Календар подій

 
 
 
 
 
 
1
3
4
7
8
10
11
14
15
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 

Історія бібліотеки

Обласна бібліотека для юнацтва ім. Б.Лавреньова заснована у 1980 р. рішенням Херсонської обласної Ради народних депутатів № 52/2 від 18.01.80 р. в Шуменському мікрорайоні.

За цей час бібліотека заявила про себе як про визначний освітній, культурний, інформаційний та методичний центр з проблем молоді. На сьогодні книгозбірня – це 10 структурних підрозділів з фондом близько 85 тис. примірників, яким щорічно користуються понад 12 тисяч читачів.

Бібліотека виникла, фактично, на пустому місці: в недобудованому приміщенні, з обмеженим фінансуванням, без штатів, фондів, меблів, технічних засобів, зв’язку, транспорту. Майже рік її працівники власноруч займалися опорядженням приміщення.

З перших кроків діяльність книгозбірні спрямовувалась на залучення читачів та налагодження стосунків з установами і закладами, що займались вихованням молоді. Бібліотекарі активно працювали за межами книгозбірні: створювались бібліотечні пункти в таборах праці та відпочинку “Юність”, “Ровесник”, піонерських таборах, дитячих будинках-інтернатах, літніх майданчиках, виїзні читальні зали – в госпіталі інвалідів Великої Вітчизняної війни, лікарні Комсомольського району, швейній фабриці “Більшовичка”.

Книгозбірня була ініціатором багатьох новацій, пов’язаних з політичним та культурним життям країни тих часів. Так, в Міжнародний рік молоді і до ХІІ Всесвітнього фестивалю молоді та студентів проводились цикли заходів “Молодь і політика”, засідання антиімперіалістичного трибуналу, політичні “бої”, де звучали теми участі молоді в антивоєнному русі. Надзвичайно популярними у 1981-1986 рр. були вечори інтернаціональних зв’язків студентів іноземного контингенту морехідного училища, моряків з іноземних кораблів та учнів спецшколи з поглибленим вивченням іспанської мови.

У 80-90 роки бібліотека набула визнання і популярності як культурний і дозвіллєвий центр. Величезна заслуга в цьому належить тодішньому директору Н.І.Коротун. Маючи чудові здібності господарника і організатора, вона за декілька років забезпечила книгозбірню сучасним технічним оснащенням, турбувалася про дизайн, комфорт і затишок у всіх відділах.

Справжнім гуртуванням молодих читачів навколо бібліотеки стали літературно-музична вітальня “Ліра” і клуб “Гроно”, організовані спільно з педагогічним інститутом та товариством “Просвіта”. Пізніше улюбленим місцем для учнів ліцею мистецтв, училища культури, учасників шкільних творчих колективів стала літературно-музична вітальня “Сузір’я муз”, в роботі якої поєднались традиційні та інноваційні форми.

До 100-річчя від дня народження видатного письменника, уродженця Херсонщини Бориса Лавреньова постановою кабінету Міністрів України №345 від 27 листопада 1991 року його ім’я було присвоєне книгозбірні.

На початку 90-х років у бібліотеці почали закладатися певні традиції у вихованні духовності підлітків, формуванні у них загальнолюдських якостей: доброти, милосердя, людяності. Великою мірою цьому сприяли духовний лекторій “Відроджену віру до Бога – юним серцям” та молодіжний дискусійний клуб “Зустріч”.

Вболівання за долю найбільш соціально незахищених – дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей з неповних і малозабезпечених сімей спонукало працівників бібліотеки почати доброчинну діяльність. Благодійні акції проводились за підтримки і допомоги Комсомольського райвиконкому, товариства Червоного Хреста, приватних підприємців і фірм, політичних і громадських організацій, релігійних громад.

Тютюн Г.І., яка багато років віддала бібліотеці і пройшла в ній всі ступені професійного зростання від бібліотекаря до завідуючої науково-методичним відділом, довелося очолити книгозбірню в період економічної і політичної кризи. Їй і всьому колективу, об’єднавши зусилля, довелося боротися за виживання книгозбірні, долаючи хронічну заборгованість по заробітній платі, постійне урізання бюджетних коштів на найголовніші потреби.

