календар подій

Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Володимир Володимирович Бортко народився 7 травня 1946 року, в селищі Велика Олександрівка Херсонської області.

Батько режисера, Володимир Володимирович Бортко, родом з Курська, учасник Великої Вітчизняної війни, у 18 років втратив в бою ногу.

Справою свого життя він обрав театральну режисуру, працював головним режисером Одеського російського театру, Волгоградського і Курського драмтеатрів. Був одружений з донькою херсонських селян, актрисою Київського українського драматичного театру ім. І. Франка Мариною Федотівною Захаренко. Але їх шлюб, в якому і народився майбутній знаменитий режисер, був нетривалим.

У 1963 році Марина Федотівна вийшла заміж за відомого українського драматурга Олександра Корнійчука. Стосунки юнака з вітчимом не склалися головним чином через політичні суперечки: Володимир був противником радянської влади, в той час як Олександр Корнійчук грудьми стояв за партію.

 У Києві В.Бортко закінчив  геологорозвідувальний технікум, три роки пропрацював техніком-електриком.  1969 року вступив до Київського державного інституту театрального мистецтва імені Карпенка-Карого, де навчався в майстерні Мащенка. Закінчивши інститут у 1974 році, працював асистентом режисера на кіностудії імені Довженка.

Однією з перших кінокартин Володимира став фільм «Канал». У 1980 році Бортко став режисером-постановником на кіностудії «Ленфільм». 1978 рік ознаменувався  дебютом у великому кіно: вийшов на екрани фільм «Комиссия по расследованию». Популярність прийшла   після комедійної стрічки «Блондинка за углом», на головні ролі в якій режисер запросив Андрія Миронова і Тетяну Догілєву.

У період перебудови чималий інтерес викликала його психологічна драма «Единожды солгав», а екранізація повісті Михайла Булгакова «Собачье сердце» принесла Бортко визнання світового кіносуспільства. Цей фільм був удостоєний Гран-прі кінофестивалю в Перуджі. У 1991 році на екрани вийшла військова драма Бортко «Афганский излом», в якій знявся популярний в ті роки  італійський актор Мікеле Плачидо. У 1998 році режисер порадував глядачів своєю новою роботою - фільмом «Цирк сгорел, и клоуны разбежались...»

У 2000 році побачив світ серіал «Бандитский Петербург». Трьома роками пізніше на телеекрани вийшов «Идиот», знятий за мотивами роману Достоєвського. І відразу ж після закінчення його зйомок Бортко узявся за «Мастера и Маргариту».

Володимир Бортко має безліч нагород. Він народний артист Російської Федерації, заслужений діяч  мистецтв Російської Федерації, лауреат Державної премії СРСР.  Літературною премією Олександра  Солженіцина  (2004 рік) був нагороджений  «за натхненне кінопрочитання роману Достоєвського  «Ідіот», що викликало живий народний відгук і що возз'єднувало сучасного читача з російською  класичною літературою в її етичному служінні».

В даний момент Володимир Володимирович є гендиректором  «Студії «2-Б-2» і професором Петербурзького університету кіно і телебачення.

Полюшко В. «Тарас Бульба» на Хортице // Взгляд. – 2007. – 8 февр.
www.artkavun.kherson.ua › Персоналії › Кіно
www.peoples.ru/art/cinema/producer/bortko/index1.html

X