Календар подій

 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 

Обличчя стихій - мавки та русалки

28.06.2025

У Херсонській обласній бібліотеці для дітей ім. Дніпрової Чайки минулої суботи збиралися на чергову зустріч учасники молодіжного клубу "MoNoLit", щоб поринути у загадковий світ чарівних істот прадавньої культури. Допоміг їм у цьому етноколаж  «У тіні лісів та плеса: магія русалок і мавок», підготовлений фахівцями відділу естетичного виховання.

  

Із розповіді ведучої слухачі дізналися, що русалки -  не лише фантастичні героїні легенд, а й втілення трагічної жіночої долі. Це душі молодих дівчат, які померли не своєю смертю - утоплениці, нехрещені діти, нещасні у коханні. Не менш вражаючими постали перед гостями мавки - духи лісів, луків і гір - тонкі, ніжні й водночас моторошно сумні. За легендами, мавками ставали дівчата, які померли з туги або від нещасливого кохання. Вони блукають лісами, спокушаючи подорожніх, заводять їх у хащі й залишають без вороття. І якщо русалку ще можна відігнати полином, то мавку зупиняє лише подарований гребінець.

   

   

Справжньою окрасою заходу став гобелен «Ода лісам» херсонської мисткині Марії Шнайдер-Сенюк. У його затінку, серед тканинного мережива дерев, знайшла собі місце інсталяція Мавки - застиглої в тиші, споглядальної, ніби вона сама стежила за подіями, що розгортались навколо, і керувала ними непомітною магією.

   

    

Атмосферу гармонії з природою доповнив творчий майстерклас із плетіння віночків із живих квітів. Дівчата натхненно створювали свої купальські обереги, вплітаючи в них барвисті символи літа, надії й чистоти. Запашний полин, васильки, ромашки й волошки - кожна рослина мала своє значення, свою історію, і з кожною ниткою в’язалася  пам’ять про давні українські обряди.

   

   

Не оминули увагою й краєзнавчу книжкову полицю, де на учасниць чекали як класичні тексти про русалок і мавок, так і сучасна література.

   

Захід був водночас і просвітницьким, і емоційно зворушливим. Він не лише розповів про міфічних істот, але й нагадав, як важливо берегти зв’язок з рідною землею, її обрядами, її тінями й світлом. Учасниці із захопленням ділилися враженнями, розглядали книги, позували з віночками - і кожна відчула себе частиною тієї великої магії, яку українці плекали віками.

Молодіжний клуб "MoNoLit" знову довів: бібліотека - це місце не лише для читання, а й для відкриттів, емоцій, творчості та незабутніх зустрічей з українською культурою.

Більше інформації про подію – на БІБЛІОБЛОЗІ „Місто муз”