календар подій

Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Відеорозповідь про Миколу Василенка

30.04.2024

1 травня 2024 року Херсонщина вшановує пам’ять Миколи Олександровича Василенка - письменника, політв’язня радянських концтаборів, громадського діяча, одного з найяскравіших представників інтелектуально-культурної еліти Таврійського краю. Цьогоріч виповнюється 100 років від дня народження нашого непересічного земляка.
У межах бібліотечного проєкту «Погляд з історії» та вебпроєкту "Краєзнавчі відеознайомства» фахівчині-бібліографи створили відеоролик «Коли душа розпускається словом» із циклу відеорозповідей «Розкрилля майстрів пера».

Дебют Миколи Олександровича у літературному світі відбувся ще у довоєнний період, в ранній юності, але добру половину століття довелося йти митцеві до своїх перших книжок – спочатку все перебила війна, потім на заваді стояли табори ГУЛАГу, не одне десятиріччя переслідувань та штучного замовчування. Друкуватися письменник почав лише після розпаду СРСР та здобуття Україною незалежності.
У першій частині відеофільму йдеться про непростий життєвий шлях митця: від остарбайтера до політв’язня ГУЛАГівських таборів і “політично неблагонадійного елемента», якого радянська влада переслідувала роками лише за те, що “відчував себе українцем» (авт.).

Значна частина відеролику присвячена періоду життя Миколи Василенка в ув’язненні: перед глядачем постає образ незламного українського патріота, який попри нелюдські умови, у яких перебували репресовані українські політв’язні, знаходив сили вчитися і писати. Таємно, попри заборони,  перейшовши межу страху, ховаючи написане від гулагівських наглядачів. Як і тисячі інших представників національно свідомої української інтелігенції, разом із якими він пройшов справжнє пекло ГУЛАГу.

Також у відео представлено деякі епізоди з життя Миколи Василенка, присвячені його табірним друзям і добрим знайомим, які допомогли молодому митцю вижити під жорнами радянської тоталітаної системи: підтримували, навчали, рятували, радили.

У другій частині відео розповідається про творчість митця після здобуття Україною незалежності, а також про його громадську діяльність. Різні грані таланту письменника представлені його книжковим доробком: поетичні збірки, переклади, проза, щоденники, катрени (чотиривірші), твори для дітей.
Переглянути відеорозповідь про Миколу Василенка «Коли душа розпускається словом»  можна тут
Пам’ятаємо і вшановуємо пам’ять відомих і незаслужено забутих українців-патріотів, які пройшли крізь пекельні муки під жорнами однієї з найстрашніших репресивних машин в історії людства.


X