося святилище — Парфенон. Неподалік від нього знаходяться також Пропілеї — мармурові ворота, а також Храм Ніки Аптерос.

  

Ще один цікавий  храм Ерехтейон. Це культовий храм древньої Греції, пам'ятник давньогрецької архітектури. Був споруджений в 421-406 роках до нашої ери. Знаходиться на території Акрополя недалеко від Парфенона. Храм був побудований на місці суперечки Афіни і Посейдона за право володіти Аттикою. Храм присвячений Афіні, Посейдону, Ерехтею і іншим  божествам Аттики. Асиметричний план будівництва храму означає відсутність класичної колонади по периметру. По суті він був сукупністю кількох святилищ. Храм має характерний тільки для нього ганок з 6 каріатидами (фігурами молодих жінок, одягнених в афінський костюм). Також  до комплексу Акрополя належить театр Діоніса. Він виник ще в V столітті до н.е. Саме тут звеличували знамениті твори стародавніх поетів і філософів — Есхіла, Софокла, Арістофана і т.д. В ті часи театр вміщував до 17 тисяч осіб. І до цього дня Театр Діоніса вважається унікальним творінням. У нього чудова акустика з усіх боків! Спускаючись з Акрополя, ви потрапляєте на Ареос Пагос, найдавніший світовий суд. Навпроти нього - пагорб Філопаппу, з його чудовими брукованими маленькими дорогами та однойменною римським пам'ятником на його вершині, а неподалік - Пнікс, де громадяни Стародавніх Афін збиралися та реалізовували свої демократичні права. Йдучи далі пішохідною дорогою, ви потрапляєте до Стародавньої Агори, яка була торговим, політичним та релігійним центром стародавніх Афін. Відвідування археологічних розкопок дасть вам можливість ознайомитись з діями класичної афінської демократії та відвідати приголомшливий храм Гефеста. Богом-покровителем агори став Зевс. який, як вважалося, надихав ораторів, йому присвятили вівтар, зроблений з коштовного пантелійского мармуру і прикрашений різьбленням. Розташований неподалік храм Матері богів був оточений безліччю пам'ятників героям. Мандрівник Павсаній називав невеликий іонічний храм - храмом Аполлона Отця. Аполлон був одним з покровителів державного устрою, особливо різних братств, які існували в Афінах. На півночі руїни меншого за розміром храму, побудованого з вапняку в середині IV століття до н. е. Тут поклонялися Зевсу і Афіні Фратрії, головним божествам родових релігійних братств. Членство в таких братствах було майже обов'язковим, щоб вважатися громадянином Афін. «Основою» історичного центру Афін є мікрорайон Плака (на східній стороні Акрополя), який населявся безперервно з античності.

    

Коли ви пройдете вузькими лабіринтовими вуличками, вистеленими будинками та особняками часів турецької окупації та неокласичного періоду (19 ст.), у вас складеться враження подорожі в минулі часи. Ви зустрінете стародавні пам’ятники, такі як пам’ятник Лісікратесу, Римську агору зі знаменитою «Вежею вітрів» (1 ст. до н. е.) та Бібліотекою Адріана (132 р. н. е.). 

    

Десятки більших та менші церкви, справжні шедеври візантійського мистецтва та архітектури, а також залишки османського періоду (мечеть Фетіхіе, мечеть Цістаракі, турецька лазня біля Вежі вітрів, мусульманська семінарія та ін.). Також є кілька цікавих музеїв (Народне мистецтво, Грецьке дитяче мистецтво, Популярні музичні інструменти, Художня галерея Frysira, тощо), безліч мальовничих таверн, кафе, барів, а також магазини, де продають сувеніри та традиційні грецькі товари. До цікавинок Афін відносять арку Адріана. Це антична тріумфальна арка, яка виходить на проспект Амаліс, знаходиться біля храму Зевса Олімпійського. Ці стародавні монументальні арочні ворота були побудовані за часів правління римського імператора Адріана в 131-132 році. Вона розділяла старе місто з новим, побудованим Адріаном (який називався в той час Адріанополь). Монумент 18 метрів заввишки і 13 метрів шириною. Арка цілком побудована з пентелійського мармуру, видобутого на розташованій поблизу горі Пентелікон. Верхня частина являє собою класичні грецькі Пропілеї — парадний прохід, проїзд, утворений портиками і колонами. Нижня частина являє собою римську почесну арку. Напис, вибитий на архітраві з боку акрополя, говорить: «Це Афіни, древнє місто Тесея». На протилежному боці, зверненому до Адріанополя, викарбовано напис: «Це город не Тесея, а Адріана». Найбільшим храмом Стародавньої Греції вважають Храм Зевса Олімпійського, або Олімпейон. Храм будували кілька століть і тільки при імператорі Адріані будівництво було завершено в 132 році. Своїми розмірами він перевершив Парфенон і був найбільшою спорудою Пелопоннесу. Олімпейон розташований у центрі Афін, столиці Греції. У первісному вигляді мав 104 колони заввишки 17 м, з них донині збереглись лише 15.

    

 Найцікавіша площа Афін називається Монастіракі – це клапоть відкритого простору між Акрополем та ринком. Як ви здогадались із назви – колись тут був великий монастир Панагії Пантанаси. В часи османів від нього лишилася лише одна невелика церква – вона і нині стоїть край площі – візантійський храм 10 століття. У 1821 році, після грецької революції, тут відновили монастир, але вже маленький – тому замість Мегало Монастірі (Монастирище – так його називали у часи Візантії), став Мікро Монастірі, або Монастіракі (Монастирок, по нашому). Такою була наша розповідь про цікаві місця Афін.

  

Звичайно, це далеко не всі пам’ятки, ми просто вибрали найбільш знакові.Людина, хоч раз побував в Афінах, ніколи не зможе забути сонячне місто, кожен камінь якого дихає старовиною.