Німецькі різдвяні ярмарки по праву вважаються одними з найяскравіших в Європі. Вони ідеально підходять для того, щоб скрасити найскладніший місяць зими, коли день зовсім короткий, а погода досить неприємна.
Відкриваються різдвяні ярмарки з кінця листопада. На передсвяткових вулицях міст розквітають яскраві гірлянди. Аромати здоби, глінтвейну і чудових німецьких ковбасок ятрять душу. Усюди лунає весела музика, розливаються мелодії різдвяних гімнів. Від розмаїття іграшок, сувенірів і свічок голова йде обертом.
Для німців, традиційно більше звикли збиратися на вечерю вдома, ніж відправлятися поїсти в місцевих кафе і ресторанах (пивні не беруться до уваги), відвідування різдвяних ярмарків — це ціла культура проведення часу. Місцеві досить активно ходять на ярмарки, причому у вихідні дні святкові містечка починають заповнюватися людьми ще з полудня. Німці ходять на ярмарку сім'ями, з друзями або парами, і запросто можуть проводити тут по кілька годин за розмовами, попиваючи глінтвейн і заїдаючи різдвяними стравами.
Як не загубитися в пишноті різдвяних ярмарків Німеччини та відвідати найкращі з них? Ось рейтинг найкрасивіших і найцікавіших різдвяних базарів.
Традиції різдвяного ярмарку Штріцельмаркт (Striezelmarkt),(Дрезден) сходять до середніх століть. Перший такий ринок в Дрездені був влаштований в 1434 г. Цей різдвяний базар в Німеччині вважається найстарішим.
Середньовічна святкова торгівля в Дрездені була не особливо різноманітною. Продавали там «Штріцель» - прості хлібці з борошна і вівса. Однак в XVI столітті традиції змінилися. Сам Папа Римський своїм найвищим дозволом дозволив урізноманітнити випічку, додаючи в тісто для хлібців масло, родзинки й цукор. І ось вже скромні Штріцель змінилися в новий продукт — різдвяний штоллен. Цей смачний кекс у виконанні дрезденських пекарів сьогодні прагне спробувати кожен турист.
Дві з половиною сотні наметів розміщуються на дрезденської площі. Іграшки, виготовлені майстрами-ремісниками, і прикраси ручної роботи можна придбати на ярмарку. Гостей Дрездена здивує величезна різдвяна піраміда. Традиційний символ Різдва висотою 14,62 метра виготовили майстри Рудних Гір.
За «віком» святковий ринок Лейпцига (Leipziger Weihnachtsmarkt) вважається другим після дрезденського. З 1458 року його відкривається на Марктплатц (Marktplatz) і сусідніх вулицях. На площі стоять прикрашені торгові кіоски, а в центрі височіє двадцятиметрова ялинка. Можна покуштувати тут ковбаски з капустою, поласувати марципаном і вафлями. Кав'ярня «Zum Arabischen Coffe Baum» пропонує знамениті мигдальні тістечка. Однак не частуванням єдиним славиться ринок Лейпцига!
Тут звучить музика. З балкона Ратуші гостей вітають сурмачі. У храмі Святого Томи можна почути дивний спів хору хлопчиків, що існує з 1212 р. - знаменитого колективу Thomanerchor, що виступав в старовинні часи під керівництвом великого маестро Баха.
Святковому ярмарку в Аугсбурзі понад п'ять століть. Пекарня Lebzelter, Аугсбургский виробник пряників, в переддень Різдва 1498 року вирішила провести святкову розпродаж своєї випічки. Ідею підтримали багато торговців Аугсбурга (Augsburg). За рішенням міської ради було проведено жеребкування, що розподіляє торгові місця. На Ратушній площі вишикувалися однакові намети. Так відкрився перший Різдвяний базар (Augsburger Christkindlesmarkt) в історії міста.
З того часу щороку в переддень свята Ратушна площа розквітає яскравими наметами. Пряники-сердечка, всілякі солодощі, свічки й сувеніри продаються на Rathausplatz, на площі Лютера і по Максиміліанштрасе. У фонтана Меркурія розміщуються дитячі атракціони.
Прикраса аугсбурзької ярмарки — красуня ялинка. На ній розвішуються гірлянди з тисячі енергоощадних лампочок. Нові технології дали місту істотну економію.
З кінця 70-х минулого століття народ на Аугсбурзького ярмарку чекає вистави «Augsburger Engelesspie». Це кульмінаційна подія свята. П'ятницями й вихідними ввечері, в один і той же час, 24 дівчини (Аугсбурзькі ангели) - з'являються на фасаді мерії. «Ангели» грають на музичних інструментах, стоячи на підвіконнях і сходах будівлі, перетворюючи мерію в гігантський різдвяний календар.
Різдвяні базари Регенсбурга розміщуються відразу на декількох міських майданчиках. Це ринок в Katharinenspital - у Кам'яного моста; ярмарки на Haidplatz і Neupfarrplatz. На цих святкових ринках подають унікальні напої, які можна спробувати тільки в Регенсбурзі (Regensburg), на Різдво.
Тут варять глінтвейни з місцевої чорниці та з яблук, розливають пиво «по-шпітальскі» (напій подається гарячим). На закуску подаються дивовижні ковбаски з хроном або солодкою гірчицею. Цей місцевий делікатес можна покуштувати і в знаменитій старовинної сосисочні Historische Wurstkuchl (заклад існує з XII століття!).
