Ліскун Юхим Федотович (1873-1958), видатний вчений у галузі тваринництва, академік ВАСГНІЛ, основоположник радянської зоотехнічної науки. Народився 26 жовтня 1873 року в селі Атаки Чернівецької області. Закінчив Херсонське сільськогосподарське училище з атестатом І розряду та золотою медаллю в 1896 році. Після закінчення училища декілька років працював в ньому на посаді завідуючого фермою. Саме в Херсоні з вивчення червоної степової худоби почалася його наукова діяльність, базою якої була Асканія-Нова. |
Вищу освіту отримав у Петровсько-Розумовській сільськогосподарській академії і все своє життя присвятив тваринництву. В 1923 році очолив кафедру окремої зоотехнії Московської сільськогосподарської академії ім. К.А.Тімірязєва.
Займався дослідженням і покращанням вітчизняних порід сільськогосподарських тварин. На основі експериментів з червоними степовими киргизькими і астраханськими коровами Ліскун Ю.Ф. довів, що якість породи залежить від умов утримання та годівлі, дав детальну характеристику місцевих порід великої рогатої худоби. Висунув принципи «гніздової» племінної роботи, розробив систему краніологічних досліджень, узагальнив висновки практичної роботи з розведення сільськогосподарських тварин і намітив шляхи його якісного покращання.
Вчений встановив залежність продуктивності і племінних якостей худоби від будови внутрішніх органів і тканин. У процесі багаторічної наукової роботи зібрав найбільшу в світі (понад 5 тисяч експонатів) колекцію скелетів сільськогосподарських тварин різних порід. На її основі у 1950 р. був створений державний музей тваринництва в Москві, який нині носить ім’я Ю.Ф.Ліскуна.
Юхим Федотович опублікував понад 600 наукових праць, з них 79 – книги і брошури. За наукові досягнення в галузі тваринництва вчений був відзначений високими державними нагородами і почесними званнями.
Помер Юхим Федотович Ліскун 19 квітня 1958 року.
Література про нього:
Ефим Федотович Лискун // Ушкаренко В. А., Мартынова Т. Д. Херсонский государственный аграрный университет : исторический очерк. - Херсон : Айлант, 1999. — С. 42.