Відеоколаж «Глина оживає – давню історію розповідає: мистецтво української іграшки» для старшокласників ЗЗСО №4 та ХЗВНК № 11 провели фахівці відділу мистецтв Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова.
Учні дізнались, що народна іграшка – унікальне явище культури, яке тісно пов’язане з різними проявами життя, багатогранне за змістом і асоціюється, насамперед, з грою. А в народі її називали по-різному: цяцька, лялька, виграшка, забавка.
Молодь здивувало те, що мистецтво виготовлення глиняних виробів бере свій початок з моменту, коли людина вперше відчула силу вогню. Випалена глина стала вічним свідком історії: саме уламки посуду, знаряддя праці та зброя розповідають нам про життя наших предків. Вразив той факт, що першим гончарем була жінка, яка виготовляла посуд для їжі.
Згадали під час заходу й про те, що Україна здавна славилася своїми гончарними традиціями. У Європі її, навіть, називали «керамічною державою». Глиняні вироби в нашій країні несли магічний символізм: іграшки дарували дітям як обереги, а свистунці використовували для захисту й обрядів.
Говорили про осередки, де мистецтво гончарства процвітало століттями:
- Косів на Гуцульщині, відомий своїми яскравими орнаментами та декоративністю;
- Поділля, яке славиться свистунцями у формі птахів і тварин;
- Опішню на Полтавщина – головний центр гончарного мистецтва, який подарував світові таких майстрів, як Яків Падалка, Василь Омеляненко, Параска Борук.
На прикладі робіт Якова Падалки учні познайомилися з процесом створення гончарних виробів: свистунців у формі птахів, фантастичних звірів, що стали символом гармонії та природної краси тощо.
Старшокласники ще раз впевнились, що народна іграшка розповідає давню історію і зберігає душу українського народу. А глиняні вироби не лише прикрашають побут, а й нагадують про силу творчості, наповнюючи дім любов’ю, теплом і духом рідної землі.