У 2001 році завдяки творчій співдружності бібліотеки, служби в справах неповнолітніх Комсомольського райвиконкому, кримінальної міліції, суду, прокуратури, наркодиспансеру, товариства Червоного Хреста був створений молодіжний правоосвітній клуб “Дай руку, підлітку”. Головним його завданням стала соціальна адаптація і реабілітація підлітків, що скоїли правопорушення.

Найважливішим надбанням бібліотеки у 2006 році стало створення Центру соціально-психологічної та правової підтримки молоді за безпосередньою участю фахівців міського управління юстиції, міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Щомісячно згідно з графіком чергувань психологи, юристи проводили консультування і тренінги для старшокласників ЗОШ №1, 55, 54.

В останні п’ять років векторами руху бібліотеки є власні цільові програми “Творча та обдарована молодь – майбутнє нації”, «Збережемо світ, в якому живемо», «Читання для всіх і кожного».

Пріоритетними завданнями колективу визначено впровадження новітніх інформаційних технологій, пошук інноваційних форм роботи з молоддю, поповнення бібліотечного фонду, модернізація професійної освіти, надання методичної та практичної допомоги юнацьким структурним підрозділам області.

Подією 2008 року стала ініційована бібліотекою обласна акція «Свіча пам’яті», присвячена 75-м роковинам Голодомору 1932-33 років на Херсонщині. Акція, в якій взяли активну участь 411 бібліотек, понад 200 волонтерських команд учнівської молоді, значно активізувала краєзнавчу діяльність юнацьких структурних підрозділів бібліотек області, посилила їх ролі у житті місцевих громад.

Не менш масштабною була обласна акція «Тут Батьківщини моєї початок», яка за ініціативи книгозбірні відбувалася впродовж 2009 року. Інноваційним моментом цієї акції стало створення молодіжними волонтерськими командами віртуальних проектів туристичних маршрутів та рекламних проспектів про свій рідний край.

Цикл діалогів з молоддю «Неформальна тусовка» набув популярності серед школярів і студентів у 2009 році завдяки невимушеному стилю спілкування, великій кількості цікавих і маловідомих фактів про виникнення та вплив субкультур на суспільство, моду, музику, які ілюструвались фотографіями, уривками з художніх і документальних фільмів, музичними відеокліпами.

Ювілейний 2010 рік позначився новими ініціативами і творчими знахідками.

Відкрилась молодіжна літературна кав’ярня «ЛіTERRA» - спільний проект бібліотеки і громадської організації «Молода Просвіта». Вона відразу стала місцем спілкування творчої молоді Херсона, місцем, де за чашечкою кави можна обмінятися думками про події літературного і культурного життя нашого міста, послухати вірші і музику, дізнатися про книжкові новинки, познайомитися з цікавими і неординарними людьми.

Набрала обертів діяльність культурологічної медіастудії «Мистецтво у просторі і часі», спрямована на підтримку навчальної програми «Художня культура».

Відомо, що час – суворий екзаменатор, і сьогодні можна сміливо сказати: ідея створення юнацьких бібліотек була плідною і витримала випробування часом. Впродовж 30 років обласна бібліотека для юнацтва ім. Бориса Лавреньова є генератором ідей і координатором зусиль установ та організацій, що опікуються освітою, вихованням і соціальним захистом молоді.

Знаковою  подією 2011 року став обласний фестиваль молодіжного читання «Відкрий свою книгу», проведений бібліотекою у місті Гола Пристань. У ньому   взяли участь близько 300 школярів і студентів Херсона та Голої Пристані, молодіжні творчі колективи, письменники, поети, бібліотечні працівники Херсонщини.

