календар подій

Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ПОНОМАРЕНКО ЄВГЕН ПОРФИРОВИЧ

У 1971 році  двоє наших талановитих  земляків,  виконавці  головних  ролей у  виставі  "Пам'ять  серця" в  Київському  українському  драматичному  театрі  ім. І.Франка, народні артисти Радянського Союзу Куманченко Поліна  Володимірівна (1910-1992) та Пономаренко  Євген  Порфирович  (1909-1994)  разом  з  драматургом О.Є.Корнійчуком, режисером-постановником Д.О.Алексідзе та артистами  Ю.С. Ткаченко,  М.О.Задніпровським, В.М.Дальським  були удостоєні Шевченківської премії.

На тривалий час вистава «Пам'ять серця» стала візитною карткою франківців. Їхня творчість відзначена високими державними нагородами, преміями, званням.

Євген Порфирович  Пономаренко народився 9 березня 1909 року в Херсоні, у трудовій родині Порфирія Савича та Марії Василівни Пономаренків. Завдяки діду по материнській лінії, який все своє дозвілля віддавав аматорській сцені, а також тітці, яка теж брала активну участь у виставах, маленький Євген ще змалечку почав відвідувати місцевий театр.

Дитяча пам'ять хлопця зафіксувала, як дорослі досить часто сперечалися, обговорюючи п'єси, окремі монологи чи сцени. Бо батько майбутнього актора теж мав безпосереднє відношення до театру і, крім своєї основної роботи службовця, виконував ще і обов'язки суфлера. 

Євген вийшов на сцену херсонського клубу ще школярем. Йому було доручено роль хлопчика в одній з українських мелодрам. З того часу він настільки закохався в театр, що після закінчення загальноосвітньої школи вирішив обрати професію актора. Тож мрія батька побачити свого сина бухгалтером так і не здійснилась.

 Творча діяльність Євгена Пономаренка на професійній сцені розпочалась восени 1926 року в Одеському українському драматичному театрі. А благословив юнака на шлях служіння мистецтву незабутній Юрій Васильович Шумський.

По-справжньому талант митця розкрився у Київському театрі ім. Івана Франка. Він прийшов сюди ще до війни, у 1936 році, і пропрацював більше піввіку, створивши цілу низку образів у вітчизняній і зарубіжній класиці. Актором Е. Пономаренко був різностороннім.

Героїко-романтичним - пристрасний дон Карлос (однойменна п'єса Ф. Шиллера), мужній Олег Кошовий («Молода гвардія» по А. Фадєєву), глибокий Тарас Шевченко («Петербурзька осінь» О. Ільченка), чарівний Клавдіо («Багато галасу даремно» В. Шекспіра), закоханий художник Верба («Калиновий гай» О. Корнійчука). І в той же час він міг бути гостро-характерним, нищівним в сатирі — легковажний Хлестаков («Ревізор» М. Гоголя), безхребетний Дергачов («Остання жертва» О.Островського). У нього були великі виразні світлі очі і красивий співучий голос.

Розмовний голос Євгенія Порфировича був дзвінкий, з багатими модуляціями, що, у поєднанні з худорлявою невисокою фігурою, дозволяло артистові довгий час грати підлітків і юнаків.

У доробку артиста ролі не тільки театральні. Він також знімався у фільмах "Кармалюк", "Нескорені", "Іванна", "Киянка" та інших. Театрали стверджують, що майже всі свої найкращі ролі він зіграв у співдружності з видатною актрисою Наталією Ужвій.

«Киянка»

Це відоме театральне подружжя знали тоді не тільки в Україні. Вони завжди були поруч і на сцені, і в особистому житті. Разом  прожили 50 років, зберігши любов і ніжність до старості.

Після смерті Наталії Ужвій у 1986 р. Євген Порфирович пішов з театру, упорядкував сімейний архів, щоб зберегти для історії життєпис великої актриси і улюбленої дружини. Помер Є.П.Пономаренко   4  серпня  1994 р. від тяжкої хвороби.

 

Бібліографія

Пономаренко Євген Порфирович // Українська Радянська Енциклопедія : [в 12 т.]. – Вид. 2-е . – К., 1982. – Т. 8. – С. 521.

Пономаренко Євген Порфирович (24.ІІ (9.ІІІ) 1909, Херсон – 4.VIII 1994, Київ) // Шевченківські лауреати, 1962-2012 : енцикл. довід. / авт.-упоряд. М. Г. Лабінський ; вступ. слово Б. І. Олійника. – 3-тє вид., змін. і допов. – К., 2012. – С. 554.

Електронні ресурси

Євген Порфирович Пономаренко [Електронний ресурс] : [біографія, ролі в кіно]. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://www.people.su/ua/88806. - Загол. з екрану.

Панкратьєв С. Згадуючи корифея [Електронний ресурс] : [до 100-річчя від дня народження народного артиста СРСР, лауреата Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка Є. П. Пономаренка] / С. Панкратьєв. – Електрон. текст. – Режим доступу : www.kyiv-vestnik.com.ua/public_s775.html. - Загол. з екрану. - Електрон. версія друк. публікації.

Пономаренко Євген Порфирович [Електронний ресурс]. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://uk.wikipedia.org/wiki/Пономаренко_Євген_Порфирович. - Загол. з екрану.

Пономаренко Евгений Порфирьевич [Електронний ресурс] : [биография, фильмография]. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://www.kino-teatr.ru/kino/acter/m/sov/12880/bio/. – Загол. з екрану.

X