Календар подій

 
 
 
 
2
3
5
7
9
10
12
16
17
25
26
27
28
29
30
 

Херсонські сторінки життя Володимира Пещанського

15.03.2023

До 150-річчя від дня народження Володимира Пещанського - українського архiтектора, реставратора, мистецтвознавця, життя якого пов’язане з Херсоном,  фахівцями Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова була проведена бібліотечна розвідка  «Херсонські сторінки життя Володимира Пещанського» на платформі ZOOM.

Учні старших класів херсонської школи № 4 дізнались про життєвий та  творчий шлях митця.

 Херсонський період Володимира Пещанського охоплює часовий відрізок з1917 по 1922 роки. З Києва до Херсона його перевели як  інженера-архітектора для організації військового аеродрому. У 1919 році Пещанському запропонували посаду професора факультету архітектури та будівництва в Херсонському політехнічному інституті, а незабаром обрали ректором інституту.

 В ті страшні часи, серед загального безладу і голоду, він не залишав своєї  діяльності, досліджував художню старовину, робив акварельні замальовки старовинних килимів зі своєї колекції. 

Володимир Пещанський встановив зв'язок з Херсонським історико-археологічним музеєм, де в той час існувала Секція охорони старожитностей. Директор музею Віктор Гошкевич відвів для його колекції окреме приміщення. На прохання Віктора Івановича у вересні 1919 р. Пещанський сфотографував старовинні будівлі та заклади Херсона і в жовтні передав музею 21 фото. Їх подальша доля невідома, але в 1947 р., поміж книг музею, були знайдені 176 фотографій із довоєнної колекції. 

Та коли південь України, зокрема й Херсон, охопила хвиля нечуваного голоду, Пещанський відгукнувся на запрошення митрополита Андрія Шептицького переїхати до Львова на посаду реставратора в Національному музеї.

За декілька років, прожитих у Херсоні, він залишив про себе добру згадку як даруватель, мистецтвознавець, викладач, реставратор та громадянин.

 

X