Працівники відділу соціокультурної діяльності Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б.А Лавреньова провели перший у цьому році літературно-історичний онлайн-салон «Бібліотечна лампа» на платформі ZOOM. На зустрічі його завсідники познайомились з традиціями святкування зимових свят на Херсонщині.
Учасники заходу дізналися, що з давніх-давен Херсонщина зберігала унікальні традиції зимових свят, оскільки історично так склалося, що південний край став прихистком для найбільш волелюбних та активних селян, які втікали «у степи», щоб стати вільними і заможними. Найголовніше із зимових свят - Різдво Христове, в якому переплелись дохристиянські звичаї з християнською символікою. На Херсонщині, як і в інших регіонах України, основний акцент робиться на святкуванні Святого Вечора в сімейному колі. Родина збирається за стілом, на якому розташовано різноманітні страви, зокрема кутя, голубці, пироги, вареники, печена риба та інші страви, які є традиційними для різдвяного столу.
На перший день Різдва Христового, після богослужіння у церкві, діти та молодь збирались у святкові ватаги і йшли колядувати або, як кажуть, «водити козу». Другим святом був Новий рік або Василя Святого. Воно також дуже популярне на Херсонщині. Всі обряди Щедрого вечора починалися, коли на небі зійде перша зірка. Люди колядували, прославляючи Сина Божого, далі співали щедрівки – похвалу та зичення удачі господареві. Та найулюбленішим епізодом було «водіння Меланки». За Меланку вибирався веселий парубок. Його одягали у жіночий одяг, і він, взявши під руку Василька, під гуртовий спів ходив по хаті і веселив господарів. Васильком же обирали дівчину, яку вдягали як парубка.
Зустріч була пізнавальною, цікавою та викликала хвилю позитивних емоцій.