календар подій

Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Кожна нація самобутня і однією з головних її рис є національні костюми. Через костюми можна дуже багато чого зрозуміти і про країну, і про час, і про традиції. Тож ми хотіли б показати вам дивовижний польський народний костюм. Польське народне вбрання відображає самобутність і унікальність культурного життя народу, розповідає про його історичний розвиток і служить справжнім символом нації. Однак не можна залишати поза увагою той факт, що костюми поляків багато в чому перейняли елементи одягу інших народів. Сталося це в результаті тісної взаємодії Польщі з Україною, Румунією, Австрією і Литвою. За довгі роки культура цих країн мала дуже значний вплив на культуру мешканців Польщі, в зв'язку з чим в національному костюмі поляків з'явилися нові елементи. Розглядаючи національний польський костюм, слід враховувати той факт, що різні області цієї держави мають свої традиції місцевого одягу. Єдиного костюма в Польщі не існує. Польський національний костюм пройшов тривалий шлях, поки знайшов спільні риси у всіх регіонах держави. Спочатку весь одяг в Польщі поділялася на 3 великі групи залежно від соціального статусу людини: міський, шляхетський і селянський. Перші дві групи часто піддавалися змінам, селянський одяг змінювався дуже повільно. Найбільшого поширення набув шляхетський костюм, який ввібрав в себе багато особливостей від селянської групи одягу і став загальнонародним.
Однією з особливостей польського національного костюма є тканина, з якої виготовлено виріб. Більш прості варіанти одягу виготовляються з доступних матеріалів: льону або вовни. Друга група національних польських костюмів виконується з використанням дорогої вовняної тканини в смужку. В комплект польського національного костюма, незалежно від регіону, в якому він поширений, входять (з урахуванням статевої ознаки): спідниця, сорочка, фартух, жилет (корсет), пояс, штани, головний убір, спеціальне взуття, прикраси і додаткові аксесуари. Дуже часто національні польські костюми прикрашають вишивкою ручної або фабричної роботи. Жіночий одяг Польщі відрізняється яскравістю, багатоцвіттям. Серед кольорів, які використовувались частіше за інші зустрічалися білий, жовтий, червоний, синій і зелений. Найпопулярнішим орнаментом вважалися квіти. Це пояснюється не тільки красою малюнка, а й тим, що квіти мали символічне значення. Чоловічі елементи костюма в основній своїй частині більш стримані, його традиційними кольорами є чорний, коричневий, сірий, білий і ін.
Взуття під польський національний костюм підбирається відповідне. Це можуть бути чобітки з високою або середньою халявою, каблуком. Часто вони оснащені шнурівками, на підборах є металеві підкови.
Особлива увага приділяється головного убору. Уявити собі польський одяг без прикрас і головних уборів просто неможливо, тим більше що чоловіча шапка і зовсім розцінювалася як показник достатку нарівні з поясом. Саме з цієї причини кожен чоловік намагався якомога рясніше і багатше прикрасити свій головний убір.
Що стосується жінок, то по головному убору можна було дізнатися сімейний стан красуні. Яскраві хустки, що покривають голову, призначалися юним незаміжнім дівчатам. Як тільки полячка обзаводилася сім'єю, вона одягала очіпок (він теж видозмінювався залежно від територіальної ознаки).
Щоб доповнити свій чудовий наряд, польські жінки із задоволенням використовували яскраві прикраси. Зазвичай це були великі намиста (часто саме червоні), масивні сережки та браслети. Треба сказати, що на покупку прикрас для своїх дружин чоловіки не скупилися, адже саме кількість і розміри жіночих аксесуарів видавали рівень його доходу.
Таким чином, польський національний костюм сміливо можна назвати багатогранним поняттям, яке відображало побут і особливості культури Польщі.

X