Біля палацу Thurn und Taxis проходить найромантичніший ярмарок Регенсбурга. Тут відкривається село ремісників. Ярмарок цей входить в десятку найкрасивіших різдвяних базарів світу. На ній теж влаштовують адвентські уявлення.
На палацовому балконі три рази за вечір з'являється «немовля Ісус». Грає чарівна музика, навколо палацу вибухають яскраві феєрверки, розвивається театралізоване дійство.
Найзнаменитіший ярмарок Німеччини. Нюрнберг. Майже дві сотні ярмаркових наметів з'являються в ці дні в Нюрнберзі (Nürnberg). Тут продають незвичайні прикраси, які не можна побачити в інших місцях: золочених ангелів, фігурки з чорносливу, казкових Лускунчиків, чудові різьблені шкатулки. У дитячому містечку працюють майстерні, де для юних гостей проводяться майстер-класи з виготовлення іграшок, свічок, прикрас.
Відкриває нюрнберзький ярмарок (Nürnberger Christkindlesmarkt) різдвяний Ангел. Дівчину - «ангела» вибирають з безлічі юних кандидаток напередодні свят, і після цього їй кілька тижнів доведеться проводити заходи — всього понад двісті. У конкурсі на роль «ангела» беруть участь молоді мешканки Нюрнберга. Традиція триває з 1969 року.
Тут, як і на інших ярмарках, подають різдвяні частування. З напоїв особливо цікавий ромовий пунш; з закусок — ковбаски з майораном; з солодощів — імбирні пряники, упаковані в бляшану коробку. Упакування надовго зберігає ласощі свіжим — пряники можуть зберігатися в ній цілий рік.
Бременський ярмарок в історичному центрі (Weihnachtsmarkt Bremen) - найкомпактніший і затишний. На Ратушній площі Бремена (Bremen) встановлюють близько двохсот дерев'яних прилавків. Перед ошатною будівлею Ратуші, поруч з пам'ятником Бременським музикантам і зі статуєю Роланда, жваво йде торгівля. Продають тут цукерки, вовняні речі, фігурні свічки у формі яблук і ялинок, красиві «новорічні» капці. Пригощають гостей гарячим вином, ніжною свининою, смаженої на вогні та, звичайно, ковбасками.
Дід Мороз приходить на ярмарок щодня, о 16:00. Діти збираються навколо нього, читають вірші та отримують подарунки.
Красиві старовинні особняки й фахверкові будинки Ерфурта (Erfurt) служать казковим фоном для свята Різдва. Центром свята стає Соборна площа. Тут встановлюють головні атрибути: величезну ялинку, високу 12-метрову піраміду, різдвяні ясла з чотирнадцятьма фігурами, вирізаними вручну. Двісті дерев'яних наметів стоять на площі — в них продають сувеніри. На площі збирається безліч дітей. Дітлахи катаються на невеликому колесі огляду і на каруселях; працює мініпекарня, де юні пекарі можуть самостійно попрактикуватися у виготовленні печива. Аромат ерфуртських пряників і глінтвейну витає над площею. Торгові ряди тягнуться в ці дні й по всьому мосту Krämerbrücke.
Казковий Любек (Lübeck) називають столицею північнонімецького Різдва. У старому центрі в цей час панує воістину казкова атмосфера. Повз готичних середньовічних споруд пливуть запахи кориці й мигдалю, глінтвейну та меду, свіжого хліба і всюдисущих ковбасок. Різдвяні намети торгують святковою випічкою, сувенірами, ялинковими прикрасами, сріблом.
Біля храму Святого Якоба працює незвичайний ринок — морський. До запахів Різдва тут домішуються аромати моря: гарячого скандинавського глёга, копченої риби. Базар портового ганзейського міста оформлений з морським колоритом — його прикрашають бочки, рибальські мережі. Біля Церкви св. Марії (Marienkirche) дітей зустрічає Казковий ліс. Там знаходяться чудові будиночки, фігурки Білосніжки, гномів, Сплячої красуні.
Відразу кілька святкових ярмарків відкривається в Кельні (Köln). Головний базар біля Кельнського собору стає сценою для новорічних вистав. На площі торгують півтори сотні наметів. Тут продаються дерев'яні й повстяні вироби, випічка. На Рудольфплатц працює базар «У світі казки», а перед Музеєм шоколаду проводиться знаменитий середньовічний ярмарок.
Площа Нового ринку - Neumarkt запрошує за сувенірами на різдвяний «Ринок ангела». Крім величезного базару на площі знаходиться найбільший каток Німеччини зі штучним льодом.
Різдвяний ярмарок проводиться в кельнському кварталі Медіа парк.
У Штутгарті (Stuttgart) традиціям різдвяних базарів вже триста років. Святкові дерев'яні шале шикуються на тлі середньовічного Старого палацу (Altes Schloss), біля Шіллерплатц, Марктплатц і Монастирської церкви (Stiftskirche). Дахи кожного торгового будиночка прикрашені казковими фігурками та сценками Різдва.
По сусідству з Палацовою площею, на Карлплац, виростає справжнє фінське село. Тут можна спробувати скандинавські частування: оленину, лосося на грилі, фінське пиво. Штутгарт славиться своїм глінтвейном — цінителі стверджують, що тут його роблять особливо смачним.
Вечорами у дворі штутгартського Altes Schloss проходять музичні різдвяні концерти.
Гарних вам подорожей та яскравих вражень!