Ідея фестивалю виявилась дуже вдалою, отримала підтримку в бібліотечній громаді області, тож фестиваль став щорічним і в наступні роки побував у Каховці (2012 р.), Білозерці (2013 р.), Великоолександрівці (2014 р.), Скадовську (2015 р.), Чаплинці (2016 р.). З 2014 року він трансформувався у фестиваль молодіжного читання та права і проводиться за підтримки Головного територіального управління юстиції у Херсонській області.

У 2011 році відбулося незвичайне виїзне засідання правоосвітнього клубу «Дай руку, підлітку»: спільно зі службою у справах дітей Комсомольського райвиконкому книгозбірня організувала краєзнавчу подорож для двадцяти дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, до села Зміївка Бериславського району.

Проведення в Україні європейського футбольного чемпіонату та оголошення 2012 року Роком спорту і здорового способу життя стало поштовхом для  організації циклу євро-турів «М’яч по колу», в ході яких знайомили школярів з футбольними і культурними традиціями Англії, Польщі та Іспанії.

У 2013 році перемога проекту «Моє здоров’я – в моїх руках» у 13-му раунді Конкурсу співпраці бібліотек з місцевими громадами «Бібліотеки та охорона здоров’я» в рамках програми «Бібліоміст» і отримання гранту для придбання мультимедійного обладнання на суму понад 16 тис. грн.  дозволили створити та розгорнути роботу дівочого клубу «Камея».

До 70-річчя утворення області був започаткований обласний краєзнавчий Інтернет-проект «Херсонщини достойні імена» -  цикл онлайн-конференцій, які об’єднували бібліотеки міст і районних центрів на платформі  Google Hangouts.

Найбільш яскраві враження у юнаків і дівчат, учасників  Тижня молодіжної книги 2013 року, залишила бібліоніч «Пригоди навколо книги», присвячена роману «Дванадцять стільців» Ільфа і Петрова. Читачі, прийшовши надвечір в бібліотеку, стали учасниками театралізованого квесту, виявляли ерудицію та артистичні таланти в конкурсах і вікторинах, обговорювали книги та переглядали буктрейлери.

Завдяки створенню арт-агенції «Дивоквіт»  ширше розгорнулася популяризація творчості молодих херсонських митців і майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, виставкова та екскурсійна діяльність бібліотеки.

200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка надихнув колектив книгозбірні у 2014 році на проведення циклу заходів для молоді, в яких поєднався інтерес до творчості Кобзаря, любов до української мови, прагнення до єдності України і сучасні інформаційні технології. Серед найцікавіших заходів були флешмоб «Читай «Кобзар»: формат не має значення!»;  віртуальні флешмоби «Кобзар єднає Україну!», до яких приєдналися бібліотеки Рівненської області, Запоріжжя, Одеси, Львова, Полтави;  обласний інтернет-проект «Бібліовіночок Кобзарю».

    2015 рік пройшов під знаком ювілею – 35-річчя  утворення книгозбірні і позначився низкою  різнопланових заходів, які привернули увагу читачів, громадськості та ЗМІ: цикл книжкових виставок «Ювілейний марафон», День відкритих дверей «Завітай на ювілей», ювілейне свято «35 років у бібліотечній  родині», вечір-аншлаг  «Бібліотека моєї юності призначає побачення».   Цього ж року бібліотеку очолив новий директор – Вікторія Леонідівна Лобзова.

 На початку 2016 року в книгозбірні відкрився Інтернет-центр, а пізніше – Пункт європейської інформації.

Політичні і соціальні зміни в Україні, що відбулися впродовж 2014-2016 років внаслідок Революції гідності, агресії Росії, розгортання озброєного конфлікту в зоні АТО, змінили пріоритети в роботі книгозбірні. Важливе місце зайняло патріотичне і громадянське виховання молоді, участь у благодійних заходах на підтримку армії.

У 2016 році відбулася обласна патріотична акція «Герої ХХІ століття» на вшанування воїнів-земляків, результатом благодійного фотопроекту «Світлини для героїв» стала фотовиставка у виставковому залі обласної організації НСХУ.